eReport.sk
Štefan Kuffa a Tomáš Taraba
Štefan Kuffa a Tomáš Taraba. Foto:tasr

Mimovládka Zastavme korupcia sa pustila do Tarabu: Ostrá kritika za návrh zmeny Trestného zákona!

Schválenie zmien v Trestnom zákone z dielne nezaradeného poslanca parlamentu Tomáša Tarabu by znamenalo drastické zníženie trestov za ekonomickú trestnú činnosť. Upozorňuje na to Nadácia Zastavme korupciu. Kritizuje aj navrhované zmeny v Trestnom poriadku, ktoré by podľa nej priniesli posilnenie hierarchického systému v prokuratúre i možnosť využiť nelegálne dôkazy v trestnom konaní v prospech obvineného.

Kritika poslanca

Nadácia vo výzve adresovanej poslancom parlamentu žiada, aby nepodporili tieto návrhy. Považuje ich za výraznú brzdu v boji proti korupcii. „Odsúdení páchatelia, ktorí napríklad spreneverili eurofondy alebo prali špinavé peniaze, by tak mohli skončiť s podmienkou. Návrh navyše zužuje priestor pre ukladanie finančných trestov a skracuje premlčacie lehoty pri najzávažnejších zločinoch,“ uvádza nadácia vo výzve.

Vplyv na viaceré trestné konania

Navrhované zmeny by mali podľa nej vplyv aj na viaceré trestné konania v súčasnosti vedené voči oligarchom, politickým či justičným špičkám. „Argumentom pre znižovanie trestných sadzieb nesmie byť fakt, že ani vysoké tresty neboli dostatočne odstrašujúce pri páchaní ekonomickej kriminality veľkého rozsahu,“ podotkli vo výzve poslancom.

Znižovanie trestov za ekonomickú kriminalitu kritizoval na sociálnej sieti aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. A to v súvislosti s pracovnou verziou novely Trestného zákona, ktorá mala byť do parlamentu podaná skupinou poslancov. „Platné trestné sadzby zaviedol nový Trestný zákon pred 17 rokmi. Za celú túto dobu v parlamente nebol podaný návrh na znižovanie trestných sadzieb za ekonomické zločiny,“ upozornil.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Patova situácia
  2. Zľava predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger (OĽaNO) a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  3. Peter Pčolinský o predčasných voľbách
  4. Odvolaná vláda stoji za Zelenským

V dôvodovej správe Tarabovho návrhu sa uvádza, že novela Trestného zákona rozširuje možnosti individualizácie trestu, a tým zlepšuje podmienky pre ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch, najmä s prihliadnutím na okolnosti spáchaného trestného činu, osobu a pomery páchateľa. „A to najmä zavedením dostatočného rozpätia dolnej a hornej hranice sadzieb trestu odňatia slobody a posilnením možnosti ukladania alternatívnych trestov,“ píše sa v dôvodovej správe.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mimovládka Zastavme korupcia sa pustila do Tarabu: Ostrá kritika za návrh zmeny Trestného zákona!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti