eReport.sk
Brigádny generál Vladimír Lengvarský.
Foto: tasr

ŠKANDÁL Miliónové vakcíny sa stratili: U Lengvarského nevedia, čo sa s nimi stalo!

Podobne ako dnes, aj pred rokmi sa Slovensko pasovalo s pandémiou. Síce výrazne menej rozsiahlou ako v súčasnosti, no aj tak musel štát pre tzv. prasaciu chrípku nakúpiť milióny vakcín, ktorých väčšina aj tak mala zostať v sklade a čakať na expiráciu. EReport sa už celé týždne snaží zistiť cez ministerstvo zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, čo sa s vakcínami za milióny eur stalo. Po týždňoch zahmlievania a tajností sme poslali na rezort tzv. infožiadosť, na ktorú musel rezort zo zákona reagovať. Definitívna odpoveď kompetentných vás ale šokuje.

Len nedávno sa vo veľkom riešil osud ruskej vakcíny Sputnik V, ktorú nakúpilo aj Slovensko. Síce sa ňou u nás očkuje, čoskoro by mal vypršať dátum jej spotreby a expiruje. Znie to paradoxne, no s veľmi podobným scenárom sa štát musel popasovať už pred rokmi. V roku 2009 totiž svet zápasil s pandémiou prasacej chrípky, teda vírusom A(H1N1). Pandémia bola u nás vyhlásená 11. júna v roku 2009 a trvala do 10. augusta roku 2010. Na Slovensku si ochorenie vyžiadalo 57 obetí. Proti ochoreniu sa pripravilo aj samotné Slovensko.

Čo sa s nimi stalo?

Spolu bolo odkúpených od francúzskej firmy Sanofi Pasteur milión vakcín za 7,6 milióna eur. Jedna dávka aj podľa zmluvy v starom registri zmlúv stála teda 7,6 eura. Keďže sa odkúpilo viacero šarží expirovali v rôzne dátumy, no všetky v roku 2010. Jedni v septembri, ďalšie v októbri a asi 120-tisíc vakcín expirovalo na konci novembra. Zaočkovanosť populácie bola 1,4 percenta, takže na skladoch zostalo približne 900-tisíc vakcín. K nákupu došlo za vlády, ktorej bol súčasťou aj Smer – SD a ministrom zdravotníctva bol v tom čase Richard Raši. Ten sa k obchodu aj viackrát vyjadroval.

V tom čase médiá priniesli viacero scenárov, ako sa štát s vakcínami môže vysporiadať. Buď bolo v hre predĺženie ich životnosti, odpredaj alebo likvidácia. Vtedajší štátny hygienik Ján Mikas bol k predlžovaniu dátumu spotreby skôr skeptický. EReport tak zaujímalo, ako si Slovensko poradilo s podobným scenárom, akému čelí dnes. Cesta k na prvý pohľad jednoduchej informácii bola ale väčšmi tŕnistá ako by sa mohlo zdať. Čo sa teda s vakcínami stalo?

Viac článkov o stratených vakcínach tu:

  1. Očkovanie proti novému koronavírusu v Japonsku.
  2. Brigádny generál Vladimír Lengvarský.

Zavádzajúce informácie

O vakcíny sme sa začali zaujímať začiatkom júna. Najskôr sme oslovili rezort zdravotníctva s otázkou, ako sa postupovalo pri likvidácii tisícok vakcín na ochorenie A(H1N1). Ministerstvo nás odkázalo na Správu štátnych hmotných rezerv a vtedy začal naozajstný chaos. Inštitúcia, ktorú má pod palcom Ján Rudolf, nominant SaS prišla zo zarážajúcou odpoveďou.

„Uvedené očkovacie látky doteraz odpredávané ani likvidované neboli. Správa rezerv ich má aktuálne stále na sklade,” odpovedala riaditeľka kancelárie predsedu inštitúcie Natália Petríková. V skratke teda vakcíny, za ktoré Slovensko vysolilo milióny eur, už vyše desať rokov zapadajú prachom vo vládnych skladoch.

Zároveň v odpovedi Petríková nasadila celému vyjadreniu korunku tým, že uistila, že Správa štátnych hmotných rezerv má s vakcínami svoje plány. „V súčasnosti sa zaoberá prípravou ich likvidácie,” podčiarkla.

Na prvý pohľad sa teda zdá, že sa vakcíny z roku 2009 naozaj naďalej “sušia” v štátnych skladoch. Po ďalších našich otázkach ale vyplynulo, že nie je úplne isté, kam sa vakcíny za 7,6 milióna vlastne vyparili.

Až po našich doplňujúcich otázkach totiž vysvitlo, že informáciu, ktorú nám štátne rezervy poslali bola zavádzajúca a pomýlili sa. Zrazu totiž začali tvrdiť, že oni spomínané vakcíny od Sanofi Pasteur nemajú. Celú situáciu ale zamotali ešte viac, keď dodali, že disponujú úplne iným liečivom.

„Správa rezerv má v súčasnosti uskladnených 607 064 balení Tamiflu 75 mg á 10 cps. (tvrdé kapsuly), ktoré sú po exspirácii,” osvetľuje Petríková. Ďalej pokračuje: „Ide však o antivirotiká, ktoré boli nakúpené od výrobcu Roche Slovensko, s.r.o. v roku 2006 a nie od firmy Sanofi Pasteur v roku 2009,” prezradili zo štátnych skladov.

Zatiaľ, čo hmotné rezervy celý čas hovorili o vakcínach z roku 2009 nakoniec otočili a priznali, že oni spomínané očkovacie látky nemajú. „Až pri doplňujúcich otázkach, som dostala informáciu, že my máme iné vakcíny. Tie z roku 2009 neviem, my sme nakupovali vakcíny v roku 2006. Neviem, aké sú to tie vakcíny z roku 2009, od toho výrobcu, na ktorého ste sa pýtali,” doplnila neskôr Petríková telefonicky.

Vakcína proti vírusu A(H1N1). – Foto: tasr

Odpoveď nepoznajú

Už sa vám z toho točí hlava? V skratke, nikto nevie nič a o ničom. Kde ale mohlo zmiznúť také množstvo očkovacej látky za milióny? Opäť sme sa so žiadosťou obrátili na rezort zdravotníctva. ten sa tváril, že na odpovediach pracuje, no tvrdili, že k týmto udalostiam došlo za predošlej vlády, keď stál na čele rezortu zdravotníctva Richard Raši a nie je tak ľahké sa k informáciám dostať.

Nakoniec sme odoslali ministerstvu tzv. infožiadosť, ktorá vychádza zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Ministerstvo opäť opakovalo postup spred niekoľkých týždňov a horúceho zemiaku sa zbavilo tým, že ho prehodili Správe štátnych hmotných rezerv.

Ak si myslíte, že inštitúcia, ktorú má pod palcom Ján Rudolf „uvarila“ rozumnú a jednoznačnú odpoveď, ste na omyle. Oficiálna listina s odpoveďou k nám do redakcie prišla koncom júla. Teda rezort dokopy riešil a nevedel plnohodnotne na otázky odpovedať okolo mesiaca a pol. A aká bola teda odpoveď?

Verdikt Správy štátnych hmotných rezerv znel, že nevyhovuje, teda neodpovie v súvislosti s položenými otázkami. Prečo? „Vyžiadanými informáciami povinná osoba – Správa štátnych hmotných rezerv nedisponuje a nemá vedomosť o tom, kde možno požadovanú informáciu získať,“ stálo v dokumente.

Správa štátnych hmotných rezerv ešte podčiarkla a zrekapitulovala, že v roku 2009 nenakupovali spomínané vakcíny od firmy Sanofi Pasteur. Zopakovali v čerstvej odpovedi, že majú uskladnené len spomínané antivirotiká kúpené v roku 2006 za účelom riešenia pandémie chrípky.

Otvára sa tak viacero ďalších otázok. Prečo rezort nevie prísť s jednoznačnou odpoveďou, čo sa stalo takmer s miliónom vakcín?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ŠKANDÁL Miliónové vakcíny sa stratili: U Lengvarského nevedia, čo sa s nimi stalo!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti