Prezidentský palác v sobotu potvrdil, že premiér Eduard Heger (OĽANO) navrhol prezidentke Zuzane Čaputovej troch kandidátov na uvoľnené ministerské posty. „O ďalšom postupe prezidentky budeme informovať v najbližších dňoch,“ uviedol pre TASR jej hovorca Martin Strižinec. V nedeľu sa tieto mená už objavili v mediálnom priestore, pričom minimálne jedno z nich vyvolalo v časti novinárskej obce rozruch. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to potvrdil minister financií a šéf OĽANO Igor Matovič, že kandidátmi na nových ministrov sú Karel Hirman, Viliam Karas a Rastislav Káčer.
Mohlo by vás zaujímať:
Konkrétne Denník N, ktorý v nedeľu po 10.00 h mená zverejnil, sa pozastavil nad návrhom na nového ministra spravodlivosti, ktoré vedie ministerka v demisii Mária Kolíková (klub SaS). „Premiér Eduard Heger navrhol prezidentke, aby sa ministrom spravodlivosti stal predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas. Ten sa zastáva generálneho prokurátora Maroša Žilinku,“ uviedol web, pričom svojim čitateľom v tejto súvislosti pripomenul aj archívny rozhovor s Karasom.
Ako ďalej portál uviedol „za ministra zahraničných vecí navrhol Heger Rastislava Káčera a za ministra hospodárstva Karla Hirmana,“ pričom tieto mená potvrdil aj Matovič.
Karas momentálne šéfuje Slovenskej advokátskej komore. Matovič priblížil, že ho navrhol človek, ktorého chceli pôvodne za šéfa rezortu spravodlivosti. Hirmana považuje za odborníka na energetiku. Ministerstvo hospodárstva je podľa neho „mimoriadne zanedbaný rezort“. Káčer je v súčasnosti veľvyslanec Slovenska v Českej republike. Matovič verí, že konzervatívne aj liberálne krídlo OĽANO bude s nomináciami ministrov spokojné. Zopakoval, že ide o nominácie odborníkov.
Hirmanovi a Káčerovi sa budeme určite venovať v ďalších článkoch, teraz sa pozrieme bližšie na Karasa.
Karas kritizoval Kolíkovú aj postupy OČTK
Skutočne je pravdou, že Karas ako šéf advokátskej komory kritizoval postupy OČTK, verí Žilinkovi a vyjadril svoj nesúhlas aj so spôsobom, akým Kolíková pripravovala svoju reformu súdnej mapy. „Dlhodobo upozorňujeme, že sa to tak nemá robiť. Pre úspešnosť akejkoľvek reformy je dôležité stotožnenie jednotlivých hráčov, ktorí ju majú implementovať. Myslíme si, že ak nebude relevantná časť sudcovskej obce a justičného prostredia stotožnená s touto reformou, môže to mať negatívne účinky,“ vyhlásil napríklad Karas koncom januára tohto roku.
Karas v novembri minulého roka zase avizoval, že sa Slovenská advokátska komora obráti na generálneho prokurátora Maroša Žilinku pre ohrozovanie mlčanlivosti orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK). Išlo o prípad prehliadky nebytových priestorov advokáta, ktorý komora nepovažovala za zákonný. Rovnako vlani v novembri Karas upozornil, že OČTK ovplyvňujú politické dianie v krajine. Uviedol to v reakcii na únik nahrávky z kauzy Poľovnícka chata, ktorá zachytáva rozhovory opozičných politikov, vrátane Roberta Fica (Smer-SD) a advokátov. „Dlhodobo upozorňujeme, že je to veľký problém. Je to neprípustné. Svedčí to o tom, že orgány činné v trestnom konaní nerešpektujú priestor a limity, ktoré sú im zverené zákonom, ale priamo sledujú aj iné ciele, a tým ovplyvňujú politické dianie v krajine,“ vyjadril sa Karas.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ministrom spravodlivosti kritik Kolíkovej, ktorý verí Žilinkovi? Hegerove mená potvrdil Matovič!