eReport.sk
Jens Stoltenberg. Foto: tasr

Stoltenberg: Vojna na Ukrajine zvyšuje globálne nebezpečenstvo, potrebujeme silnejšie partnerstvá!

Vojna na Ukrajine zvyšuje globálne nebezpečenstvo. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok počas návštevy Japonska vyhlásil, že Severoatlantická aliancia bude naďalej posilňovať svoje partnerstvo s Japonskom. Vojna rozpútaná Ruskom na Ukrajine zvyšuje globálne nebezpečenstvo a ukazuje, že demokracie potrebujú silnejšie partnerstvá.

Stoltenberg: Vojna na Ukrajine zvyšuje globálne nebezpečenstvo

Počas prejavu po prehliadke leteckej základne japonských síl sebaobrany Iruma Stoltenberg podľa agentúry Reuters povedal, že vojna na Ukrajine sa týka „nás všetkých, a preto sme veľmi vďační aj za podporu, ktorú Japonsko poskytuje.“ Ako príklad spomenul i lietadlá a kapacity na prepravu nákladu.

NATO zlepšuje partnerstvo s Japonskom

„Vojna na Ukrajine tiež ukazuje, že naša bezpečnosť je úzko prepojená,“ povedal Stoltenberg na základni Iruma severne od Tokia. Tam v utorok začal svoju návštevu Japonska po tom, ako v pondelok neskoro večer pricestoval z Južnej Kórey. „Ak (ruský) prezident (Vladimir) Putin na Ukrajine zvíťazí, bude to tragédia pre Ukrajincov. Bude to aj veľmi nebezpečný signál pre autoritárskych lídrov na celom svete, pretože potom bude jasné, že keď použijú vojenskú silu, môžu dosiahnuť svoje ciele,“ upozornil Stoltenberg.

„Takže vojna na Ukrajine sa týka nás všetkých,“

zdôraznil šéf aliancie.

Cieľom Stoltenbergovej cesty je posilniť väzby západných spojencov vo východnej Ázii. Najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine a rastúcou konkurenciou s Čínou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nie je vojnou USA s Ruskom
  2. Potrebujeme mier!
  3. Blinken hovorí o ruskej červenej čiare
  4. Zelenského vláda rozdávala zákazy

Japonský premiér Fumio Kišida podľa agentúry AP vyslovil obavy, že k agresii podobnej tej, akú rozpútalo Rusko v Európe, by mohlo dôjsť v Ázii. Rastú obavy z Číny a napätia v súvislosti s Taiwanom. Stolteberg sa v rámci svojej cesty zastavil aj v Južnej Kórei, ktorú v pondelok v prejave v Soule vyzval. Aby zvýšila svoju vojenskú podporu Ukrajine. Pričom sa odvolal na iné krajiny, ktoré po ruskej invázii zmenili svoju politiku neposkytovania zbraní krajinám v konflikte.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoltenberg: Vojna na Ukrajine zvyšuje globálne nebezpečenstvo, potrebujeme silnejšie partnerstvá!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti