eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Minister Palkovič žiada od Všeobecnej zdravotnej poisťovne ozdravné opatrenia. Dostal už prvé návrhy

Dozorná rada štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) doručila ministrovi zdravotníctva Michalovi Palkovičovi prvé návrhy ozdravných opatrení, ktoré majú za cieľ ekonomickú stabilizáciu poisťovne. Majú slúžiť ako podklad pred nariadením opatrení a nemajú ohroziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Rezort nevylúčil ani personálne zmeny. TASR o tom informovali z komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

„Konkrétne predstavíme až po ich prerokovaní s Útvarom hodnoty za peniaze ministerstva financií a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A po tom, ako sa s nimi oboznámi manažment poisťovne a dozorná rada, následne sa vydá rozhodnutie jediného akcionára, ktorým sa vedeniu poisťovne prikáže, aby schválené opatrenia bezodkladne aplikovala v praxi. Nie je však vylúčené, že súčasťou ich implementácie budú aj personálne zmeny,“ uviedol rezort v stanovisku.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Karol Farkašovský
  2. Nedodržala zákonnú lehotu
  3. Monika Beňová Ukrajina
  4. Chaos v parlamente pokračuje
  5. František Mikloško počas pietnej spomienky pri príležitosti 34. výročia Sviečkovej manifestácie v Bratislave 24. marca 2022.
  6. O čo Matovičovi vlastne ide?

Existujú manažérske rezervy

Rezort tiež však ozrejmil, že z dokumentu od Dozornej rady VšZP okrem iného vyplýva, že existujú rezervy v manažmente. A to najmä v prípade SVaLZ (spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky). Ministerstvo preto avizovalo, že bude vyžadovať hĺbkový zmluvný audit na identifikovanie rezerv v aktuálnych zmluvách aj ex ante kontroly zmlúv.

Ďalším ozdravným krokom budú opatrenia s dosahom na vnútorný chod poisťovne. „Zároveň sa preveria aj okolnosti, vstupné dáta a podklady na ministerstve, na základe ktorých sa pripravoval rozpočet poisťovne,“ doplnil komunikačnú odbor.

Kľúčový pilier reformy

Rezort zdôraznil, že súčasný stav, v ktorom sa VšZP nachádza, je dôsledkom cenovej regulácie v zdravotníctve. Tá sa musí podľa neho stať kľúčovým pilierom zdravotníckej reformy.

Strata VšZP predstavovala ku koncu marca 50,2 milióna eur, vlani skončila v strate 153,8 milióna eur. Minister Palkovič preto požiadal Dozornú radu VšZP, aby predložila návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu poisťovne. Očakával, že opatrenia budú spĺňať parametre, ktoré v minulosti musel spĺňať ozdravný krízový plán.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Palkovič žiada od Všeobecnej zdravotnej poisťovne ozdravné opatrenia. Dostal už prvé návrhy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php