Mocní za nič nemôžu? Na základe akých príkazov ak nie ich, sa potom počas pandémie riadili zdravotnícke zariadenia a lekári? Isté je, že tak ako doteraz nevznikol Matovičom sľubovaný fond, z ktorého sa majú odškodňovať obete „očkovania,“ mocipáni sa elegantne zbavili aj ďalšej zodpovednosti. Na oficiálnej stránke AK Weis and Partners o tom informoval známy advokát, doktor Peter Weis. Ten vie dobre o čom hovorí, keďže on sám bol v našom „právnom štáte“ stíhaný aj za „covidové blogy.“
Mohlo by vás zaujímať
Odpoveď po takmer troch rokoch
„Po cca 2,5 roku odkedy sme začali riešiť konkrétny prípad odmietnutia poskytnutia ambulantnej zdravotnej starostlivosti dieťaťu v sprievode matky bez vykonaného negatívneho testu na ochorenie covid-19, definitívne vec po právnej stránke rozlúsklo aktuálne vedenie Ministerstva zdravotníctva SR.
Nedozvedeli sme sa síce nič prevratné, čo by sme počas plandémie netvrdili. Napriek tomu nás odpoveď ministerstva milo prekvapila,“ uviedol známy advokát.
Mocní za nič nemôžu?
Ktorý ďalej informoval verejnosť o tom, že z odpovedi rezortu vnútra je zrejmé, že „Ministerstvo „prenieslo“ celú zodpovednosť na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zdravotnícke zariadenia a konkrétnych lekárov.“
Doktor Weis podotkol, že toto prenesenie zodpovednosti, bude mať po právnej stránke „nedozierne následky.“
Žaloby a trestné oznámenia
Lekári podľa neho môžu vďaka tomu čeliť „nanovo trestným oznámeniam, pokiaľ odmietnutím zdravotnej starostlivosti bez predošlého testu došlo k škodlivému následku spočívajúcom najmä v poškodení zdravia pacienta.“
Ale taktiež aj „antidiskriminačným žalobám. Pri ktorých prisúdená ujma (aj nemajetková) môže najmä u samostatných lekárov byť pre ich ambulancie likvidačná.“
Úrad verejného zdravotníctva o žiadnych vyhláškach nevie
Čo je ešte zarážajúcejšie, je tvrdenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), že predsa oni na „predmetnom úseku žiadne vyhlášky nevydali.“ Teda nemôžu za to, že sa zdravotnícke zariadenia a lekári, zrejme rozhodovali „svojvôlne?“ (autorka textu o tom pochybuje..)
„Tu si treba uvedomiť, že analogicky musí byť situácia posudzovaná rovnako aj v školstve za pôsobenia ministra B. Gröhlinga, nominanta SaS.
Kde bola situácia pri podmieňovaní vstupu do školských zariadení s negatívnym testami právne a fakticky úplne identická. Zodpovednosť teraz ponesú zriaďovatelia a riaditelia škôl.
Civilne a v určitých prípadoch aj trestnoprávne. Aj tu išlo o oblasti, ktoré obe ministerstvá regulovali iba s odporúčacím charakterom s ponechaním úplnej zodpovednosti na poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, lekároch a riaditeľoch škôl,“ pokračoval advokát.
Hodili ich cez palubu
Doktor Weis poukázal na ďalšiu časť odpovede. Tá, dokazuje to, čo kričali všetci „dezoláti,“ t.j., že v tomto štáte žiadna vyhláška nestojí nad zákonom. A už tobôž nie Ústavou SR.
Neznalosť zákona neospravedlňuje
„Zdravotníctvo (a nielen to) sa vinou neprimeraných opatrení a bezbrehého nákupu pomôcok subjektmi hospodárskej mobilizácie obchádzajúc súťažné postupy verejného obstarávania dostal do nezávideniahodnej kritickej finančnej situácie.
Teraz štát s odstupom času potvrdzuje to, čo sme my tvrdili už dávnejšie. Že za svojvoľné sankcionovanie žiakov učiteľmi a pacientov lekármi počas plandémie len na základe odporúčaní časom dôjde k tomu, že štát oficiálne raz prizná, že plnú zodpovednosť nesú tí, ktorí nepochopili právnu záväznosť odporúčaní.
A mysleli si, že ich štát a policajti v prípade problémov budú kryť. Lebo pandémia, strach a smrť na jazyku…,“ skonštatoval advokát, ktorý záverom dodal:
„Neznalosť zákona však neospravedlňuje. A za chyby sa platí. Cesta na žaloby voči lekárom, zdravotníckym zariadeniam a školám (zriaďovateľom) je otvorená.„
Zdroj: Weis and Partners
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Advokát Weis šokuje: Mocní sa zbavili zodpovednosti za to, čo stvárali počas plandémie, hodili to na lekárov!