Nominácia nového ministra spravodlivosti Viliama Karasa pobúrila mnohé médiá hlavného prúdu. Veľa sa spomínali hlavne jeho vyjadrenia v prospech generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Bývalý šéf Slovenskej advokátskej komory (SAK) si pri zlyhaniach vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera (obaja OĽANO) v oblasti právneho štátu rozhodne nedával servítku pred ústa. V kuloároch sa hovorí, že Karas je v skutočnosti nomináciou Sme rodina a iné vládne strany z nej v skutočnosti nadšené neboli. Svoje výhrady voči orgánom činným v trestnom konaní (OČTK) zjavne plánuje naďalej prezentovať aj vo funkcii ministra.
Mohlo by vás zaujímať:
„Niektorí ľudia v trestných konaniach zneužívajú svoje právomoci a postavenie,“ uviedol nedávno Karas v relácii TV Markíza Na telo plus. Síce sa dištancuje od toho, že by toto tvrdenie bolo mierené napríklad na elitných vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, teda tzv. čurillovcov, na práci vyšetrovateľov mu však stále niečo nesedí. „Sú indície, že viacerí vyšetrovatelia z rôznych táborov, tak konali a konajú,“ dodal.
Zastal sa aj Ribára
Karas sa v minulosti prostredníctvom SAK zastal aj advokáta Martina Ribára, ktorý dlhodobo a verejne prezentuje svoj názor, že obvinenie voči jeho osobe bolo vznesené neprávom. Ribár taktiež vznáša námietky voči viacerým postupom orgánov. Práve v tých ho SAK podporila, keď sa pridala k ústavnej sťažnosti voči formulovaniu skutkovej vety pri jeho obvinení. Obvinenia boli pri tom odvtedy vznesené aj voči iným členom SAK a to napríklad podľa parlamentnej opozície hlavne preto, lebo si advokáti dobre vykonávali prácu v prospech svojich klientov, čím marili politické plány ministra financií Igora Matoviča. „Jeho obvinenie bolo formulované ako obvinenie v spojení s poskytnutím právnej rady klientovi. A preto sme požadovali nápravu,“ uviedol v čase Ribárovej sťažnosti Karas pre TASR.
Aj pri tom sa Karas na chvíľu pristavil, konkrétne pri jeho návrhoch, aby mohlo byť zhabané auto tým vodičom, ktorý ho šoférujú pod vplyvom alkoholu. Zdá sa, že Matovič v tejto téme koleso rozhodne nevynašiel Karas totižto tvrdí, že sudcovia majú už dnes možnosť prepadnúť veci a majetok, len sa k tejto možnosti neprikláňajú často, čo by zákon mohol vyriešiť taxatívnym určením.
Výhrady voči Lipšicovi
Nový minister vyslovil aj určité výhrady voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi. Pripomenul mu, že Úrad špeciálnej prokuratúry je podriadený Generálnej prokuratúre SR: „Myslím si, že Daniel Lipšic niekedy nadhodnocuje význam špeciálnej prokuratúry a má snahy robiť ju viac špeciálnou.“
Známy je aj prípad vo svojej podstate násilnej prehliadky v priestoroch súkromnej advokátskej kancelárie. SAK pod vedením Karasa vtedy túto „prehliadku“ otvorene kritizovala. Komora totiž zastupuje bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, podnikateľa Miroslava Výboha, či ďalších prominentných klientov.
„Informácie, ktoré máme z medializovanej prehliadky, sú mimoriadne znepokojivé. Vyšetrovatelia podľa našich informácií odoberali techniku s dátami klientov, ktorí navyše nemali nič spoločné s trestným konaním, pre ktoré prehliadka bola povolená,“ vyhlásil Viliam Karas ešte v auguste. „Možný rozsah porušenia zákona je v tomto prípade z nášho pohľadu alarmujúci,“ dodal.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Nový minister Karas kritizuje OČTK: Niektorí ľudia zneužívajú svoje právomoci a postavenie!