eReport.sk
Ivan Mikloš Foto: tasr

Mikloš reaguje na dohodu vlády s lekármi: Lekári si polepšia, pacient pohorší, ekonomika sa prepadá!

Dohoda vlády Eduarda Hegera (OĽANO) s lekárskymi odborármi priniesla po dlhých týždňoch neistoty čiastočnú stabilizáciu v zdravotníctve. Ako sme si však už zvykli, odborári vyriešili len svoje vlastné – teda platové problémy. Dohoda však nijak nerieši kvalitu zdravotníctva a starostlivosti o pacienta, ktorá na Slovensku podľa občanov a porovnávacích analýz značne upadá. Bývalý minister financií Ivan Mikloš naviac odkrýva ďalší problém – pokiaľ bude musieť rezort finančne zvládnuť skokový nárast platov nemocničných lekárov, menej finančných prostriedkov nasmeruje do skvalitnenia služieb.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava premiér Eduard Heger a šéf LOZ Peter Visolajský počas tlačovky po skončení rokovania vlády so zástupcami lekárskych odborov 26. 11. 2022 v Bratislave.
  2. Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia zo 17. novembra 2022.
  3. Taraba kritizuje podivný Matovičov úrad

„V tomto roku je priemerný hrubý plat lekára (vrátane príplatkov a nadčasov) na Slovensku takmer 3500 eur, v Česku je to tesne nad 4000 eur. V Česku to bude v budúcom roku takmer 4200 eur a vláda pôvodne v rozpočte navrhovala pre slovenských lekárov zvýšenie na takmer 4000 eur. Táto suma by znamenala, že v pomere k priemernému platu by bol plat slovenských lekárov vyšší ako v Česku, aj keď celkovo stále nižší,“ uviedol Mikloš v článku pre denník SME.

Slovenskí lekári budú zarábať viac ako českí

A to, že slovenský lekár si v nemocnici prilepší mesačne viac, ako je ho český kolega, sa pri pohľade na obidve ekonomiky naozaj dá označiť za bizarnú situáciu. Požiadavky odborárov pri tom boli pôvodne ešte vyššie. „Lekársky odborový zväz (LOZ) žiadal pôvodne (okrem iného) viac ako 5500 eur. Po dlhom naťahovaní sa napokon dohodli na 4500 eurách. Priemerný hrubý mesačný plat slovenského lekára bude teda v budúcom roku o viac ako sedem percent vyšší ako jeho českého kolegu,“ pokračuje Mikloš.

Pri pohľade na obidve ekonomiky je však zrejmé, že si Slovensko oproti Česku za súčasnej vlády vedie naozaj zle: „Slovenská ekonomika sa voči ostatným porovnateľným ekonomikám čoraz viac prepadá a len medzi rokmi 2012 až 2021 sme sa z tretieho miesta spomedzi jedenástich porovnateľných krajín ´prepracovali´ na predposledné, desiate miesto. Česko je prvé a kým v roku 2012 sme dosahovali 91,7 percenta jeho úrovne, v roku 2021 to bolo už len 74,7 percenta.“

Vláda mala vyrokovať viac

Je to už taká tradícia, že sa celá diskusia okolo rokovania točí okolo podmienok v zdravotníctve, no riešenie sa nakoniec týka len platov. Ťažko sa potom verí, že odborárom ide o starostlivosť o pacienta, rovnako ako sa ťažko verí, že vláde ide o viac ako len o jednoduché hasenie situácie. Platy vzrástli, to je v poriadku. No nie len Mikloš sa pýta, čo ďalej.

„Zdravotnícky expert Martin Smatana sa z dohody teší, ale sám pritom píše o tom, aké dodatočné tlaky na ďalšie a ďalšie zvyšovanie výdavkov (najmä, ale nielen) v zdravotníctve to vyvolá. Ide o tlak na vyrovnanie platov v ambulantnom sektore (zvýšenie sa týka len nemocničných lekárov), tlak na predĺženie času bonifikácie praxe u ostatných zdravotníckych pracovníkov (majú dvadsať rokov, nemocniční lekári tridsať), tlak iných zamestnancov verejného sektora na zvýšenie miezd a podobne. A to sme zatiaľ len pri mzdách,“ uviedol Mikloš, poukazujúc na to, že finančný „koláč“ nie je nekonečný. „Problémom je, že ak máte celkovo menší a čoraz pomalšie rastúci koláč, tak vyššie zvýšenie v jednej oblasti musí znamenať (ak si nechcete zničiť verejné financie) nižšie v iných oblastiach. A to platí tak vo vzťahu zdravotníctva ako celku voči iným sektorom, ako aj vo vzťahu platov lekárov voči iným výdavkom v zdravotníctve,“ uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikloš reaguje na dohodu vlády s lekármi: Lekári si polepšia, pacient pohorší, ekonomika sa prepadá!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre