eReport.sk
Objektivita je prežitok?
Šéfka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Anna Sámelová. Zdroj: RTVS

Nová šéfka spravodajstva RTVS šokuje: Objektívna je výroba skrutiek, nie televízne vysielanie!


Objektivita je prežitok? Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ktorého do funkcie dostali poslanci vládnej koalície, vymenoval za novú šéfku spravodajstva RTVS Annu Sámelovú. Tá však dlho neváhala a hneď vo svojich prvých vyjadreniach šokovala verejnosť tým, že spochybňuje potrebu objektívnosti vo vysielaní verejnoprávnej televízie, na ktorú prispieva každý jeden občan. Sámelová je filozofka, redaktorka, autorka a pedagogička, ktorá na čele spravodajstva Slovenského rozhlasu a RTVS stála už v rokoch 2006-2012.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Žilinka reaguje na Hegerove útoky
  2. Elitný expremiér o elitných chlapcoch
  3. Hlas-SD žiada predčasné voľby
  4. Zneužíva Kotleba situáciu?

Objektivita je prežitok?

„Keď počujem, že vysielanie verejnoprávnej televízie má byť objektívne, iba sa pousmejem. Objektívna môže byť výroba skrutiek, ktoré viem odvážiť, odmerať, materiálovo vyhodnotiť. Ale vysielanie, ktoré pripravujú ľudia, môže byť akurát nestranné a o to sa musíme usilovať. Nikdy nebudeme objektívni, lebo sa nedokážeme vyvliecť zo svojej kože človeka. Musíme sa pokúsiť len o nestranné a racionálne zhodnotenie, to je úloha žurnalistiky. Dodnes je však spojenie objektívne spravodajstvo zakotvené aj v legislatíve,“ vyjadrila sa Sámelová pre denník SME.

Ako hodnotí odvysielanie snemu strany Smer-SD?

Sámelovej predchodkyňa Mária Hlucháňová musela opustiť RTVS po tom, čo spravodajská :24 odvysielala prejav šéfa Smeru-SD Roberta Fica na straníckom sneme.

V súvislosti s jej odchodom sa občania pýtali, či existujú politické strany na RTVS zo strany vládnych politikov, najmä politikov vo farbách OĽANO. Sámelová všeobecnú existenciu tlaku politikov na médiá pripúšťa, no Hlucháňovej krok aj tak považuje za hrubé zlyhanie.

„To bolo fatálne zlyhanie a na Márii Hlucháňovej si vážim, že po ňom zložila funkciu. Jej spôsob sebareflexie bol vysoko profesionálny a morálny. Neviem, za akých okolností sa toto zlyhanie udialo a po vojne je každý generálom. Nechcem kritizovať, ale odvysielanie straníckeho snemu v priamom prenose bez dramaturgického uchopenia RTVS nemôžem odsúhlasiť. Už samotný termín 17. novembra bol nešťastný, dalo sa to odvysielať aj neskôr,“ konštatuje Sámelová.

Návrat Blahu a Uhríka pred kamery?

Väčšina veľkých médií v posledných rokoch odmieta na svoju pôdu pozývať politikov zo strán ĽSNS a Republika. Podobný osud postihol aj podpredsedu Smeru-SD Ľuboša Blahu. Zo Sámelovej vyjadrení, teda ak dodrží slovo, sa však zdá, že týmto praktikám v RTVS odzvonilo:

„Som zástankyňou širokých slobôd a myslím si, že demokratická spoločnosť nemá byť cenzorom slobody názorov. No rovnako som zástancom neporušovania platnej legislatívy. Som za to, aby sme do vysielania pozývali všetkých zvolených parlamentných politikov, ale nemôžeme im dovoliť rozprávať bludy, rozdeľovať národ konšpiráciami či neoverenými fantazmagóriami.“

Pokiaľ politici v diskusiách a vo svojich vystúpeniach nehovoria pravdu, je podľa nej prácou novinára, aby takéto konanie odhalil a korigoval.

„RTVS má byť priestorom na racionálnu debatu. Neexistujú témy, ktoré nepatria do verejnoprávneho priestoru, existujú len zle alebo neprofesionálne spracované témy,“ dodala k téme.

Od Machaja bude žiadať finančné prostriedky

RTVS bude musieť v nasledujúcom roku škrtať. Hospodárska a energetická kríza totižto spôsobila, že sa aj verejnoprávne a štátne inštitúcie budú musieť uskromniť. Sámelová aj napriek tomu hovorí o vybudovaní kvalitného analytického tímu:

„Teraz je načase zriadiť slušnú televíznu :24. Potrebujeme na to ľudí a o niekoľko týždňov by sme chceli urobiť veľký konkurz.“

Anna Sámelová, šéfka spravodajstva RTVS

Jedným z problémov je podľa Sámelovej aj kvalitatívny rozdiel medzi novinármi v rozhlase a novinármi v spravodajskej :24. Zatiaľ, čo v televízii evidentne plánuje rozšírenie a skvalitnenie tímu, rozhlasu chce vrátiť predošlú povesť.

„Pracovníci rozhlasu utrpeli škandálmi v televíznej zložke. Keď vypukla vojna na Ukrajine, rozhlas o tom informoval dávno predtým, než sa ľudia ráno prebudili do vojnovej reality. Lenže vo verejnosti rezonovalo zlyhanie televízie, ktorá tieto správy priniesla neskoro a bralo sa to ako zlyhanie celej RTVS. Chcela by som vrátiť rozhlasovému Rádiožurnálu jeho identitu, lebo je to osvedčená značka a aj dnes má na Slovensku svoju vážnosť,“ uzavrela Sámelová.

Zdroj: Sme kultúra

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nová šéfka spravodajstva RTVS šokuje: Objektívna je výroba skrutiek, nie televízne vysielanie!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre