eReport.sk
Napätá situácia
Demonštranti počas protestu proti vládnemu návrhu na zvýšenie zákonného veku odchodu do dôchodku v Paríži, foto:tasr/afp

Napätá situácia vo Francúzsku: Milión ľudí vyjde do ulíc! Protestovať proti „vládnym nezmyslom“

Napätá situácia. Francúzsko v utorok zažíva v poradí už druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Podobnú, ak nie vyššiu, účasť očakávajú aj odborári, vyhlásil v utorok ráno vo vysielaní televízie BFM predák odborov CGT Philippe Martinez.

Napätá situácia

Rozhlasová stanica RMC na svojom webe zverejnila snímky z viacerých miest, kde si majitelia obchodov zabezpečovali sklenené výplne výkladov doskami, aby ich chránili pred prípadným zničením počas protestov. AFP avizovala, že štrajk a protesty spôsobia problémy v doprave. Prevádzkovatelia v tomto sektore preto apelovali, aby si ľudia zvolili alternatívny spôsob dopravy, pracovali z domu alebo si vzali voľno.

Milión ľudí vyjde do ulíc

Parížsky dopravný podnik RATP upozornil, že väčšina liniek parížskeho metra a prímestskej železničnej dopravy bude výrazne obmedzená. Narušená je aj medzimestská doprava, pričom premávať má len každý tretí vysokorýchlostný vlak TGV, uviedla štátna železničná spoločnosť SNCF.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sám vojak v poli?
  2. Zbláznil sa Putin?
  3. Zelenského vláda rozdávala zákazy

V medzinárodnej železničnej doprave sa očakávajú len menšie výpadky spojov. Letecká doprava má byť tiež ovplyvnená menej – národný dopravca Air France uviedol, že zruší každý desiaty let. Ide o lety na krátke a stredné vzdialenosti, ale diaľkové lety nebudú štrajkom ovplyvnené.

Protestujú proti „vládnym nezmyslom“

Štrajkuje aj približne polovica učiteľov materských a základných škôl, uviedol hlavný odborový zväz učiteľov SNUIPP-FSU. Do štrajku sa zapojili aj zamestnanci rafinérií a skladov spoločnosti TotalEnergies. Odborová konfederácia CGT avizovala, že v noci na utorok došlo k poklesu výroby elektrickej energie. V elektrárňach spoločnosti EDF v objeme, ktorý zodpovedá výkonu troch jadrových reaktorov. Táto situácia nemala údajne žiadny vplyv na bežných používateľov, ale prejavila sa v „obchodnej výmene“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Napätá situácia vo Francúzsku: Milión ľudí vyjde do ulíc! Protestovať proti „vládnym nezmyslom“

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti