eReport.sk
Netanjahu po rokovaniach so Scholzom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vľavo) gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, foto:tasr

Netanjahu po rokovaniach so Scholzom: APEL na tvrdšiu politiku voči Iránu!


Netanjahu po rokovaniach so Scholzom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po rokovaniach s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne apeloval na tvrdšiu politiku voči Iránu. Jeho  jadrový program označil za najväčšie nebezpečenstvo pre židovský štát.

Netanjahu po rokovaniach so Scholzom

„Musíme sa veľmi pevne postaviť Iránu a zaistiť, aby nevyrábal jadrové zbrane,“ vyzval Netanjahu s tým, že Izrael spraví všetko, aby tomu zabránil. Vedenie Iránu podľa Netanjahua vyzýva na zničenie Izraela. Židia však „nedovolia žiadny ďalší holokaust“. Scholz a Netanjahu navštívili aj pamätník obetí holokaustu „Koľaj 17“ na stanici Grunewald na juhozápade Berlína.

Apel na tvrdšiu politiku voči Iránu

Netanjahu zdôraznil dôležitosť sebaobrany izraelského štátu. „Vieme, že výzvy na zničenie našich ľudí sa neskončili,“ povedal. „Hlavná lekcia, ktorú sme sa naučili je: keď čelíte takémuto zlu, musíte mu zabrániť v jeho počiatkoch, aby ste zabránili katastrofe.“

Nemecko nesmie zabudnúť na svoju historickú zodpovednosť za holokaust, povedal Scholz s tým, že blízke vzťahy s Izraelom sú súčasťou tejto zodpovednosti. Netanjahu opätovne obhajoval sporné reformy súdnictva, ktoré presadzuje jeho vláda. Odmietol „ohováranie“, že chce údajne v Izraeli zrušiť demokraciu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Politické násilie
  2. Skúšali to na nás už počas covidu
  3. Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko

„Ako partner zdieľajúci demokratické hodnoty a ako blízky priateľ Izraela sledujeme túto debatu veľmi pozorne – a nebudem to skrývať – s veľkými obavami,“ poznamenal Scholz. Dodal, že prianím Berlína je, aby Izrael zostal liberálnou demokraciou.

Vládny návrh reformy justície v Izraeli by umožnil parlamentu nadpolovičnou väčšinou zrušiť rozhodnutia najvyššieho súdu a Netanjahuovej koalícii v Knesete by dal konečné slovo pri menovaní sudcov. Tým chce tiež obmedziť „nadmerné právomoci nevolených sudcov“.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Netanjahu po rokovaniach so Scholzom: APEL na tvrdšiu politiku voči Iránu!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: