eReport.sk
Titulná stránka nového webu, ktorý spustila Nadácia Zastavme korupciu.
Titulná stránka nového webu, ktorý spustila Nadácia Zastavme korupciu. Reprofoto: kauzy.sk

Niečo pre dezorientovaných? Mimovládka má novinku: Chceme pomôcť ľuďom zorientovať sa!


Niečo pre dezorientovaných? Nadácia Zastavme korupciu spustila web, ktorý dokumentuje, ako vyhlasuje, najznámejšie korupčné kauzy na Slovensku. Dôvod? Mimovládka tvrdí, že chce pomôcť ľuďom zorientovať sa, o čom tá-ktorá kauza je a v akom je stave. Ide však o úprimný protikorupčný úmysel, alebo manipuláciu občanov? Pretože napríklad mnohé kauzy sú stále tzv. živými vecami bez právoplatných rozsudkov. A navyše, platí aj prezumpcia neviny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Skutok sa nestal
  2. Slovná prestrelka medzi Tarabom a Kičom! Michal Kiča, bývalý štátny tajomník na MŽP, na Facebooku kritizoval Rudolfa Huliaka aj Tomáša Tarabu.
  3. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
  4. chata
  5. Poslanec OĽANO Igor Matovič je úspešný politik
  6. Roman Mikulec (OĽaNO)

„Naším cieľom bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií,“ vysvetľuje Martin Suchý z nadácie. Autori si dali za cieľ zdokumentovať korupčné kauzy od vzniku SR, na webe budú postupne pribúdať.

Informácie odrážajú výlučne aktuálny stav“

Aktuálne na webe kauzy.sk visí viac ako 50 káuz, v ktorých figuruje viac ako 100 ľudí. Návštevníci môžu nájsť informácie o tom, do koľkých káuz sú zapletené verejne činné alebo vplyvné osoby. Koľko majú na krku obvinení, žalôb, v ktorých prípadoch boli právoplatne odsúdené či, naopak, oslobodené.

„Informácie o jednotlivých osobách a stave ich trestného konania odrážajú výlučne aktuálny stav týchto trestných konaní ku dňu zverejnenia zoznamu a obsahujú tvrdenia a informácie od svedkov alebo orgánov činných v trestnom konaní. Nadácia Zastavme korupciu zverejnením zoznamu nezasahuje do práva osôb z jednotlivých káuz na prezumpciu neviny,“ dodal Suchý.

Ignorujú alebo neignorujú prezumpciu neviny?

Ak mimovládka tvrdí, že mapuje „výlučne aktuálny stav trestných konaní“, je legitímne sa pýtať, či nejde skôr o manipuláciu verejnosti a takisto nerešpektovanie prezumpcie neviny. Faktom totiž je, že u tzv. živých vecí neexistuje právoplatný rozsudok. A tak každý, kto je do takejto kauzy údajne zapletený je pred zákonom nevinný.

To, že samotná nadácia vyhlási, že do prezumpcie neviny svojou databázou nezasahuje, je jej vyhlásením. Neznamená to ale automaticky, že to tak je. Ak by však meno ktoréhokoľvek občana, podozrivého z čohokoľvek, „prepierali“ v databázach s kauzami, asi by ho to, jemne povedané, netešilo. Veď je stále pred zákonom nevinný. Ak na vašu adresu niekto (nejaký svedok) povie, že ste najväčší zločinec na svete, malo by platiť, že to automaticky o vás môže verejne šíriť mimovládka či ktokoľvek iný? Nuž, nech si na to každý zodpovie sám…

Politika či autentický boj proti korupcii?

Činnosť tejto mimovládky, ktorá sa sama charakterizuje už vo svojom názve ako protikorupčná, neraz vyvoláva v časti spoločnosti isté kontroverzie. Dôvod? Jej aktivity sa často javia ako politicky motivované. Nadácia Zastavme korupciu kritizovala napríklad nomináciu bývalého šéfa advokátskej komory Viliama Karasa na post ministra spravodlivosti. Koaličnou rétorikou opakovane „hejtovala“ generálneho prokurátora Maroša Žilinku za používanie paragrafu 363. A to napriek tomu, že viacerí odborníci hovoria o jeho opodstatnenosti.

Naposledy sa v decembri neziskovka „zahryzla“ do nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu (ŽIVOT -NS) , ktorý navrhuje v Trestnom zákone zmierniť tresty  za ekonomickú trestnú činnosť. V dôvodovej správe Tarabovho návrhu sa pritom uvádza, že novela Trestného zákona rozširuje možnosti individualizácie trestu. A tým zlepšuje podmienky pre ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch. A to najmä s prihliadnutím na okolnosti spáchaného trestného činu, osobu a pomery páchateľa. 

Naď štedro nadelil, dostali trojnásobne viac peňazí

Pripomíname, že dotačná komisia rezortu obrany rozdala ešte v roku 2021 mimovládkam trojnásobne viac peňazí, ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch. „Ide o pomoc dôležitej a celospoločensky prospešnej práce občianskych združení, nadácií, neziskových organizácií a ďalších subjektov v zmysle zákona. Pričom ide, samozrejme, o projekty so zameraním na obranu a bezpečnosť,“ vysvetľoval v júni 2021 minister obrany Naď.

Takže, patrí sa dodať, že aj vďaka nemalej finančnej injekcii od daňových poplatníkov v SR a vďaka tejto, už dočasnej ,vláde, mimovládky akou je aj táto neziskovka, zrejme hravo nájdu prostriedky aj na vytváranie rôznych databáz…

Zdroj: tasr/eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Niečo pre dezorientovaných? Mimovládka má novinku: Chceme pomôcť ľuďom zorientovať sa!

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne