tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Vladimír Pčolinsk Foto: tasr

NAKA má problém. Pri zásahu u Pčolinského advokátov porušili zákon, komora to tak nenechá!

Slovenská advokátska komora (SAK) kritizuje tohtotýždňový priebeh prehliadky nebytových priestorov advokátskej kancelárie v Bratislave. Podľa nej orgány činné v trestnom konaní mimoriadne vážne ohrozili právo na dôvernú komunikáciu klientov s advokátmi. Avizovala, že zváži kroky, ktoré by mohli viesť k ochrane základných práv občanov na právnu pomoc. TASR o tom informovali z mediálneho odboru SAK.

„Informácie, ktoré máme z medializovanej prehliadky, sú mimoriadne znepokojivé. Vyšetrovatelia podľa našich informácií odoberali techniku s dátami klientov, ktorí navyše nemali nič spoločné s trestným konaním, pre ktoré prehliadka bola povolená,“ povedal predseda SAK Viliam Karas.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zľava na kombosnímke Robert Fico a Rastislav Iliev.
  2. Predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.
  3. Polícia policajné auto pomáhať a chrániť
  4. Robert Fico na snímke z videa.
  5. Robert Fico za rečníckym pultom počas tlačovky pred budovou Generálnej prokuratúry SR.
  6. Zľava Robert Kaliňák, Robert Fico, Marek Para a Tibor Gašpar počas spoločnej tlačovky Smeru.
  7. Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko.

Advokáti musia chrániť klientov

Dodal, že sa tak dialo aj napriek opakovaným upozorneniam zástupcu komory, že ide o postup v príkrom rozpore s Trestným poriadkom i judikatúrou Ústavného súdu SR. „Možný rozsah porušenia zákona je v tomto prípade z nášho pohľadu alarmujúci,“ vyhlásil Karas. Podľa komory takéto porušenie zákona nemôže mať v právnom štáte žiadne miesto. Ďalším náznakom, že išlo o porušenie zákona, je podľa komory aj vyjadrenie prítomného znalca, ktorý do zápisnice potvrdil, že hľadané dáta by bolo možné vyselektovať priamo na mieste za účasti zástupcu komory. „Zápisnica obsahuje jeho jasné stanovisko o technickej realizovateľnosti takéhoto bezpečného a správneho postupu,“ priblížila komora s tým, že vyšetrovateľ to odmietol.

Slovenská advokátska komora nemá podľa svojho stanoviska záujem vstupovať do konkrétnej trestnej veci. „V tomto prípade však môže mať nezákonný postup vplyv na mnohých klientov, ktorí verili, že súčasťou práva na obhajobu je aj ochrana komunikácie medzi advokátom a klientom,“ uviedol Karas. Dodal, že komora preto zváži všetky dostupné kroky na domácej i zahraničnej pôde, ktoré by mohli viesť k ochrane základných práv občanov na právnu pomoc.

Pčolinského právnici

Len pripomíname, že polícia tento týždeň nabehla do advokátskej kancelárie, ktorá zastupuje okrem iných aj bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. NAKA tam niekoľko hodín zhromažďovala dôkazy. V prípade už padlo obvinenie. Na mieste bol aj zástupca vyššie spomínanej SAK, ktorý dohliadal na zákonnosť zásahu zo strany polície.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NAKA má problém. Pri zásahu u Pčolinského advokátov porušili zákon, komora to tak nenechá!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku