tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Leyenová chce zmraziť majetok ruského štátu:
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

EÚ sprísni vízový režim pre Moskvu! S akými reštrikciami by mali počítať ruskí občania?

Európska komisia (EK) v utorok predstavila návrh na sprísnenie vízového režimu pre občanov Ruska cestujúcich do krajín EÚ. Očakáva sa, že navrhované reštrikcie v krátkom čase odobria členské krajiny Únie, informuje agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  2. Nemecko, hranica, covid
  3. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Piotr Wawrzyk.
  4. Volodymyr Zelenskyj

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ minulý týždeň rozhodli o pozastavení platnosti dohody s Ruskom o zjednodušení vydávania víz z roku 2007. Reagovali tak na pokračujúcu ruskú agresiu voči Ukrajine.

Výrazne sa majú obmedziť počty vstupných víz

Na základe rozhodnutia ministrov budú ruskí občania musieť na víza do Únie čakať dlhšie a platiť za ne viac. Tieto opatrenia by mali podľa očakávaní výrazne obmedziť počty vstupných víz vydávaných pre občanov Ruskej federácie.

Ministri zároveň požiadali EK, aby na základe ich rozhodnutia vypracovala nové opatrenia. V utorok Komisia zverejnila návrh, ako konkrétne by mal nový vízový režim pre Rusov vyzerať.

Poplatok pre Rusov má stúpnuť vyše 100 percent

Poplatok pre ruských občanov žiadajúcich o víza do krajín schengenskej zóny sa podľa návrhu EK zvýši zo súčasných 35 na 85 eur. Štandardná lehota na spracovanie takýchto žiadostí sa zároveň predĺži z 10 na 15 dní, pričom v niektorých prípadoch sa môže ich skúmanie predĺžiť až na 45 dní.

Ruskí žiadatelia o víza budú okrem toho musieť predkladať viac súvisiacich dokumentov než doteraz. Podľa návrhu Komisie by tiež krajiny EÚ nemali uznávať ruské cestovné pasy vydané v okupovaných oblastiach Ukrajiny.

Pripravujú prísnejšie posudzovanie žiadostí

„Rusi by nemali mať ľahký prístup do Európskej únie a cestovanie do EÚ za účelom turizmu nie je ľudským právom,“ vyhlásila eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová, ktorá súbor opatrení predstavila.  

Návrh EK je podľa nej „razantnou a jednotnou“ reakciou krajín EÚ na skutočnosť, že Rusko na Ukrajine naďalej porušuje medzinárodné právo, pácha zločiny na Ukrajincoch a podkopáva európsku aj globálnu bezpečnosť a stabilitu.

Podľa komisárky sa pripravuje ešte ďalšia séria opatrení, ktoré sprísnia skúmanie žiadostí o víza pre ruských občanov aj podmienky pre ich vstup do krajín EÚ.

Úplný zákaz vydávania víz odmietli Nemci aj Francúzi

Ministri zahraničných vecí EÚ minulý týždeň rokovali aj o návrhoch na úplný zákaz vydávania víz Rusom, v tejto otázke však členské štáty nemajú jednotný názor. Za takýto zákaz sú najmä východné a severské členské štáty. Proti sú Nemecko či Francúzsko, podľa ktorých by to bol kontraproduktívny krok brániaci cestovať na Západ napríklad ruským disidentom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ sprísni vízový režim pre Moskvu! S akými reštrikciami by mali počítať ruskí občania?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku