eReport.sk
Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
Vlajka Európskej únie, ilustračné foto. Zdroj: shutterstock

Myslia to skutočne vážne. Minimálne päť európskych krajín zakáže vstup Rusom na svoje územie!

Členské štáty Európskej únie Lotyšsko, Estónsko, Litva, Poľsko a Fínsko, ktoré majú spoločnú hranicu s Ruskou federáciou, možno ruským turistom zakážu vstup na svoje územie, ak EÚ nezavedie plošný zákaz. V utorok to povedal litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Rozprával som sa s ministrami zo všetkých týchto krajín… Nevidím (medzi nimi) mnoho politických rozdielov,“ povedal šéf litovskej diplomacie novinárom vo Vilniuse. „Ruskí turisti by nemali byť v Európskej únii… Ich krajina vykonáva (na Ukrajine) genocídu,“ zdôraznil.  

Mohlo by vás zaujímať

  1. Volodymyr Zelenskyj počas virtuálneho prejavu na konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom meste Lugano 4. júla 2022.
  2. Poľský prezident Andrzej Duda
  3. Von der Pfizer?
  4. Hovorili spolu aj o Ukrajine
  5. Podnet podali poslanci ANO

Rusi sa zväčša do ďalších krajín EÚ dostávajú práve cez územie pobaltských krajín, pretože priame letecké spojenie medzi Ruskom a EÚ bolo v dôsledku vojny zastavené. „Hľadáme v prvom rade riešenie na úrovni EÚ, pretože to je najudržateľnejšie a z právneho hľadiska správne,“ povedal Landsbergis podľa agentúry AFP. Dodal, že ak sa to nepodarí, „nevylučujeme možnosť hľadania regionálneho riešenia, ktoré by zahŕňalo pobaltské štáty, Poľsko a zrejme Fínsko“.

Nemecko je proti

O zákaze udeľovania víz pre ruských občanov majú na budúci týždeň v Prahe diskutovať ministri zahraničných vecí EÚ. Zákaz podporuje najmä päť pobaltských krajín, ktoré s Ruskom hraničia, pre jeho agresiu na Ukrajine. Proti je napríklad Nemecko. Kancelár Olaf Scholz v pondelok uviedol, že Rusi by mali mať možnosť opustiť svoju krajinu, ak nesúhlasia s politikou Kremľa. Reuters dodáva, že proti takémuto opatreniu bude možno vystupovať viacero krajín vrátane Maďarska.

 Estónsko minulý týždeň ako prvá krajina uzavrelo svoje hranice pre vyše 50.000 Rusov, ktorým už víza udelili.

AFP približuje, že východoeurópske štáty po invázii Kremľa na Ukrajinu prestali udeľovať nové turistické víza pre Rusov. Tí však smú prekročiť hranice eurobloku v iných krajinách, ktoré im víza vydali, pretože v rámci EÚ platí voľný pohyb osôb.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Myslia to skutočne vážne. Minimálne päť európskych krajín zakáže vstup Rusom na svoje územie!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti