eReport.sk
Sme v nebezpečenstve
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdroj: tasr

Čaputová si pripomenula sovietskeho disidenta: Fajnberg vystúpil proti okupácii Československa


Viktor Fajnberg a jeho priatelia dali najavo, že univerzálna ľudská sloboda pre nich predstavuje vyššiu hodnotu než ich vlastný individuálny osud. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v súvislosti s úmrtím Fajnberga, ktorý v rámci skupiny ôsmich disidentov v roku 1968 na moskovskom Červenom námestí verejne vystúpil proti okupácii Československa.

Čaputová si pripomenula sovietskeho disidenta

„Vedeli, že budú za svoj odvážny čin vystavení tvrdým postihom,“ pripomenula prezidentka na sociálnej sieti. Fajnberga označila ako jedného z ôsmich statočných, „ktorí v období hlbokej totality a priamo v srdci Sovietskeho zväzu pozdvihli svoj hlas proti vojenskej invázii do Československa v auguste 1968“.

Fajnberg zomrel v utorok (3. 1.) vo veku 91 rokov. V auguste 1968 na Červenom námestí v Moskve protestovali proti sovietskej okupácii okrem Fajnberga aj akademik Konstantin Babickij, študentka Taťjana Bajevová, spisovateľka Nataľja Gorbanevská, filologička Larisa Bogorazová, básnik Vadim Delone, robotník Vladimir Dremľuga a matematik Pavel Litvinov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Uvrhli štát do krízy?
  2. Putin tlačí na vládu
  3. V čom je rozdiel?
  4. Putin údajne "poťahal za nitky

Fajnberg vystúpil proti okupácii Československa

Rozvinuli plagáty s nápismi „Za našu a vašu slobodu“ a „Ruky preč od ČSSR“. Celá akcia trvala asi päť minút, potom ich zadržala sovietska tajná služba KGB. Disidentov potom odsúdili na tresty väzenia, vyhnanstvo alebo im bola nariadená ústavná liečba.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová si pripomenula sovietskeho disidenta: Fajnberg vystúpil proti okupácii Československa

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne