eReport.sk
Tabuľa označujúca poľskú obec Przewodów, ktorú zasiahla raketa vystrelená Kyjevom.
Tabuľa označujúca poľskú obec Przewodów, ktorú zasiahla raketa vystrelená Kyjevom. Foto: tasr/ap

Americká agentúra vyhodila novinára! Napísal, že rakety, ktoré dopadli na Poľsko, patrili Rusku

AKTUALIZOVANÉ – Novinárom prepusteným agentúrou AP je podľa denníka The Washington Post 35-ročný James LaPorta. Ide údajne o bývalého príslušníka námornej pechoty, ktorý slúžil v Afganistane.

Americká tlačová agentúra Associated Press (AP) prepustila novinára, ktorý vo svojej správe napísal, že rakety, ktoré dopadli na územie východného Poľska, patrili Rusku.

Na správu reagoval aj nezaradený poslanec NR SR Tomáš Taraba (ŽIVOT NS), ktorý pripomenul výrok, ktorý bezprostredne po dopade rakety na územie Poľska zverejnil šéf brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (Sas). Ten totiž po incidente vyhlásil, že „Rusko zaútočilo na členskú krajinu NATO!“

Taraba preto po správe o prepustení novinára odkázal: „Aj u nás by ich pár mali prepustiť a v parlamente by začať mohli hoaxerom Jurajom Krúpom.“

Zdroj: fb/tomastaraba.sk

Ako pripomenul denník The Washington Post (WP), zmienená správa bola v servise AP zverejnená večer 15. novembra. Jej autor sa odvolal na zdroje americkej rozviedky. Agentúra AP neskôr túto správu stiahla.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Volodymyr Zelenskyj sa rozhodol pritvrdiť.
  2. Na snímke výbuch po leteckom útoku izraelskej armády na vojenskú základňu Hamasu v meste Chán Júnis na juhu pásma Gazy v utorok 19. apríla 2022.
  3. Eduard Chmelár.
  4. Miesto dopadu ukrajinskej rakety v Poľsku
  5. Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
  6. Zľava Eduard Heger a Jaroslav Naď z OĽaNO.
  7. Stretnutie prezidentov a socha Fidela Castra v Moskve
  8. Ficove odporúčanie polícii

K výbuchu v poľskej obci Przewodów došlo 15. novembra, keď ruské jednotky opäť spustili masívne ostreľovanie územia Ukrajiny.  Incident, pri ktorom prišli o život dvaja ľudia, vyvolal aj v radoch členských štátov NATO obavy z ďalšej eskalácie konfliktu na Ukrajine.

Na policajnej snímke experti vyšetrujú na mieste dopadu rakety v poľskej obci Przewodów v stredu 16. novembra 2022. – Foto: tasr/ap

Prepusteným je údajne bývalý člen námornej pechoty

Poľsko je totiž členom NATO a prípadný útok zo strany Ruska na jeho územie by mohol vyvolať vojenskú reakciu Západu – v súlade s ustanoveniami o vzájomnej obrane. AP o deň neskôr vydala správu s opravnou poznámkou. Uviedla, že jej anonymný zdroj sa mýlil a že „následné správy ukázali, že rakety boli ruskej výroby a s najväčšou pravdepodobnosťou ich odpálila Ukrajina na obranu pred ruským útokom“. Redakcia AP následne začala interné vyšetrovanie.

Novinárom prepusteným agentúrou AP je podľa WP 35-ročný James LaPorta. Ide údajne o bývalého príslušníka námornej pechoty, ktorý slúžil v Afganistane. Do AP nastúpil v apríli 2020. Niekoľko rokov pred tým pôsobil ako reportér na voľnej nohe. Pre AP pokrýval vojenské záležitosti a otázky národnej bezpečnosti.

Konštatovali porušenie interných predpisov

Správy o svojom prepustení z práce v AP odmietol LaPorta komentovať, dodal denník WP, ktorému však túto informáciu potvrdili zamestnanci AP. Podľa nich prepusteniu predchádzalo interné prešetrovanie, ktoré konštatovalo porušenie interných predpisov, a to aj v súvislosti s používaním anonymných zdrojov.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo svojich vystúpeniach označil Rusko za plne zodpovedné za výbuch v poľskej dedine susediacej s Ukrajinou, a to bez ohľadu na to, ktorá krajina raketu odpálila. Podobne sa vyjadril aj americký prezident Joe Biden, uviedla na svojom webe stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Americká agentúra vyhodila novinára! Napísal, že rakety, ktoré dopadli na Poľsko, patrili Rusku

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti