eReport.sk
Čína schválila prvú mRNA vakcínu.
Čína schválila prvú mRNA vakcínu. Ilustračné foto: shutterstock.com

Nobelová cena za vakcíny proti covidu!

Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za rok 2023 získali v pondelok americká biochemička maďarského pôvodu Katalin Karikó a americký imunológ Drew Weissman za výskum, ktorý viedol k vývoju prvých vakcín proti ochoreniu COVID-19 s technológiou mRNA. TASR o tom informuje na základe oznámenia Nobelovho výboru v Štokholme, ktorý Nobelovu cenu udeľuje.

,,Laureáti prispeli k bezpríkladnému tempu vývoja vakcín počas jedného z najväčších ohrození pre ľudské zdravie moderných čias,“ uviedol výbor. Obaja vedci pôsobia na lekárskej fakulte Pennsylvánskej štátnej univerzity (Pennsylvania State University – PSU). Už pred viac než 15 rokmi objavili spôsob, ako modifikovať mediátorovú ribonukleovú kyselinu mRNA. Neskôr vyvinuli metódu na jej umiestnenie do lipidových nanočastíc. To umožnilo rýchle vytvorenie účinných vakcín proti COVIDU-19, ktoré využívajú technológiu mRNA. V očkovacích látkach ju používajú aj americká spoločnosť Moderna a konzorcium Pfizer/BioNTech.

Objavy v oblasti genómov

Vlaňajším držiteľom ceny za fyziológiu a medicínu je švédsky genetik Svante Pääbo za objavy v oblasti genómov vyhynutých hominidov a ľudskej evolúcie. V utorok oznámia mená ocenených za fyziku, v stredu za chémiu a vo štvrtok za literatúru. Nositeľa Nobelovej ceny za mier oznámia v piatok. Túto cenu ako jedinú odovzdávajú v nórskej metropole Oslo, nie v Štokholme.

WA 31 Štokholm – Na ve¾koplošnej obrazovke sú americká biochemièka maïarského pôvodu Katalin Karikó a americký imunológ Drew Weissman, ktorým udelili Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za rok 2023 za výskum, ktorý viedol k vývoju prvých vakcín proti ochoreniu COVID-19 s technológiou mRNA v Štokholme v pondelok 2. októbra 2023. FOTO TASR/AP Thomas Perlmann, secretary of the Nobel Assembly, right, announces the winner of the 2023 Nobel Prize in Physiology or Medicine to Katalin Karikó and Drew Weissman, seen on screen, at the Karolinska Institute in Stockholm, Monday Oct. 2, 2023. The Nobel Prize in medicine has been awarded to Katalin Karikó and Drew Weissman for discoveries that enabled the development of effective mRNA vaccines against COVID-19.(Jessica Gow/TT News Agency via AP)

Mimoriadne výkony

Alfred Nobel bol úspešný podnikateľ a vynálezca. V poslednej vôli poveril Švédsku akadémiu vied udeľovaním cien za mimoriadne výkony vo fyzike a chémii, Švédsku akadémiu písomníctva cenou za literatúru, Cenu za fyziológiu alebo medicínu určuje Karolínsky inštitút v Štokholme a cenu za mier nórsky parlament. V tom čase tvorili obe krajiny personálnu úniu a nórsky parlament sa usiloval o samostatnosť. Švédi preto obviňovali Nobela z nedostatku vlastenectva.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nad stranícka prezidentka?

Získajú aj finančnú odmenu 11 miliónov

Laureáti si ceny slávnostne prevezmú 10. decembra, v deň výročia Nobelovej smrti. Okrem pamätnej medaily a diplomu získajú aj finančnú odmenu 11 miliónov švédskych korún (viac než 923.800 eur) z výnosu Nobelovho majetku. O týždeň v pondelok (9. októbra) oznámia nositeľov ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Často sa neprávom nazýva Nobelova cena za ekonómiu, vznikla však v roku 1969 a nie je súčasťou dedičstva Alfreda Nobela.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nobelová cena za vakcíny proti covidu!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php