eReport.sk
Ivan Korčok. Foto: tasr

Minister Korčok: Situácia v Afganistane je pre medzinárodné spoločenstvo zlomová

To, čo sa deje v Afganistane, je zlomové pre túto krajinu i pre celé medzinárodné spoločenstvo, ktorého súčasťou je aj Slovenská republika. Povedal to v utorok minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok.

V Afganistane je dramatická situácia

 „Súčasná situácia v Afganistane je opakom toho, čo by sme si želali, a dramatické scény z Afganistanu – a v ostatných hodinách najmä hlavného mesta Kábul – nám nedávajú akúkoľvek šancu to, čo vidíme, prikrášľovať alebo hovoriť o tom v lepších farbách,” uviedol Korčok „Ukončenie misie bolo plánované inak,” povedal. „Nedošlo k správnemu vyhodnoteniu dôsledkov odchodu Spojených štátov a nás, ostatných spojencov, osobitne pokiaľ ide o rýchlosť, s akou je Taliban schopný prebrať moc v krajine,” konštatoval šéf slovenskej diplomacie.

Prostriedky vyšli na zmar

Kapituláciu afganskej vlády a armády Korčok označil za “tristnú”. Pripomenul, že do afganskej armády boli investované finančné prostriedky, aby bola schopná chrániť krajinu pred extrémistami Talibanu. „Ak sama vláda nie je ochotná sa vysporiadať s hrozbou, v tomto prípade Talibanom, tak z vonku sa to naveky zvládnuť jednoducho nedá,” povedal. Koniec medzinárodnej misie v Afganistane podľa Korčoka raz prísť musel, no za “úplne iných okolností, ako sme si to predstavovali”.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Minister takisto pripomenul, že podnetom misie v Afganistane z roku 2001 bola situácia, keď z územia Afganistanu za vlády Talibanu operovala teroristická organizácia al-Káida, ktorá uskutočnila útoky voči USA i viacerým európskym krajinám. „Hlavným cieľom tejto misie, keď sa formovala, bolo, aby sa táto krajina, Afganistan, nestala trvalým útočiskom pre terorizmus,” povedal s tým, že “časť tohto konkrétneho cieľa sa naplniť podarilo”.

Preberali mimoriadnu situáciu

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ podľa Korčoka na svojom utorňajšom mimoriadnom rokovaní hovorili aj o najbližšom vývoji situácie v Afganistane. Medzi priority zaradil udržanie prevádzky letiska v Kábule tak, aby “sa mohla dokončiť evakuácia personálu”.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Korčok: Situácia v Afganistane je pre medzinárodné spoločenstvo zlomová

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport