eReport.sk
Pilotné testovanie. Foto: tasr

Dovolenkári vracajúci sa zo zahraničia zvyšujú počty chorých na COVID-19

V posledných troch týždňoch sa počet prípadov ochorenia COVID-19 u nás mierne zvýšil vrátane reprodukčného čísla, čo treba vnímať ako varovanie v pokračujúcej letnej dovolenkovej sezóne. Najbližšie týždne budú preto rozhodujúce. Konštatovala to epidemiologička Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Ľudia musia dodržiavať platné opatrenia

„Situáciu ovplyvní najmä správanie sa ľudí, dodržiavanie platných opatrení, nevyhýbanie sa izolácii po príchode zo zahraničia, jej striktné dodržiavanie, a najmä zvyšovanie proporcie zaočkovaných,“ zdôraznila epidemiologička. Podľa nej ich analýza výskytu ochorenia COVID-19 za mesiac júl zaznamenala spolu 1234 pozitívne testovaných prípadov na toto ochorenie, najviac u ľudí 15 až 24-ročných.

Mohlo by vás zaujímať:

Z toho importované nákazy tvorili okolo 30 percent. V porovnaní s júnom, keď zdravotníci evidujú 3201 pozitívnych prípadov, ide o 65-percentný pokles. Z regionálneho hľadiska sa ochorenia vyskytli najmä v Bratislavskom a Košickom kraji. Najviac importovaných nákaz bolo zo Španielska, Chorvátska, Spojeného kráľovstva, Česka, Cypru či z Grécka.

Úraduje delta variant

„V júli bolo celkovo potvrdených 197 prípadov spôsobených delta variantom, z toho 126 u importovaných prípadov, 20-krát išlo o súvis s takým prípadom. V ostatných bola cestovateľská anamnéza negatívna,“ uviedla Avdičová. Z celkového počtu 1234 pozitívnych prípadov za mesiac júl bolo plne zaočkovaných, a teda viac ako 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny, 170 osôb, čo je podľa zdravotníkov pri výskyte delta variantu „veľmi dobré číslo“.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport