eReport.sk
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
Ursula von der Leyenová. Foto: tasr/ap

Je morálnou povinnosťou pomôcť Afgancom v núdzi, odkázala Leyenová

Morálnou povinnosťou medzinárodného spoločenstva je pomôcť Afgancom, ktorí sú v núdzi. Povedala to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po skončení virtuálneho summitu lídrov skupiny G7. Situáciu v Afganistane pritom označila za tragédiu pre miestnych obyvateľov a veľký neúspech pre medzinárodné spoločenstvo.

Predseda Európskej rady Charles Michel na tlačovej konferencii dodal, že prioritou G7 je bezpečná evakuácia ľudí z Kábulu. Európski lídri podľa neho naliehali na amerického prezidenta Joea Bidena, aby armáda USA zabezpečila letisko v Kábule až dovtedy, kým sa neskončí evakuačná misia.

“(Naši) americkí priatelia musia zabezpečiť letisko na tak dlho, ako bude potrebné na dokončenie operácií a zároveň musia zabezpečiť spravodlivý prístup na letisko pre všetkých štátnych príslušníkov oprávnených na evakuáciu,” povedal Michel.

Aj toto by vás mohlo zaujímať:

  1. Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio.
  2. Jaroslav Naď, uprostred veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget Brinková a vľavo veľvyslanec SR pri NATO Peter Bátor

Skupina G7 zároveň žiada Taliban, aby zaručil bezpečný odchod z Afganistanu aj po 31. auguste. Skupinu najvyspelejších krajín sveta tvoria Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko a USA. Británia, v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v G7. Mimoriadne virtuálne rokovanie lídrov zvolal britský premiér Boris Johnson.

Afganské militantné hnutie Taliban obsadilo 15. augusta hlavné mesto Kábul a prevzalo moc v Afganistane, z ktorého sa odvtedy snažia dostať tisíce ľudí. Západné krajiny organizujú evakuačné lety  pre svojich diplomatov i Afgancov, ktorí s týmito krajinami spolupracovali.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport