eReport.sk
Nad stranícka prezidentka?
Na snímke prezidentka sprava SR Zuzana Èaputová a predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimeèka poèas prijatia v Prezidentskom paláci 2. októbra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Šimečka po stretnutí s Čaputovou: Potvrdil, že vedie rokovania so stranami o možnej spolupráci

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vedie neformálne rokovania s lídrami ostatných strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách. Chce zistiť, či existuje vôľa a priestor na vytvorenie alternatívnej väčšiny v parlamente. Rešpektuje, že poverenie zostaviť vládu dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej víťaz volieb a líder Smeru-SD Robert Fico. Šimečka to uviedol po stretnutí s prezidentkou.

,,Informoval som pani prezidentku, že vedieme neformálne diskusie s predsedami politických strán, ktoré sme ako PS nevylúčili zo spolupráce. Hľadáme, či existuje priestor a vôľa na vytvorenie alternatívnej väčšiny proti tej, ktorú zostavuje Robert Fico,“ priblížil Šimečka.
Potvrdil, že neformálne rokovania vedú aj s Hlasom-SD. Nepovedal, či by strane ponúkli funkciu premiéra.

PS to bude rešpektovať

,,Dopredu si nekladieme žiadne podmienky a červené čiary,“ uviedol. Pripomenul, že post premiéra patrí podľa praxe predsedovi najsilnejšej koaličnej strany. O detailoch a obsahu rozhovorov s lídrami nechcel Šimečka bližšie hovoriť. Nepriblížil ani pravdepodobnosť, s akou by sa mu mohlo podariť alternatívnu vládu zostaviť. Skonštatoval, že výhodu má víťaz volieb.
Ak sa však napokon Smeru-SD podarí vládu zostaviť, PS to bude podľa Šimečkových slov rešpektovať. Hnutie je pripravené byť aj v opozícii a z tejto pozície hájiť základné demokratické pravidlá, právny štát, proeurópsku a prozápadnú orientáciu Slovenska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fico o rokovaniach
  2. Pošliapanie spravodlivosti

Do parlamentu sa celkovo dostalo šesť strán a hnutí a jedna koalícia

Hlava štátu v pondelok poverila zostavením vlády Fica. V utorok (3. 10.) má rokovať s predsedom strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim. V nasledujúcich dňoch majú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami. Fico po pondelkovom stretnutí s prezidentkou priblížil, že na zostavenie vlády má 14 dní a urobí pre to všetko. Do parlamentu sa celkovo dostalo šesť strán a hnutí a jedna koalícia. S podporou 22,94 percenta hlasov zvíťazil Smer-SD, čo mu prinieslo 42 kresiel v Národnej rade SR.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šimečka po stretnutí s Čaputovou: Potvrdil, že vedie rokovania so stranami o možnej spolupráci

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php