eReport.sk
koronavírus, svet, rúško, nákaza, covid
Ilustračné foto: shutterstock

Máme sa báť? Varovanie prichádza z USA aj Nemecka! Hrozba dostala označenie XBB.1.5

Máme sa báť? Nový podtyp koronavírusového variantu omikron, ktorý dostal označenie XBB.1.5, by sa mohol v Európe a Nemecku rozšíriť už v priebehu niekoľkých nastávajúcich týždňov. Domnieva sa Hajo Zeeb z Leibnizovho epidemiologického ústavu v nemeckom meste Brémy. Napísala o tom v sobotu agentúra DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prísne kontroly
  2. Cestujúci prichádzajúci z Číny odchádza po teste na ochorenie COVID-19 z testovacej kabínky na letisku Charlesa de Gaulla pri Paríži v nedeľu 1. januára 2023.
  3. Tabuľa pred budovou okresného súdu v nemeckom Weinheime 2. januára 2023.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v Spojených štátoch odhaduje, že už v súčasnosti je podtyp XBB.1.5 zodpovedný za takmer polovicu všetkých nových infekcií v USA.

Subvariant omikronu XBB.1.5 bol objavený vlani

„S prognostickou istotou možno povedať, že tento variant sa stane dominantným variantom aj v našej krajine,“ nechal sa počuť uvedený nemecký odborník.

Subvariant omikronu XBB.1.5 bol objavený vlani v októbri. A je nákazlivejší než všetky predošlé verzie koronavírusu, približuje DPA. Zatiaľ je však len málo informácií o tom, aké nebezpečné je ochorenie spôsobované týmto novým koronavírusom. Upozorňuje Richard Neher, šéf bakteriologického výskumného tímu z univerzity vo švajčiarskom meste Bazilej.

Znepokojený je aj nemecký minister zdravotníctva

Zatiaľ je XBB.1.5 najčastejší na severovýchode Spojených štátov. Začína ale rýchle prevládať už aj inde, dopĺňa Neher. Znepokojenie nad novým koronavírusovým podtypom vyjadril tento týždeň aj nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. „Dúfajme, že sa nám podarí prežiť zimu ešte skôr, než sa tu tento nový variant rozšíri,“ dúfa nemecký politik.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máme sa báť? Varovanie prichádza z USA aj Nemecka! Hrozba dostala označenie XBB.1.5

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti