eReport.sk
Ukrajinská protiofenzíva
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Zdroj: t.me/M_Podolyak

Stojí za výbuchom v Iráne Ukrajina? Teherán si predvolal ukrajinského chargé d’affaires!

Preriekol sa Podoľak? Teherán si v pondelok predvolal ukrajinského chargé d’affaires, aby protestoval proti výrokom poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka týkajúcim sa dronového útoku v Iráne. Oznámilo to v pondelok iránske ministerstvo zahraničných vecí, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Kto vlastne platí vojnu?
  2. Nie je vojnou USA s Ruskom
  3. Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang.
  4. Sám vojak v poli?

Preriekol sa Podoľak?

Podoľak spojil v nedeľu vo svojom príspevku na Twitteri útok dronmi na vojenské zariadenie v Iráne s podporou, ktorú táto islamská krajina poskytuje Rusku v rámci jeho invázie na Ukrajinu.

„Vojnová logika je neúprosná a vražená a prísne sa poráta so svojimi strojcami a ich spolupáchateľmi,“ napísal Podoľak. „Výbušná noc v Iráne… (kde je) výroba dronov a rakiet, ropné rafinérie. Ukrajina vás pritom varovala,“ dodal.

Stačilo!

Iránsky rezort diplomacie v pondelok informoval, že ukrajinského chargé d’affaires v Teheráne predvolali, aby v tejto veci poskytol „oficiálne a okamžité vysvetlenie ukrajinskej vlády.“

Podoľakove vyjadrenia zároveň rezort označil za „čudné a predpojaté“ a vyjadril presvedčenie, že takéto „postoje sa už nebudú opakovať.“

Útok

Iránske úrady informovali v noci na nedeľu o „neúspešnom“ dronovom útoku cielenom na vojenský komplex ministerstva obrany v provincii Isfahán, v ktorej sa nachádza aj podzemný závod na obohacovanie uránu Natanz.

Iránske ministerstvo obrany uviedlo, že protilietadlový systém zničil jeden z dronov, zatiaľ čo ďalšie dva vybuchli. Dodalo, že k nijakým obetiam nedošlo a že incident spôsobil na objekte len malé škody.

Duginová, Kerč a Poľsko

Otázka, či za útokom nemôže stať Ukrajina, je po vyjadrení Podoľaka, na mieste. Najmä ak vezmeme do úvahy dva akty z minulosti. Prvým bol atentát na ruskú novinárku Dariu Duginovú. Zelenský vtedy uviedol, že „tento čin nemohla spáchať Ukrajina, lebo na rozdiel od Ruska nie je teroristickým štátom.“

Problémom je, že už o tri mesiace neskôr sa svet vďaka Washington Post dozvedel, že za vraždou Duginovej stála Ukrajina.

Podobný scenár sa zopakoval pri Kerčskom moste. Tam ukrajinská vláda najprv púšťala do sveta posmešné vyjadrenia(ako v prípade Teheránu), potom tvrdila, že „oni s tým nič nemajú.“ Netrvalo dlho a dozvedeli sme sa pravdu. Mohla za to Ukrajina.

Vlastne je tu aj tretí „incident.“ Keď do Poľska dopadla raketa, všetci okrem Poliakov, volali po okamžitom zapojení NATO. Zelenský žiadal aktivovať čl. 5. „Lebo teroristi zaútočili už aj na spojencov.“ Poliaci boli ticho až do chvíle, kým nemuseli oznámiť, že raketa bola vystrelená z Ukrajiny. A vyzeralo to, že tak trochu zámerne.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stojí za výbuchom v Iráne Ukrajina? Teherán si predvolal ukrajinského chargé d’affaires!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti