eReport.sk
Vakcína proti chrípke A(H1N1) prichádza do lekární a ambulancií v množstve, ktoré urèuje, že po jeho otvorení sa musí použi na desatich pacientoch do 7 dní. Inak sa musí zlikvidova. Oèkuje sa nimi zatia¾ zdravotnícky personál v nemocniciach v Žiline 14. januára 2010. FOTO TASR - Pavol Ïurèo

BORDEL V ŠTÁTNYCH SKLADOCH pokračuje. V kauze stratených vakcín za milióny podali opäť klamlivú informáciu!

Chaos pokračuje! Už niekoľko mesiacov sa snaží eReport dopracovať k informácii, kde zmizli vakcíny za milióny eur na tzv. prasaciu chrípku. Tie štát nakúpil v roku 2009, no zdá sa, že sa pod nimi prepadla zem a kompetentné štátne inštitúcie držia bobríka mlčania. Práve Správa štátnych hmotných rezerv, ktorá je za podobné nákupy zodpovedná prichádza s jedným prešľapom za druhým.

Inštitúcia najskôr podala zavádzajúcu informáciu ohľadom samotných vakcín, až napokon vyrukovali s definitívnym tvrdením, že oni liečivá nenakúpili a nevedia, čo sa s nimi stalo. A to napriek tomu, že vo verejnej zmluve čierne na bielom stálo, že práve oni celý biznis „uvarili“. Strácate sa? Až teraz príde poriadny gól. Hmotné rezervy si totiž po novom opäť sypú popol na hlavu a tvrdia, že poskytli o nákupe zlú informáciu, za ktorú môže chyba človeka.

V roku 2009 Slovensko nakúpilo milión vakcín na tzv. prasaciu chrípku za 7,6 milióna eur. O očkovanie na ochorenie, ktoré vo svete prepuklo, na Slovensku veľký záujem nebol. Na skladoch tak zostalo približne 900-tisíc kusov vakcíny. Predpokladalo sa, že bude zlikvidovaná, keďže mala expirovať už v roku 2010. EReport aj v súvislosti s podobným scenárom s ruskou vakcínou Sputnik V sa rozhodol zistiť, čo sa s liečivom stalo a či bol naozaj zlikvidovaný. Z na prvý pohľad jednoduchej otázky sa ale stal poriadne zapeklitý problém. Rezort zdravotníctva či Správa štátnych hmotných rezerv ani po mesiacoch neprišla s konkrétnou odpoveďou na otázku: Čo sa s medikamentom za milióny vlastne stalo? Namiesto toho šokuje jedným faux pas za druhým a poskytuje zavádzajúce, až klamlivé informácie.

Zavádzanie na úvod

S prvou dezinformáciou Správa štátnych hmotných rezerv prišla už na úvod našej snahy zistiť, čo sa s očkovacími látkami stalo. Keď sme oslovili rezort zdravotníctva ohľadom témy, prehodili horúci zemiak ihneď na štátne sklady. Tie po pár hodinách poskytli odpoveď: „Uvedené očkovacie látky doteraz odpredávané ani likvidované neboli. Správa rezerv ich má aktuálne stále na sklade,” odpovedala riaditeľka kancelárie predsedu inštitúcie Natália Petríková.

V skratke teda vakcíny, za ktoré Slovensko vysolilo milióny eur, už vyše desať rokov zapadajú prachom vo vládnych skladoch. Zároveň v odpovedi Petríková nasadila celému vyjadreniu korunku tým, že uistila, že Správa štátnych hmotných rezerv má s vakcínami svoje plány. „V súčasnosti sa zaoberá prípravou ich likvidácie,” podčiarkla.

Kuriózne je, že až po našich dodatočných otázkach „správa“ svoju odpoveď korigovala. Vyplynulo z nej, že sa pomýlili a v pôvodnej odpovedi mysleli iné liečivá. Ako je to možné? V štátnych rezervách evidentne ľahko.

Tvrdili: Vakcíny sme nenakúpili

Zdá sa, že v štátnych skladoch im šťastena naozaj neželá. K ďalšiemu prešľapu došlo opäť a opäť podali nesprávnu informáciu. Zdá sa, že v inštitúcii pod vedením Jána Rudolfa, nominanta Richarda Sulíka k podobným „chybičkám“ dochádza naozaj často. Po týždňoch zahmlievania, naťahovania a poskytovania zavádzajúcich informácií sme sa nakoniec od štátnych skladov dozvedeli definitívnu odpoveď. Teda aspoň to tak spočiatku vyzeralo.

„Správa štátnych hmotných rezerv nedisponuje informáciami vyžiadanými žiadateľom. Správa štátnych hmotných rezerv v roku 2009 nenakupovala žiadne vakcíny od firmy Sanofi Pasteur,“ reagovala inštitúcia na detailné otázky ohľadom liečiv. Zároveň dodáva, že: „Vyžiadanými informáciami povinná osoba – Správa štátnanych. hmotných rezerv nedisponuje a nemá vedomosť o tom, kde možno požadovanú informáciu získať.“

Viac o stratených vakcínach tu:

  1. Očkovanie proti novému koronavírusu v Japonsku.
  2. Brigádny generál Vladimír Lengvarský.
  3. Moslimské ženy
  4. Šéf Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf.

Fakt, že štátna inštitúcia sa nevie dopracovať k informáciám vyše desať rokov starým, je kuriózny sám o sebe. O čosi zvláštnejšie je, že dôkaz, že práve „správa“ vakcíny nakúpila, je verejne prístupný na internete. Ako je teda možné, že zamestnanci inštitúcie sa nevedia dopracovať k informácii, ktorá svieti vo verejnom registri?

V zmluve čierne na bielom

Napriek tomu, že štátna inštitúcia tvrdí, že spomínané vakcíny nenakupovala, dostať sa k informácii, kto bol objednávateľ miliónového kšeftu nie je žiadna „jadrová fyzika“. Táto informácia leží na stránkach tzv. Centrálneho registra zmlúv. Na tomto webe sú zverejnené zmluvy medzi súkromníkmi a štátom. Keďže nový Centrálny register zmlúv uverejňuje len zmluvy za posledné roky, treba si vyhľadať register, ktorý zverejňoval zmluvy do roku 2010. A tam už nie je ťažké si vyhľadať práve dokument medzi Sanofi Pasteur a Slovenskom.

Zmluva k nákupu miliónových vakcín je na internete. – Foto: crz.gov.sk

Práve v kolonke objednávateľ totiž svieti názov inštitúcie Správa štátnych hmotných rezerv. V zmluve je jasne napísané, že v súvislosti s biznisom zastupuje Slovenskú republiku práve Správa štátnych hmotných rezerv. Keď eReport k téme oslovil exministra zdravotníctva Richarda Rašiho, ktorý bol v čase nákupu vakcín na čele rezortu, taktiež ukázal prstom na štátne sklady.  

Viac článkov o kauze:

  1. Očkovanie proti novému koronavírusu v Japonsku.
  2. Brigádny generál Vladimír Lengvarský.
  3. Moslimské ženy
  4. Šéf Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf.

„Vakcíny nakúpila SŠHR na základe rozhodnutia vlády SR v dôsledku hrozby pandemickej situácie. V tom čase bola k dispozícií iba jedna vakcína so súhlasom Európskej liekovej agentúry. Slovensko nakúpilo na základe odporúčania odborníkov približne jeden milión,” povedal nám Raši.

Exminister zdravotníctva Richard Raši. – Foto: tasr

EReport sa opäť s doplňujúcimi otázkami obrátilo na „správu“. Tentokrát sme sa pýtali, ako je možné, že tvrdia, že vakcíny nenakúpili, napriek tomu, že oficiálny dokument o biznise hovorí pravý opak.

Ľudská chyba

„V prvom rade sa Vám ospravedlňujeme za poskytnutie nepravdivých informácií v súvislosti s nákupom vakcín na chrípku od spoločnosti Sanofi Pasteur,“ píše Petríková v najčerstvejšom vyjadrení.

„Vzhľadom k tomu, že išlo o nákup vakcín z roku 2009, pričom Správa rezerv vakcíny iba nakúpila, ale na svojich skladoch ich naskladnené nikdy nemala, dokumenty súvisiace s týmto nákupom už boli vyradené z evidencie, pričom súčasní zamestnanci Správy rezerv nedisponovali bližšími informáciami a vzhľadom na krátkosť času a plnenie iných neodkladných pracovných povinností, uvedené informácie dostatočne neoverili,“ osvetľuje ďalej zapeklitú situáciu.

Podčiarkuje, že požadované informácie neboli zamlčané úmyselne. „Prišlo k zlyhaniu ľudského faktora a zamestnanci Správy rezerv dohľadali čiastočné dostupné informácie v archíve až dodatočne,“ hovorí Petríková.

Len ju zakúpili

Tentokrát štátne sklady otočili a už tvrdia, že vakcínu zakúpili. „Správa rezerv uvedenú vakcínu len zakúpila, jej distribúciu zabezpečoval distribútor, spoločnosť INTEC PHARMA  s. r. o. priamo poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ako aj regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Distribútor zároveň zabezpečoval aj skladovanie tejto vakcíny. Vakcína bola distribuovaná v celom zakúpenom objeme,“ vysvetľuje Petríková.

„Správa rezerv nemala a nemá informácie o množstve skutočne použitých vakcín. Rovnako Správa rezerv nemala informáciu o množstve a spôsobe likvidácie preexspirovaných vakcín, nakoľko túto si zabezpečovali jednotlivé zdravotnícke zariadenia,“ dodala „správa“ na záver.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

BORDEL V ŠTÁTNYCH SKLADOCH pokračuje. V kauze stratených vakcín za milióny podali opäť klamlivú informáciu!

KOMENTOVALI STE: