eReport.sk
Igor Matovič, foto: TA3

Kúpi štát podiel v elektrárňach? Matovič pripomenul „trestuhodné“ konanie Dzurindu, Mikloša a Fica!

Kúpa podielu v Slovenských elektrárňach (SE) je jednou z krajných možností riešenia energetickej krízy v SR. Uviedol to v relácii TV Markíza Na telo minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) v diskusii s poslancom Národnej rady (NR) SR za SaS Mariánom Viskupičom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Demokracia jednej pravdy
  2. Lucia Ďuriš Nicholsonová
  3. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
  4. Predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.
  5. Minister financií Igor Matovič (OĽANO)

„Jedno z riešení je, že sa skúsime dohodnúť so súčasnými akcionármi na tom, že by sme odkúpili podiel v Slovenských elektrárňach. Vieme, že svojho času Dzurinda s Miklošom predali trestuhodne tento podiel, a Fico (Smer-SD) ho pred desiatimi rokmi mohol naspäť odkúpiť. Trestuhodne však nevyužil predkupné právo a dnes všetci ľudia na to doplácajú,“ povedal Matovič.

Líder OĽANO nevie, koľko by stálo odkúpenie podielu

Minister financií však nevie, koľko by stálo odkúpenie súkromného podielu v SE. „Na stanovenie ceny sú audítorské spoločnosti, ktoré by podiel oceňovali,“ povedal. Odkúpenie podielu v SE je podľa neho jedno z riešení, avšak krajné.

Dnes sa zisk za elektrinu vyvezie do zahraničia a na konci sú Slováci chudobní príbuzní.

Igor Matovič.

Najpravdepodobnejšie riešenie krízy, o ktorom sa uvažuje aj v EÚ, podľa neho je, že by sa obmedzili zisky výrobcov elektriny z atómových zdrojov, lebo cena uránu ako vstupnej suroviny na výrobu elektriny v atómových elektrárňach doposiaľ vzrástla len minimálne.

Pri elektrine sú Slováci a chudobní príbuzní na konci

SE podľa Matoviča v atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice vyrábajú jednu megawatthodinu (MWh) za 38 eur, na trhu však jedna MWh stojí 520 eur a dokonca pred týždňom bola na úrovni 1000 eur.

„Odkúpenie by nám umožňovalo mať podobnú politiku, ako má Francúzsko, že vie garantovať asi 80 % spotreby za štátom garantovanú cenu okolo 42 eur za MWh. Občania by mali garantované ceny elektriny možno na 10 rokov, ale zároveň by bolo možné garantovať férové ceny elektriny aj podnikateľskému priestoru. Dnes sa zisk za elektrinu vyvezie do zahraničia a na konci sú Slováci chudobní príbuzní,“ vysvetlil Matovič.

Viskupič: Robme veci reálne, ktoré dávajú zmysel

Kúpa podielu v SR podľa Viskupičových slov asi nie je reálna. „To, že SE nie sú štátne, sa javí, že bola chyba. S tým sa asi súhlasiť dá, ale robme veci reálne, ktoré dávajú zmysel a vieme ich urobiť. Dnes krajina v žiadnom prípade pri daných deficitoch (rozpočtu) a pri danom vývoji, aj budúcom, a hroziacich deficitoch nemá žiadny priestor, aby naspäť kupovala elektrárne,“ podčiarkol Viskupič.

„Dnes rozprávať o kúpe SE, keď sme túto krajinu zadlžili o asi 16 miliárd eur, je možno zmysluplné, ale nedáva to zmysel, lebo nemáme na to peniaze. Riešme napríklad, keby bolo najhoršie, tzv. núdzový stav, keď by štát určitou formou znárodnil produkciu, ktorá je vyrobená na Slovensku a zabezpečilo sa ňou zásobovanie obyvateľstva alebo podnikov. Treba však predtým hľadať celoeurópske riešenia,“ dodal poslanec za SaS.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kúpi štát podiel v elektrárňach? Matovič pripomenul „trestuhodné“ konanie Dzurindu, Mikloša a Fica!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti