eReport.sk
Mikas apeluje na rodičov a varuje
Hlavný hygienik SR Ján Mikas. Foto: tasr

Mikas apeluje na rodičov a varuje: Ak veľa ľudí odmietne zaočkovať deti, hrozí epidémia závažného ochorenia!

Mikas apeluje na rodičov a varuje. Upozornil, že celoslovenská zaočkovanosť pri niektorých ochoreniach, proti ktorým sa povinne očkuje, klesla z 99 na asi 95 percent. Hlavný hygienik SR Ján Mikas pre TASR pripomína rodičom: Dajte svoje deti zaočkovať proti ochoreniam v rámci pravidelného povinného očkovania.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Verejné zdravotníctvo potrebuje financie
  2. Verejné zdravotníctvo potrebuje financie
  3. koronavírus, svet, rúško, nákaza, covid
  4. Žiada „respirátorovú amnestiu“

„Môže sa stať, že ak veľa ľudí odmietne zaočkovať svoje deti v určitom regióne, respektíve v určitej imunologickej kapse, tak tam potom môže vzniknúť epidémia závažného ochorenia,“ upozornil.

Čo považuje za epidemiologické výzvy roka?

Poukázal pri tom na epidémiu osýpok v roku 2018 na východnom Slovensku. „Ak sa do nezaočkovanej populácie dostane infikovaný, vznikne epidémia,“ vysvetlil.

Za epidemiologické výzvy tohto roka považuje Mikas tiež chrípku, ochorenie COVID-19, akútne respiračné ochorenia a ochorenia gastrointestinálneho traktu. „Môžu to byť tiež ochorenia, ktoré sú raritné, ale veľmi nebezpečné, napríklad hemoragické horúčky ako napríklad ebola a podobne. Očakávame to raritne, možno sa to ani nevyskytne, ale tiež musíme byť na to nachystaní,“ dodal.

Avizoval druhý vrchol chrípkovej sezóny

Hlavný hygienik poukázal, že celoštátna chrípková epidémia v tejto sezóne vypukla ešte pred vianočnými prázdninami, zatiaľ čo väčšinou býva na prelome januára a februára. „V januári – februári sa pravdepodobne musíme nachystať na druhý vrchol počas chrípkovej sezóny,“ doplnil. Silnejšia aktivita chrípky je podľa neho okrem iného dôsledkom uvoľnenia pandemických opatrení či relatívne nízkej zaočkovanosti.

Máme sa báť?

Ako sme vás včera informovali, Hajo Zeeb z Leibnizovho epidemiologického ústavu v nemeckom meste Brémy, varoval pred novým podtypom koronavírusového variantu omikron. Ten dostal označenie XBB.1.5. Podľa nemeckého experta by sa mohol v Európe a Nemecku rozšíriť už v priebehu niekoľkých nastávajúcich týždňov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikas apeluje na rodičov a varuje: Ak veľa ľudí odmietne zaočkovať deti, hrozí epidémia závažného ochorenia!

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti