eReport.sk
Možno by to chcelo lepší právny tým?
Prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: tasr

Čaputová: Vláda už nemôže rozhodovať o závažných otázkach. Nie je mi, ale jasné, ktoré to sú

 Možno by to chcelo lepší právny tým? Spolupráca s dočasne poverenou vládou je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej veľmi intenzívna. Uviedla to počas stredajšieho brífingu v Kežmarku s tým, že za viac ako mesiac jej predložila už viac ako 80 materiálov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rozviazané ruky nie sú právny štát
  2. Ide o politickú nezrelosť?
  3. Čaputová je samostatná
  4. Ide o politickú nezrelosť?

„Každý jeden z nich musíme posúdiť jednak z hľadiska kompetencií, aj z hľadiska obsahu. Komunikácia prebieha takmer denne, Treba však povedať, že nie každý dokument schvaľovaný na vláde podlieha môjmu súhlasu. Sú aj rozhodnutia, ktoré súhlas nevyžadujú. A sú aj také, kde ani môj súhlas nie je potrebný, Pretože tú kompetenciu vláda ako odvolaná nemá. Boli aj veci, ktoré som neodsúhlasila. A boli aj také, ktoré som poverenej vláde vrátila,“ objasnila prezidentka.

Možno by to chcelo lepší právny tým?

Osobitné sú podľa nej práve rozhodnutia, o ktorých už vláda rozhodovať nemôže. Ide o závažné otázky vnútornej alebo zahraničnej politiky, podľa Čaputovej nie je celkom jasné, ktoré dokumenty do tejto definície patria.

 „Prax ukazuje, že niektoré strategické dokumenty, ktorých schválenie je predpokladom čerpania eurofondov, sú polemické, či spadajú do jednej alebo druhej oblasti. Bolo by pritom veľmi praktické ich schváliť práve pre to, aby mohli obce čerpať prostriedky z eurofondov. Nebránila by som sa v budúcnosti vôbec bližšej špecifikácii toho, čo sú závažné otázky v našej legislatíve,“ upozornila.

Napriek Remišovej sme stále najhorší?

Prezidentka tiež verí, že sa v budúcnosti zlepší čerpanie eurofondov na Slovensku, to však už musí podľa nej nastaviť nové ministerstvo a nová vláda. Upozornila, že dlhodobo je v tomto smere naša krajina najhoršia v efektivite. 

„Inšpirácií je veľa, napríklad aj v susednom Poľsku, kde čerpanie posunuli na nižšiu úroveň riadenia, teda na regióny. Aj administratívne zjednodušenie čerpania eurofondov by pomohlo samosprávam i ďalším povereným subjektom,“ dodala Čaputová.

„Smerácke obedy“

Pozitívne tiež vníma opätovné schválenie obedov zadarmo Národnou radou SR. Zdôraznila, že už pri ich zrušení vetovala zákon a namietala, že bolo zrušené dobré sociálne opatrenie. „Som rada, že sa z tohto hľadiska do našej legislatívy opäť vrátilo,“ skonštatovala.

Obedy zadarmo pritom zaviedla „vláda mafie.“

„Najprorodinnejšia vláda,“ v histórii Slovenska,( ako jednostaj uvádza Igor Matovič) ich po nástupe k moci zrušila. Aby ich krátko pred voľbami znovu zaviedla. Ako svoj úžasný nápad.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová: Vláda už nemôže rozhodovať o závažných otázkach. Nie je mi, ale jasné, ktoré to sú

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti