tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Ako reagujú na výpovede lekárov nemocnice? O počtoch nehovoria: Situáciu nechceme ešte viac hrotiť!

Lekárski odborári oznámili, že výpovede podáva takmer 2000 lekárov pracujúcich v nemocniciach a ďalšie pribúdajú. Koľko výpovedí v konkrétnych zariadeniach doteraz padlo, nie je zrejmé, nemocnice ich nekonkretizujú. V niektorých ich zatiaľ nedoručili. Odborári avizovali, že výpovede budú lekári podávať vo štvrtok aj v piatok (30. 9.).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Budova Najvyššieho súdu SR v Bratislave, súd, budova
  3. Zľava šéf hnutia OĽANO Igor Matovič a jeho minister Vladimír Lengvarský.
  4. Pamätná tabuľa pripomínajúca Juraja Janošíka, Terchová
  5. Na kombosnímke zľava Peter Visolajský a Eduard Heger.

V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura už doručili hromadné výpovede. „Zatiaľ nebudeme komentovať počet výpovedí, naši zamestnanci ich musia verifikovať,“ uviedla pre TASR hovorkyňa nemocnice Monika Krišková. Ubezpečila, že aktuálne sa na poskytovaní zdravotnej starostlivosti nič nemení, pretože plynie dvojmesačná výpovedná lehota. Nemocnica má podľa jej slov vytvorené krízové scenáre pre rôzne počty výpovedí. „Tak, aby sme vedeli zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť, plynulú prevádzku a aby sa v minimálnej miere skomplikovalo poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom,“ deklarovala.  

„Ťažko sa to rieši vo fiktívnej rovine“

Aj Univerzitná nemocnica Martin má pripravený krízový scenár. „Ale ťažko sa to rieši vo fiktívnej rovine. Musíme počkať do piatka, ako sa reálne situácia u nás vyvinie,“ skonštatovala pre TASR jej hovorkyňa Katarína Kapustová.

Napríklad Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina zatiaľ žiadne výpovede neeviduje. „Predpokladáme, že sa situácia zmení v priebehu zajtrajšieho dňa, informácie budeme aktualizovať,“ doplnila pre TASR jej hovorkyňa Lenka Záteková.

Je to vážne a kritické

Trenčianska aj trnavská fakultná nemocnica, naopak, potvrdili, že u nich už výpovede doručili, bližšie informácie k číslam podľa nich poskytne ministerstvo zdravotníctva. Hovorca trnavskej nemocnice Matej Martovič nevylúčil, že môže dôjsť aj k ďalším výpovediam.

O číslach nehovorí ani detská banskobystrická fakultná nemocnica s poliklinikou. „Situáciu okolo výpovedí lekárov veľmi citlivo vnímame a komunikujeme s naším zriaďovateľom. Vnímame ju ako vážnu, až kritickú a v tejto chvíli by sme ju nechceli ešte viac hrotiť. Naším prvoradým cieľom je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, a to pokiaľ možno bez prerušenia. Veríme, že to spoločne s našimi zamestnancami dokážeme zvládnuť,“ povedala pre TASR hovorkyňa Jana Petríková.

Chcú to zosumarizovať

Hovorkyňa Banskobystrickej fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Ružena Maťašeje reagovala, že vzhľadom na to, že výpovede môžu podať lekári aj v piatok, informáciu o ich počte nemocnica poskytne po ich doručení a zosumarizovaní.

Hrozba výpovedí visela vo vzduchu dlhšie

Lekárske odborové združenie vo štvrtok informovalo, že výpovede podá minimálne 1948 lekárov, pričom počty naďalej stúpajú. Podľa jeho šéfa Petra Visolajského lekári inú možnosť nemajú, deklaruje však, že sú pripravení ďalej konštruktívne rokovať. Lekárski odborári už dlhšie avizovali podanie výpovedí na znak nesúhlasu s aktuálnymi podmienkami v systéme.

Minister avizoval stretnutia s riaditeľmi nemocníc

Premiér Eduard Heger (OĽANO) výzvou na zodpovednosť apeloval na lekárov, aby prehodnotili výpovede. Zdravý rozum a zodpovednosť by mali mať podľa neho navrch nad očakávaniami, že sa za krátky čas podarí vyriešiť všetky bolesti, ktorými zdravotníctvo desaťročia trpí. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) avizoval stretnutia s riaditeľmi nemocníc aj odborármi. Rezort deklaroval, že je otvorený novej požiadavke odborárov o podpísaní memoranda k plánu riešení situácie v zdravotníctve.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako reagujú na výpovede lekárov nemocnice? O počtoch nehovoria: Situáciu nechceme ešte viac hrotiť!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku