eReport.sk
Pracovníci zahraničných médií v Číne boli v roku 2022 vystavení prísnym pandemickým kontrolám, rozsiahlemu zastrašovaniu a neustálemu dohľadu.
Novinári sa zhromaždili pred hotelom, v ktorom skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukončila dvojtýždňovú karanténu v čínskom meste Wu-chane. Foto: tasr/ap

Nelichotivá správa o Číne: Novinári sú tam zastrašovaní a vypočúvaní. Dokonca aj tí zahraniční

Pracovníci zahraničných médií v Číne boli v roku 2022 vystavení prísnym pandemickým kontrolám, rozsiahlemu zastrašovaniu a neustálemu dohľadu. Uvádza sa to vo výročnej správe Klubu zahraničných korešpondentov v Číne (FCCC), informovala v stredu agentúra AFP. 

Takmer polovica zahraničných novinárov v Číne vlani dostala príkaz odísť, alebo im bol zamietnutý prístup na základe údajných zdravotných a bezpečnostných dôvodov, súvisiacich so šírením koronavírusu. Stalo sa tak napriek tomu, že podľa platných čínskych predpisov nepredstavovali žiadne zdravotné riziko, píše sa v stredu zverejnenej správe FCCC. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na kombosnímke zľava Milan Krajniak, moderátorka Marta Jančkárová a Erik Tomáš.
  2. Nič nie je uzavreté
  3. súd, kladivko, žena, sudkyňa
  4. Slovensko dnes spomína. Politici prichádzajú k pamätníku
  5. Mikuláš Dzurinda (uprostred) predstavuje nový politický projekt s názvom Modrá koalícia.
  6. Marián Leško
  7. Robert Fico a Ľuboš Blaha počas tlačovky Smeru.

Zhruba rovnaký počet žurnalistov pôsobiacich v Číne uviedol, že v dôsledku pandemických opatrení nemohli aspoň časť minulého roka cestovať. 

Takmer 40 percent uviedlo, že minimálne jeden z ich zdrojov zažil zastrašovanie, bol zadržaný, vypočúvaný alebo ho postihli iné negatívne dôsledky za to, že hovoril so zahraničnými novinármi. Podobnému tlaku zo strany miestnych úradov čelili podľa informácií členov FCCC aj čínski novinári.  

Zákaz cestovať

V Číne takmer až do konca minulého roka platili jedny z najprísnejších proticovidových opatrení. Okrem iného obmedzovali cestovanie, zavádzali dlhé karantény a hromadné testovanie obyvateľstva. Peking až v decembri 2022 zrušil svoju prísnu politiku „nulovej tolerancie“ voči covidu, po tom, čo frustrácia ľudí prerástla do masových protestov.

V správe FCCC sa uvádza, že tvrdé opatrenia zo strany štátu, pretrvávajúce digitálne sledovanie a zastrašovanie čínskych novinárov a ich zdrojov dokazujú, že v Číne naďalej pretrvávajú „výzvy“ brániace skutočnej slobode tlače.

Prísna cenzúra

AFP pripomína, že nezávislé médiá v Číne prakticky neexistujú a štátom podporované periodiká podliehajú prísnej cenzúre. Svetový index slobody tlače (PFI) z roku 2022, zostavený organizáciou Reportéri bez hraníc (RSF), zaradil Čínu na 175. miesto zo 180 krajín.

V prieskume odpovedalo na otázky 102 zo 166 členov FCCC, ktorí zastupujú spravodajské organizácie z 30 krajín a regiónov sveta.
      

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nelichotivá správa o Číne: Novinári sú tam zastrašovaní a vypočúvaní. Dokonca aj tí zahraniční

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti