eReport.sk
Stíhačky Kyjevu nepošleme
Prezident USA Joe Biden a ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr

Objav roka? Európski lídri kritizujú Bidena za to, že jeho krajina zarába na vojne a Európe


Správu priniesol portál Politico. Niektorým lídrom Únie má vadiť najmä predaj zbraní a tiež vysoké ceny plynu. Pre Politico sa viacerí vyjadrili, že Amerika zarába astronomické sumy, kým európske štáty trpia. Problematickým sa stáva aj fakt, že Amerika nedávno prijala Zákon o znižovaní inflácie. Ten napríklad úplne devastuje podmienky firiem z EÚ na americkom trhu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Tabuľa označujúca poľskú obec Przewodów, ktorú zasiahla raketa vystrelená Kyjevom.
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu - okrem fronty pri Bachmute - navštívil aj mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny
  3. Ruská jadrová rétorika je nebezpečná
  4. Biden údajne navštívi hranice

„Nachádzame sa skutočne na historickej križovatke,“ povedal vysoký predstaviteľ EÚ s tým, že dvojitý zásah, ktorý Amerika uštedrila Európe práve v podobe prijatého Zákona o znižovaní inflácie a vysokých cien energií, môže obrátiť verejnú mienku voči transatlantickej aliancii.  „Amerika si musí uvedomiť, že verejná mienka sa v mnohých krajinách EÚ mení,“ dodal.

My nič, my muzikanti

Aj keď kroky Ameriky sú pre Európu hrozbou a bez preháňania môžu mať za následok zničenie európskeho priemyslu, Washington tvrdí, že za všetko môže len a len Putin.

„Rast cien plynu v Európe je spôsobený Putinovou inváziou na Ukrajinu a Putinovou energetickou vojnou proti Európe, bodka,“ povedal hovorca Bidenovej Národnej bezpečnostnej rady. Vývoz skvapalneného zemného plynu z USA do Európy „dramaticky vzrástol a umožnil Európe diverzifikovať sa od Ruska,“ uviedol hovorca NSC. Nepatrným detailom je, že Amerika dodáva štátom Únie plyn štyrikrát drahšie, ako je jeho predajná cena na územi Spojených štátov.

Macron

 Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno vyhlásil, že vysoké ceny plynu v USA nie sú „priateľské“ a nemecký minister hospodárstva vyzval Bidena, aby prejavil viac „solidarity“ a „pomohol znížiť náklady na energie.“

Brusel

Kým, predsedníčka Ek Ursula von der Leyen zjavne žiadne problémy nevidí a mnohí ju už otvorene upodozrievajú z toho, že je „americká predsedníčka EK,“ európski ministri hospodárstva a priemyslu začínajú konať.  Chcú, aby Brusel bezodkladne vypracoval plány na „núdzový vojnový balík dotácií,“ ktorý má zachrániť európsky priemysel pred kolapsom.

„Zákon o znižovaní inflácie je veľmi znepokojujúci,“ uviedla holandská ministerka obchodu Liesje Schreinemacher s tým, že „potenciálny vplyv na európske hospodárstvo je veľmi veľký.“

„Spojené štáty sledujú domácu agendu, ktorá je žiaľ, protekcionistická a diskriminuje amerických spojencov,“ povedal Tonino Picula, vedúci predstaviteľ Európskeho parlamentu v oblasti transatlantických vzťahov.

„Americké spoločnosti sú transparentnými a spoľahlivými dodávateľmi zemného plynu do Európy.“

Z odpovede Washnigtonu

Lacnejšia energia sa rýchlo stala obrovskou konkurenčnou výhodou aj pre americké spoločnosti. Podniky plánujú nové investície v USA alebo dokonca premiestňujú svoje existujúce podniky z Európy na americký kontinent. Len tento týždeň chemická nadnárodná spoločnosť Solvay oznámila , že si pre nové investície vyberá USA pred Európou. INejde pritom o ojedinelý jav.

Vojna ako super biznis

V zákulisí tiež narastá podráždenie ohľadom peňazí prúdiacich do amerického obranného sektora. USA sú zďaleka najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Ukrajine, pričom od začiatku vojny dodali zbrane a vybavenie v hodnote viac ako 15,2 miliardy dolárov. EÚ podľa Borrella doteraz poskytla Ukrajine vojenské vybavenie v hodnote približne 8 miliárd eur .

Plány Pentagonu

Hovoria o tom, že predaj zbraní ako aj jeho množstvo sa má ešte zrýchliť a zvýšiť. to podľa vysokého predstaviteľa EÚ, ktorý pre Politico anonymne prehovoril, spôsobuje v Európe ďalšie problémy. Odzrkadlilo sa napríklad v nedostatku čipov.

Amerika teda zarába na vojne na Ukrajine všetkými možnými spôsobmi a kým dolár posilňuje, Európu čaká hlboká a ťažká recesia. Nehovoriac o vplyve protiruských sankcií. ktoré sa Ameriky nijako nedotýkajú a ich vplyv na Rusko je stále otázny. Isté je, že ruinujú štáty Európskej únie.

Zdroj: politico,nc

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Objav roka? Európski lídri kritizujú Bidena za to, že jeho krajina zarába na vojne a Európe

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre