Dánsko v sobotu zaznamenalo na svojom území najvyššiu teplotu v histórii meraní. Oznámil to Dánsky meteorologický inštitút (DMI), informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
„S teplotou 36,6 °C severne od Odense máme najteplejší deň od začiatku meraní v roku 1874,“ napísal DMI na sieti X s tým, že „deň sa ešte neskončil“. Predchádzajúci rekord 36,4 stupňov Celzia padol v auguste 1975. Dánsky meteorologický inštitút vystríha, že rekord môže byť počas súčasnej vlny horúčav znovu pokorený. V susednom Švédsku tamojšia meteorologická služba SMHI rovnako varovala, že teploty na juhu krajiny by sa mohli vyšplhať až na 35 stupňov Celzia.
Horúčava sužuje Európu
Najmenej 193 miliónov ľudí v Európe (s výnimkou Turecka) v sobotu postihnú teploty vyššie ako 35 stupňov Celzia a horúčavy nad 30 °C zažije viac ako 404 miliónov ľudí. Vyplýva to z analýzy agentúry AFP. Len v Nemecku by teploty nad 35 stupňov mali ovplyvniť približne 75 miliónov ľudí. Podobné horúčavy by v Maďarsku malo pocítiť viac ako deväť miliónov ľudí, teda takmer celá krajina.
Oproti piatku ide o podstatný nárast, nakoľko sa vlna horúčav zo západnej Európy postupne presúva na východ. Podľa predpovedí mali teploty nad 35 stupňov v piatok zasiahnúť 150 miliónov ľudí, horúčavy nad 30 °C malo pocítiť až 420 miliónov ľudí.
Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Španielsko či Švajčiarsko zaznamenali počas tejto vlny horúčav nové teplotné rekordy. Očakáva sa, že nezvyčajne vysoké teploty teraz postihnú aj rozsiahle časti ČR, Rakúska a Slovenska. Analýza AFP vychádza z predpovedí Nemeckého meteorologického úradu a prognóz vývoja počtu obyvateľov z roku 2025 a je v súlade s údajmi rakúskej mimovládnej organizácie Klimadashboard.
Zdroj: tasr, afp















KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Horúčava sužuje Európu. Dánsko nameralo najvyššiu teplotu vo svojej histórii