eReport.sk
Foto: tasr

Nevedia čo sa stalo s miliónovými vakcínami? Šubová kontruje: Mám dôkaz, že klamú!

Kto klame? Bývalá podpredsedníčka Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) tvrdí, že má dôkaz, že inštitúcia v ktorej v minulosti pracovala nehovorí pravdu o „nezvestných“ vakcínach na tzv. prasaciu chrípku za milióny eur. Zuzana Šubová upozornila aj na dokument, ktorý dokazuje, že vakcíny v roku 2009 nakupovali priamo štátne hmotné rezervy. Tie sa teraz tvária, že o ničom nevedia.

V roku 2009 štát nakúpil milión vakcín prasaciu chrípku za 7,6 milióna eur firmou Sanofi Pasteur. Väčšina z nich sa však neminula a na skladoch zostalo zhruba 900-tisíc vakcín. Tie mali však do konca roka expirovať. Čo sa s nimi nakoniec stalo však SŠHR dnes nevie, alebo to aspoň tvrdí. „Vyžiadanými informáciami povinná osoba – SŠHR SR nedisponuje a nemá vedomosť o tom, kde možno požadovanú informáciu získať,” odpísali nám z hmotných rezerv.

Stačilo pár telefonátov

To je prinajmenšom zvláštne lebo podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho, ktorý rezortu šéfoval, keď sa vakcíny nakupovali, to boli práve štátne rezervy, ktoré očkovaciu látku priamo kupovali. „Vakcíny nakúpila SŠHR na základe rozhodnutia vlády SR v dôsledku hrozby pandemickej situácie,” uviedol pre eReport Raši. Dôkaz, že to tak bolo najnovšie priniesla aj bývalá podpredsedníčka SŠHR Zuzana Šubová. Tá funkciu opustila minulý rok po konflikte so šéfom úradu Jánom Rudolfom, ktorého obvinila z neodborného a netransparentného riadenia.

Zuzana Šubová – Foto: FB ZŠ

Na sociálnej sieti píše, že si veci začala preverovať po tom čo ju k téme oslovil portál eReport. „Skutočnosti, ktoré som zistila po pár telefonátoch mi znova potvrdili, že Ján Rudolf nemá ani šajnu, čo sa na SŠHR SR dialo a deje. A to ani napriek ,,korporátnej pamäti“, ktorej má na úrade neúrekom,“ začala zostra Šubová.

Šubová: Hmotné rezervy vakcíny vyskladňovali!

Dohľadala si znenie 49. schôdze národnej rady z 2. marca 2010. Z nej vybrala pasáž kde vystúpil poslanec Štefan Zelník z SNS so správou o nákupe uvedených vakcín. ,,Obchod sa uskutočnil priamo medzi SŠHR SR a firmou Sanofi Pasteur. Konečné znenie a obchodné podmienky boli dohodnuté priamo medzi SŠHR SR a súťažiacou francúzskou stranou so sídlom v Lyone,“ citovala slová Zelníka v rozprave Šubová. To jednoznačne dokazuje, že SŠHR o tom musí mať úradný záznam.

Dodáva, že informácie, ktoré štátne hmotné rezervy nevedli zistiť za vyše mesiac, ona dohľadala za dve hodiny. A nielen to! Z rukáva ešte vytiahla ďalšie eso. ,,Mám aj dôkaz o tom, že SŠHR SR uvedené vakcíny vyskladňovali a taktiež koordinovali likvidáciu vakcín po expirácii,“ uviedla v statuse bez toho, aby konkretizovala aký.

Viac o kauze stratených vakcín za milióny eur:

  1. Očkovanie proti novému koronavírusu v Japonsku.
  2. Brigádny generál Vladimír Lengvarský.

O transparentnosti a odbornosti vedenia štátnej inštitúcie nemôže byť po týchto zisteniach podľa nej ani reč. ,,Ja už ani nenachádzam slov. Jediné, čo môžem – je, že poukážem na konkrétnych veciach, ako Ján Rudolf jednoducho nezvláda riadenie,“ vyhlásila.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nevedia čo sa stalo s miliónovými vakcínami? Šubová kontruje: Mám dôkaz, že klamú!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti