eReport.sk
Andrej Kiska (vpravo) odchádza zo snemu strany Za ľudí po tom, čo za novú predsedníčku strany bola zvolená Veronika Remišová (vľavo), 8. augusta 2020 v Trenčianskych Tepliciach.
Andrej Kiska a Veronika Remišová. Foto: tasr

Meravý o šokujúcom audite: Tisícové odmeny a luxusné mobily kolíkovcov. Za ušami majú Kiska aj Krpelan!


Ekonóm zo strany Za ľudí Tomáš Meravý poriadne naložil na sociálnej sieti frakcii odídencov na čele s ministerkou Kolíkovou. Hovorí, že aj keď sa spočiatku snažil urovnávať konflikt, po tom čo sa dostal k finančným tokom strany, postavil sa jednoznačne za chrbát líderky Veroniky Remišovej. Niektorí členovia totiž stranu finančne dojili a vybrali z nej státisíce eur. Nepozdáva sa mu ani preplácanie drahého mobilu poslankyne Vladimíry Marcinkovej.

Ako je známe, Andrej Kiska požičal vlastnej strane 1,75 milióna eur na volebnú kampaň s ročným úrokom 3%. Minulý rok zarobil na úrokoch 28 673 eur.

Tomáš Meravý o exprezidentovi a zakladateľovi Za ľudí.

Člen predsedníctva strany Za ľudí a poradca ministra financií Tomáš Meravý otvorene prehovoril prečo sa nepridal ku Kolíkovej frakcii. „Keď vypukol konflikt v strane Za ľudí, mojou prvou reakciou bolo zostať nestranný a snažiť sa sprostredkovať zmier medzi oboma krídlami. Kolegov som viackrát vyzýval, aby sme konflikt riešili za zavretými dverami a nebrýzgali na seba cez médiá. Zlom nastal, keď som po odvolaní Tomáša Lehotského a Romana Krpelana dostal prístup k finančným účtom a zmluvám strany, na základe čoho som v strane vykonal interný audit,“ uviedol Meravý na sociálnej sieti.

Abnormálne vyplácanie odmien

Doplnil, že práve výsledky tohto auditu boli dôvodom, prečo sa rozhodol napokon hlasovať proti zvolaniu mimoriadneho snemu. „Z auditu som sa totiž dozvedel, ako si za bývalého vedenia úzka skupinka privilegovaných z tejto strany urobila zlatú baňu,“ šokoval ekonóm, ktorý pridal aj zopár čísel pre ilustráciu.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková si až do júna 2021 nechala stranou preplácať služobný mobil Apple iPhone Xs MAX 256 GB. Nestačí, že je poslankyňa a manželka bohatého hokejistu – benefity musia byť!

uviedol ekonomický expert zo Za ľudí.

„Mesačné výdavky na generálneho manažéra strany Romana Krpelana činili 8 872 eur, ročne by teda stranu stál 106 464 eur. Od založenia strany nás celkovo vyšiel na 125 693 eur. Ak by bol zotrval vo funkcii, do konca volebného obdobia by sa táto suma vyšplhala na 406 825 eur. Istý čas jeho plat hltal až 2/3 rozpočtu strany,“ priblížil. Spresnil, že dôvodom pre takéto vysoké náklady bolo aj abnormálne časté vyplácanie odmien a odstupného.

„V decembri 2019 – teda tri mesiace po založení strany a tri mesiace pred voľbami – bola Krpelanovi vyplatená vianočná odmena, čím sa celkové výdavky na neho za tento mesiac vyšplhali na 15 412 eur. Riaditeľ kancelárie Tomáš Lehotský nás za ten istý mesiac vyšiel na 14 601 eur. Pekný darček na Vianoce, nie? Poslankyňa Vladimíra Marcinková si až do júna 2021 nechala stranou preplácať služobný mobil Apple iPhone Xs MAX 256 GB. Nestačí, že je poslankyňa a manželka bohatého hokejistu – benefity musia byť!“ prepral špinavé prádlo strany na verejnosti.

Člen predsedníctva strany Za ľudí Tomáš Meravý. – Foto: FB Tomáš Meravý

Kiska zarobil aj na úrokoch pre vlastnú stranu

Zdôraznil, že hŕstka vyvolených v strane využívala rôzne výhody za peniaze strany. „A kto dostával tieto benefity? Všade tie isté mená: Roman Krpelan, Tomáš Lehotský, Jakub Tomiš…Všetky tieto benefity strana platila zo štátneho príspevku, ktorá dostala za výsledok vo voľbách – v rozpore s internými predpismi strany. Všetky tieto náklady znášajú v konečnom dôsledku daňoví poplatníci. Ale keď týchto ľudí odstavíte od váľova, tak vám začnú do médií rumázgať o diktatúre,“ utrhol sa z reťaze Meravý pričom narážal na Vladimíru Marcinkovú a jej drahý mobil.

V kritike neobišiel ani otca zakladateľa, exprezidenta Andreja Kisku, ktorý je už na politickom dôchodku. Priznal, že si ho váži za boj proti Ficovi, ale nie ako straníckeho lídra. „Ako je známe, Andrej Kiska požičal vlastnej strane 1,75 milióna eur na volebnú kampaň s ročným úrokom 3%. Minulý rok zarobil na úrokoch 28 673 eur. Strana spláca pôžičky zo štátneho príspevku. Zmluvy o pôžičke zakazujú veriteľom, aby akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovali stranu. To však Andrejovi Kiskovi zjavne nijako nebráni v tom, aby neustále do nej zasahoval v prospech svojich chránencov, hoci už nie je jej členom,“ naložil aj smerom ku Kiskovi.

Viac o téme:

  1. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  2. Veronika Remišová, Richard Sulík a Mária Kolíková.
  3. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  4. Generálny riaditeľ spoločnosti TIPOS Marek Kaňka.
  5. Andrej Kiska

Napajedili ho aj reči o ukradnutej strane. „Politická strana nie je majetkom svojich zakladateľov, riadi sa stanovami a platnými zákonmi. Takže preto, milí moji, nebudem ja sedieť v jednej frakcii s týmito ľuďmi. Srdečne pozdravujem kolegov zo SaS!“ odkázal na záver svojim bývalým spolustranníkom.

Zdroj: fb/tomas.meravy

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Meravý o šokujúcom audite: Tisícové odmeny a luxusné mobily kolíkovcov. Za ušami majú Kiska aj Krpelan!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne