Dve obrovské tragédie posledných mesiacov nepochopiteľne priniesli dve rôzne reakcie vlády, médií, polície, či liberálnej spoločnosti. Vražda v bratislavskom bare Tepláreň sa stala výraznou témou, ktorú niekoľko dní pred komunálnymi voľbami vo svoj prospech využila koalícia Progresívne Slovensko – SaS. Svoje PR si na téme nenechala ujsť ani vláda na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO), alebo prezidentka SR Zuzana Čaputová. Mlčia aj mimovládky.
Mohlo by vás zaujímať
O pár mesiacov na to sme boli svedkami inej vraždy. Vraždy osoby, ktorá síce nebola členkou LGBTI komunity, ale zdravotnou sestrou, ktorá mala dozaista za sebou veľké množstvo práce prospešnej pre spoločnosť. Reakcia kompetentných v oblasti rozhodovania a vplyvu na spoločnosť je však bohužiaľ oveľa chladnejšia – žiadne pochody, žiadne marketingové a mediálne aktivity a žiadne špeciálne vyhlásenia.
Čím to asi bude?
„Dve vraždy dva prístupy. Čím to asi bude? Policajný prezident dnes oznámil, že polícia zadržala vraha zdravotnej sestry v Michalovciach. To bolo však všetko, o čo sa podelil s verejnosťou. Vraj v záujme vyšetrovania nebude polícia zverejňovať ďalšie informácie. Po vražde na Zámockej bola polícia omnoho zdielnejšia. Behom pár hodín, resp. minút po čine boli zverejnené konkrétne informácie o páchateľovi, jeho motívoch, jeho rodine, dokonca politických názoroch a politickej činnosti jeho otca. Médiá aj tretí sektor súkali jednu teóriu za druhou o motívoch a pozadí tohto zločinu,“ upozorňuje na sociálnej sieti pronárodná politička Anna Belousovová (Národ a spravodlivosť).
Rovnaký vzorec správania sa môžeme pri tom podľa nej spozorovať aj v prípade politikov.
„Podobne ako polícia sa správajú aj politici. Vtedy sa pretekali v prejavoch sústrasti.
Teraz mlčia,“ dodala.
Róm útočiaci na bezbrannú ženu?
Prípad je pri tom tiež veľmi špecifický a to aj pre liberálne spektrum ľudí. Útočníkom mal byť totižto príslušník rómskeho etnika, zatiaľ čo obeťou bola žena. Môžeme sa len domnievať, či vlažné reakcie zo strany politikov môžu súvisieť s doterajšími informáciami o etnickom pôvode útočníka.
Belousovová očakáva reakcie minimálne od dvoch politikov, pre ktorých sú témy rómskej menšiny a žien v ich politických kariérach určujúce.
„Bola surovo zavraždená bezbranná žena. Podľa všetkého je vrahom Róm. Čakala by som vyjadrenia aspoň od dvoch politikov. Od pána Polláka, člena OĽANO, europoslanca, ktorý sa profesionálne dlhé roky venuje obhajobe práv Rómov. Obhajovať treba, to áno, no nikdy som od neho nepočula slovko kritiky a odsúdenia konania do vlastných radov. Nie je práve teraz na mieste? A ďalší, kto ma zarazil mlčaním, je hlava štátu. Bola zavraždená žena! To vám to nestojí za pár slov pani Čaputová? Prečo teraz citlivo nevnímate postavenie žien, ktoré sa nemôžu cítiť v tejto zvlčilej dobe a spoločnosti bezpečne a stávajú sa preto ľahkou korisťou tých, čo sú chorými normami chránení?,“ uviedla Belousovová.
Mlčia aj mimovládky
Ďalšou skupinou, ktorá bola v prípade teroristického útoku na Zámockej mimoriadne aktívna, sú treťosektoroví aktivisti z mimovládok. Tie vo veľkom spolupracovali aj na vytváraní tlaku na politikov, aby v parlamente takmer ihneď po tragédií schválili vznik akejsi formy registrovaných partnerstiev a to aj pre osoby z LGBTI komunity. Tretí sektor však momentálne nevidí, necíti a nepočuje.
„K mlčaniu sa pridali aj treťosektoroví aktivisti. Tam je to jasné. V popise práce majú len ochranu „istých! menšín a obyčajné, normálne ženy k nim nepatria. Máme tu také slovenské mlčanie jahniat. Alebo skôr mlčanie o jahňatách, o obetných baránkoch doby,“ uzavrela Belousovová.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Belousovová upozorňuje: Dve vraždy, dva prístupy! Sú LGBTI ľudia hodnotnejší ako zdravotná sestra?