tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Šéf NR SR a líder Sme rodina Boris Kollár v budove Úradu vlády SR.
Šéf NR SR a líder Sme rodina Boris Kollár v budove Úradu vlády SR. Foto: tasr

Boris Kollár: Nie je čas na politikárčenie! Musíme bezodkladne riešiť energetickú krízu

Do vlády namiesto straníkov okamžite dosadiť odborníkov, ktorí sa vyznajú v problematike. Urýchlene predložiť zákon na riešenie cien energií, ktorý zásadným spôsobom pomôže domácnostiam aj podnikom. To sú najbližšie kroky, ktoré navrhuje predseda parlamentu Boris Kollár.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Boris Kollár a Peter Bielik v televíznom štúdiu.
  2. Predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.
  3. Artur Bekmatov, socialisti, opozičný politik
  4. Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
  5. Minister hospodárstva Karel Hirman
  6. Boris Kollár,
  7. Na snímke v popredí Boris Kollár, predseda Sme rodina.

Kollár sa momentálne snaží za každú cenu viesť politiku zdravého rozumu a primäť k tomu aj ostatných. Ideálne tak predstaviteľov koalície, ako aj opozície. Menšinová vláda a menšinový parlament sú dnes realitou. Podľa Kollára pre Slovensko v najbližšej budúcnosti existujú len dva scenáre – buď si politici uvedomia svoju zodpovednosť voči ľuďom v tejto mimoriadnej dobe a budú sa podľa toho správať, alebo nás čakajú predčasné voľby.

Kollár apeluje aj na opozíciu

„Ak som pri minulých koaličných krízach hovoril, že politikárčenie by malo ísť bokom, tak dnes to platí desaťnásobne. Žijeme v neštandardnej dobe, ktorá si vyžaduje neštandardné postupy. V súčasnosti sa nemôžeme spoliehať na to, že krízu vyrieši trh. Túto krízu totiž desaťtisíce domácností, ale aj podniky, ak im štát nepomôže, nemusia prežiť. Preto hovorím o nutnosti spolupráce koalície a súčasnej opozície minimálne pri riešení najväčšej energetickej krízy, akú tu máme od konca 2. svetovej vojny,“ povedal predseda parlamentu.

Budeme pravdepodobne musieť vyhlásiť stav energetickej núdze a v ňom prijať veľmi rázne opatrenia.

Kollár sa, celkom oprávnene, obáva obštrukcií v parlamente, ktoré môžu viesť k jeho neschopnosti prijímať akékoľvek zákony. Ak sa bude saska ako nový „člen“ opozície stavať na zadné a „klasická“ opozícia bude hlasovať zo zásady proti, môže to v dnešnej situácii znamenať katastrofu. To je hlavný dôvod, prečo Kollár apeluje aj na opozíciu, aby teraz ukázala, že im naozaj ide o ľudí a v prípade zásadných zákonov ich v parlamente podporila. Či jeho apel padol na úrodnú pôdu, sa ukáže už zajtra. V utorok začína prvé zasadnutie národnej rady po odchode strany Sloboda a solidarita z vlády.

„Ak energeticky padnú podniky, ľudia prídu o prácu“

„Od zajtra začína prvá parlamentná schôdza s novým rozložením síl. Budeme pravdepodobne musieť vyhlásiť stav energetickej núdze a v ňom prijať veľmi rázne opatrenia – možno bude potrebné blokovať vývoz elektriny, zastropovať ceny elektriny… Pomôcť nestačí len domácnostiam, pomôcť musíme aj našim podnikom. Ak energeticky padnú podniky, ľudia prídu o prácu a nebudú mať z čoho účty za energie platiť. Žiadam preto predstaviteľov koalície aj opozície, aby v tejto ťažkej dobe odhodili egoizmus a politikárčenie a pri schvaľovaní najdôležitejších zákonov mysleli v prvom rade na ľudí,“ povedal B. Kollár.

Nálada a vzťahy na politickom poli sú však momentálne na bode mrazu. Aj taký zásadný rezort, akým je hospodárstvo, zostáva stále bez vedenia. Kollárovo vyhlásenie, aby rezort viedol energetický odborník, možno dokonca krízový manažér, ktorý sa nebude najbližší rok zorientovávať na ministerstve, ale bude problematike od začiatku dokonale rozumieť, dlho nenašiel pochopenie u jeho koaličných partnerov. Predseda vlády pre pár dňami konečne predstavil mená nových ministrov prezidentke. Vyzerá to tak, že nakoniec zobral do úvahy slová predsedu parlamentu o nutnosti poveriť vedením ministerstvo hospodárstva nie straníkom, ale odborníkom.

„Nemôžeme do riadnych volieb len svietiť a kúriť“

Zdá sa, že Kollárova snaha priviesť politických predstaviteľov k rozumu a racionálnej politike pomoci ľuďom, zatiaľ nenachádza také pochopenie, aké si predseda hnutia Sme rodina asi predstavoval. Kollár je však realista a vie, že ak prevládnu osobné záujmy politických lídrov, čaká nás druhá možnosť.

„Ak politickí lídri neprídu k zdravému rozumu, ak bude opozícia blokovať vládne návrhy, potom to nemá ďalej význam. Nemôžeme ďalších 20 mesiacov do riadnych volieb len svietiť a kúriť. Potom je korektné postaviť sa pred ľudí, povedať im pravdu a vyhlásiť predčasné voľby, aby mohla vzniknúť nová, fungujúca vláda, ktorá bude schopná riadne vládnuť,“ hovorí predseda parlamentu.

Ktorý variant nás čaká, sa dozvieme už čoskoro. V utorok 13. 9. 2022 začína prvá parlamentná schôdza po dvojmesačnej turbulentnej politickej prestávke. Počkajme si, ako sa so situáciou vysporiada nová trojkoalícia a akým spôsobom sa k tomu postaví opozícia s novou „posilou“ v podobe poslancov SaS.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Boris Kollár: Nie je čas na politikárčenie! Musíme bezodkladne riešiť energetickú krízu

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku