eReport.sk
Zľava viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Roman Karlubík a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
Zľava viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Roman Karlubík a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina). Zdroj: tasr

VIDEO Kedy sa dozvieme, koľko si priplatíme za energie? Krajniak: Vo veľmi krátkom čase!

Hospodárska a sociálna rada (HSR) najviac času počas svojho rokovania venovala cenám energií. Uviedol to po pondelkovom rokovaní tripartity minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Rezortný šéf na pondelkovej tlačovke tiež uviedol, že novembrový príspevok pre dôchodcov v celkovej sume viac ako 207 miliónov eur sa dotkne približne 1,4 milióna ľudí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Krajniak to vidí jasne
  2. Obeť, či páchateľ?
  3. Brigita Schmögnerová na snímke z 23. januára 2002, kedy oznámila, že odstupuje z postu ministerky financií SR.
  4. Boris Kollár nakrútil prvé povolebné video
  5. Minister hospodárstva SR Karel Hirman.
  6. Prezidentka Zuzana Čaputová

„Dnešná Hospodárska a sociálna rada prerokovala viacero návrhov, pri ktorých sa s pripomienkami alebo bez nich dohodla na postúpení do ďalšieho legislatívneho procesu. Najviac času sme za účasti sociálnych partnerov aj za účasti premiéra venovali riešeniu cien energií,“ priblížil.

Zľava viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Roman Karlubík, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina), prezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Monika Uhlerová a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR (HSR) 26. septembra 2022 v Bratislave. – Foto: tasr

Zhodli sa na zastropovaní cien

„Položili sme zo strany vlády sociálnym partnerom otázku, ktorú formu riešenia cien energií preferovali, či skôr formu zastropovania cien energií alebo formu kompenzácií. Som rád, že sme sa prakticky všetci zhodli na tom, že cesta, ktorou chce vláda ísť, je zatropovanie cien. Je preferovaná. Ku kompenzáciám budeme pristupovať iba tam, kde budú nejaké veľmi špecifické segmenty spoločnosti – firmy či verejný sektor. Teda také, kde sa situácia nebude dať vyriešiť zastropovaním cien,“ povedal.

„Asi 200 miliónov eur pôjde na pomoc dôchodcom“

Zdôraznil, že vláda „vo veľmi krátkom čase“ oznámi slovenským domácnostiam, s akými cenami plynu, elektriny a tepla môžu počítať na rok 2023. „Pri verejnom sektore urobíme to isté, teda už v tomto roku oznámime také ceny, aby si ich verejný sektor mohol dovoliť. Rovnaká metóda bude platiť aj pre firmy,“ oznámil.

„Informovali sme sociálnych partnerov, že na to, aby sa dalo pristúpiť k pomoci a zastropovaniu cien, vláda schválila na dnešnom mimoriadnom rokovaní návrh zmeny zákona o štátnom rozpočte, v ktorom zvyšuje príjmy aj výdavky o 1,5 miliardy eur. Z toho asi 200 miliónov eur pôjde na inflačnú pomoc dôchodcom. Asi 1,3 miliardy eur chceme použiť na pomoc verejnému sektoru a firmám do konca tohto roka,“ dodal Krajniak. „Myslím, že budeme tento a budúci týždeň postupovať v zhode so všetkými sociálnymi partnermi,“ konštatoval minister práce po rokovaní HSR.

Najviac dostanú dôchodcovia s najnižšími penziami

Novembrový príspevok pre dôchodcov v celkovej sume viac ako 207 miliónov eur sa dotkne približne 1,4 milióna ľudí. Okrem starobných dôchodcov dostanú príspevok napríklad aj invalidní dôchodcovia či siroty. Na tlačovej konferencii k pondelkovému rozhodnutiu vlády to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Oceňujeme dialóg s ministrom práce aj fakt, že sa nám podarilo presadiť pomoc ešte pred Vianocami 2022. Ide však iba o čiastočné splnenie jednej z požiadaviek petície.

Predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian.

„Najväčšia pomoc vo výške 210 eur bude spadať pre ľudí s najnižšími dôchodkami,“ priblížil Krajniak. Dôchodcovia s dôchodkom 300 eur dostanú 193 eur, seniori s priemerným dôchodkom 515 eur dostanú približne 139 eur a pre dôchodcov s príjmom 927 eur navrhol rezort práce príspevok 35 eur. Minister dodal, že vyplácanie inflačnej pomoci bude pokračovať. Ďalší balík má smerovať napríklad matkám s deťmi, ktoré majú problém s vymáhaním výživného.

VIDEO Krajniak: Schválená inflačná pomoc dôchodcom sa týka 1,4 milióna ľudí

Aby mohla vláda vyplatiť inflačné príspevky, musela zároveň prijať novelu zákona o štátnom rozpočte, kde zvýšila príjmy aj výdavky približne o 1,5 miliardy eur. Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek vysvetlil, že legislatíva bez zmeny zákona o štátnom rozpočte neumožňuje využiť zvýšené daňové príjmy na výdavky aktuálneho roka. Okrem 207 miliónov eur pre dôchodcov bude zvyšných približne 1,3 miliardy alokovaných v kapitole všeobecná pokladničná správa. Zatiaľ totiž nie je jasná detailná štruktúra a následné použitie výdavkov prostredníctvom jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu. Navrhovanými úpravami sa nemení hotovostný schodok štátneho rozpočtu.

Jednota dôchodcov spokojná nie je

Navrhovanú inflačnú pomoc však považuje Jednota dôchodcov Slovenska (JDS) za nedostatočnú. „Oceňujeme dialóg s ministrom práce aj fakt, že sa nám podarilo presadiť pomoc ešte pred Vianocami 2022. Ide však iba o čiastočné splnenie jednej z požiadaviek petície,“ uviedol predseda JDS Michal Kotian. Priemerných 144 eur na dôchodcu, ktorú aktuálne vláda schválila ako jednorazovú dávku, by JDS chcela každý mesiac ako pravidelné zvýšenie dôchodkov.

Zástupcovia seniorov pripomenuli petíciu

JDS pripomenula, že súčasťou petície so 182.000 podpismi, ktorú predložili do parlamentu, boli mimoriadna valorizácia dôchodkov o osem percent do konca roka 2022, rozmrazenie minimálnych starobných dôchodkov, výplata tzv. 14. dôchodku v novembri 2022, schválenie 13. dôchodku vo výške mesačného dôchodku namiesto vianočného príspevku či dvojnásobné zvýšenie štátneho príspevku na rehabilitačno-liečebné pobyty.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Kedy sa dozvieme, koľko si priplatíme za energie? Krajniak: Vo veľmi krátkom čase!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php