eReport.sk
Richard Raši, foto: tasr

Pýtali sme sa exministrov Rašiho a Uhliarika na stratené vakcíny za milióny: Ako tento škandál vysvetlili?

Redakcia eReport sa takmer dva mesiace snažila zistiť, čo sa stalo s vakcínami za milióny eur, ktoré štát nakúpil v roku 2009 na tzv. prasaciu chrípku. Odpovediam sa ministerstvo zdravotníctva síce vyhýbalo, no záver je nakoniec viac než jasný: Nemajú tušenia! Kam sa podel takmer milión vakcín naďalej nie je isté a preto sme oslovili šéfov rezortu Richarda Rašiho a Ivana Uhliarika z obdobia, keď ministerstvo očkovacie látky nakúpilo a následne sa zvyšku malo zbaviť. A aký je výsledok? Vedia exministri, kam sa drahý medicínsky artikel podel?

V roku 2009 štát nakúpil milión vakcín na tzv. prasaciu chrípku za 7,6 milióna eur. Pandémia ochorenia A(H1N1) si v tom čase vyžiadala na Slovensku 57 obetí. Nakoniec o očkovanie neprejavilo záujem veľké množstvo občanov a na sklade tak zostalo približne 900-tisíc vakcín.

Vakcíny sa stratili?

Existovalo viacero scenárov, ako s očkovacími látkami, ktoré čakala v roku 2010 expirácia, mohol štát naložiť. Mohli byť zlikvidované, odpredané či napríklad venované na humanitárnu pomoc. EReport zaujímalo, čo sa s liečivom stalo, no ani po takmer dvoch mesiacoch sme sa pravdu nedozvedeli! Ministerstvo zdravotníctva otázky preposlalo Správe štátnych hmotných rezerv, ktorá nakoniec prišla s odpoveďou, ktorá vyvolala ešte viac otázok.

„Vyžiadanými informáciami povinná osoba – Správa štátnych hmotných rezerv nedisponuje a nemá vedomosť o tom, kde možno požadovanú informáciu získať,“ stálo v reakcii štátnych skladov! Keďže sme sa oficiálnou cestou k odpovediam ohľadom vakcín nedostali, rozhodli sme sa kontaktovať ministrov, ktorí v čase miliónového nákupu stáli na čele rezortu zdravotníctva.

Čo na to Richard Raši?

Keď štát nakúpil v roku 2009 spomínané vakcíny, v tom čase stál na čele ministerstva zdravotníctva Richard Raši. Smer, ktorému bol v tom čase verný totiž bol jednou z vládnych strán. Raši nákup vakcín pred rokmi vo veľkom podporoval. „Ide o naozaj kvalitnú vakcínu,“ tvrdil v tom čase Raši.

Richard Raši. – Foto: tasr

Volebné obdobie vtedajšej vládnej koalície skončilo v roku 2010. Čo sa stalo s vakcínami, sme sa pýtali na komunikačnom oddelené strany Hlas – SD, v ktorej Raši v súčasnosti pôsobí. „Vakcíny nakúpila SŠHR na základe rozhodnutia vlády SR v dôsledku hrozby pandemickej situácie. V tom čase bola k dispozícií iba jedna vakcína so súhlasom Európskej liekovej agentúry. Slovensko nakúpilo na základe odporúčania odborníkov približne jeden milión,“ opísal situáciu spred rokov Raši.

Dotkol sa aj témy osudu vakcíny. „Zvyšné vakcíny bolo možné predať, alebo darovať, ale vzhľadom k zmene vlády, júl 2010, ktorá vtedy nastala, neviem presne ako nové vedenie SŠHR postupovalo,“ prehodil horúci zemiak na plecia vlády Ivety Radičovej.

Viac o problémových vakcínach tu:

  1. Očkovanie proti novému koronavírusu v Japonsku.
  2. Brigádny generál Vladimír Lengvarský.

Exminister Uhliarik o Rašim

Keďže v roku 2010 naozaj nastúpila nová vláda na ministerstve zdravotníctva sa vystriedali stráže a Rašiho nahradil Ivan Uhliarik. „Osobne si to už nepamätám a, čo sa týka následného osudu vôbec neviem. Ani len hmlisto si nepamätám, že by sme to riešili,“ povedal exminister na margo osudu vakcíny.

Ivan Uhliarik. – Foto: tasr

Uhliarik si zase vzal na mušku Rašiho. „On mal plnú zodpovednosť za to, čo sa tam dialo,“ povedal. „Bežne lieky expirujú tri až päť rokov. Keď nakúpite liek v roku 2009, ktorý onedlho expiruje, tak vina logicky nepadá na toho človeka, za ktorého sa tá expirácia diala ale na vás, pretože ste kúpili liek s nízkou expiráciou,“ okomentoval rázne bývalý šéf rezortu. Každopádne ani jeden z ministrov na otázku, čo sa s vakcínami v skutočnosti stalo, odpovedať nevedel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pýtali sme sa exministrov Rašiho a Uhliarika na stratené vakcíny za milióny: Ako tento škandál vysvetlili?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti