eReport.sk
Na kombosnímke zľava Emmanuel Macron a Olaf Scholz.
Na kombosnímke zľava Emmanuel Macron a Olaf Scholz. Foto: tasr/ap

Macron a Scholz sa zhodli: Pre silnejšiu Európu musíme investovať viac do našich ozbrojených síl!

Macron a Scholz sa zhodli: Musíme spoločne vojensky posilniť Európu! Nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron pred oslavami 60. výročia podpisu Elyzejskej zmluvy o nemecko-francúzskej spolupráci zhodne vyjadrili vôľu posilniť Európu, informovala v piatok agentúra DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Turecký prezident má podmienky
  2. Bruselský príbeh pokračuje
  3. Budú Rusku čoskoro chýbať peniaze
  4. Súhlas musí dať Nemecko

V článku pre nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung obaja štátnici na pozadí prebiehajúcej vojny na Ukrajine načrtli hlavné body pre posilnenie zvrchovanosti Európy tak, aby jej obyvatelia mohli žiť v mieri, prosperite a slobode.

Chcú mať z Európy silnejšieho partnera pre USA

„Pre silnejšiu Európu zajtrajškov musíme dnes investovať viac do našich ozbrojených síl a základov pre obranný priemysel v Európe,“ napísali Macron a Scholz. Väčšie investície by posilnili obranné spôsobilosti a takisto vytvorili z Európy silnejšieho partnera pre Spojené štáty.

„Budeme intenzívne presadzovať ambicióznu stratégiu posilnenia konkurencieschopnosti európskeho priemyslu a európskeho prostredia, nakloneného konkurencii a inováciám,“ píše sa v článku.

Jeden údajne „paktuje“ s Putinom, druhý je váhavý

Francúzsky prezident ešte začiatkom januára oznámil rozhodnutie dodať Ukrajine francúzske obrnené vozidlá AMX-10 RC. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova však Macron ostáva naďalej v kontakte aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. A  kontakt prezidentov je „napriek rozdielom užitočný“.

Scholz zase dlhodobo čelí kritike Západu aj Zelenského pre údajne váhavý postoj Berlína dodať Kyjevu nemecké tanky Leopard. „Sú časy, v ktorých netreba váhať, keď sa netreba porovnávať (s inými),“ povedal na adresu nemeckého kancelára prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Urobil tak tento týždeň pred politickými lídrami v Davose.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron a Scholz sa zhodli: Pre silnejšiu Európu musíme investovať viac do našich ozbrojených síl!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti