eReport.sk
Foto: sita/Branislav Bibel

Megakšeft štát odklepol firme s vlastníkom v daňovom raji: Jej meno sa spomína v tejto megakauze


Pochybné pozadie? Roky ruka v ruke spolupracuje so slovenskou vládou a po novom si pripísala na účet milióny za lukratívny kšeft s antigénovými testami. Firma Abbott Laboratories Slovakia s.r.o. je doslova známou firmou vo farmabiznise, no zároveň jej vlastníci sídlia v rizikovej krajine, ktorá je na zozname daňových rajov. Okrem toho meno spoločnosti, ktorá má pod palcom aj slovenskú filiálku pred rokmi svietilo v daňovej megakauze. Je bezpečné variť biznis s podobnou firmou? Vie o pochybnom pozadí firmy štát?

Farmafirma Abbott vystupuje v zdravotníckom biznise roky. Jej slovenská filiálka prepožičala svoje služby inštitúciám spadajúcim pod štát už od roku 2011. Väčšinou išlo o menšie lokálne zákazky, no naozaj veľkú miliónovú rybu sa jej podarilo chytiť len nedávno. Na tom by nebolo nič zvláštne, no slovenská filiálka sa pýši značkou zdravotníckeho gigantu s nie príliš svetlou minulosťou.

Vlastník v daňovom raji

Trefa do čierneho! Abbott Laboratories Slovakia si môže odškrtnúť poriadny úlovok. Slovenská vláda totiž firmu využila na dodávku dvoch miliónov antigénových testov slúžiacich na celoplošné testovanie obyvateľstva na Covid – 19. Na účet si tak mohli za megakšeft pripísať 9 790 000 eur.

Firma Abbott Laboratories Slovakia s.r.o., ktorej vlastník sídli v daňovom raji, dodal štátu dva milióny antigénových testov. Foto: internet/crz

Firma má podľa dostupných databáz dvoch konateľov, a to Moniku Pősovú a istého Američana Benjamina Edwarda Oosterbaana. Zaujímavým faktom, ale je, že vlastníkom slovenskej pobočky je Abbott Investments so sídlom v Luxembursku. Práve táto krajina môže byť problémová, pretože je vedená na zozname krajín známych, aj ako daňové raje. Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu prizvukuje, že treba rozlišovať či materská firma slovenskej pobočky má sídlo v dańovom raji vedené účelovo alebo reálne.

„V prvom prípade ide o formálnu matku, v zahraničnej matke de facto nikto reálne žiadnu činnosť ani pridanú hodnotu nevykonáva a cieľom je len obísť slovenské daňové zákony a zdaniť tu vyprodukované príjmy v krajine s nižšími daňami. Druhý prípad ale reálne a opodstatnene ťaží z európskeho voľného trhu a rozdielnych daňových pravidiel, keď zahraničná matka reálne v cudzine podniká,“ opísala pre eReport Makarová. Tá prizvukuje, že podobnému modelu ani pri tunajšej legislatíve nie je čo vytknúť a je na slovenskej Finančnej správe, aby odkontrolovala to, či slovenská dcéra Abbottu bude zdaňovať podľa pravidiel.

Atraktívne Luxembursko

Luxembursko síce prešlo pred pár rokmi sprísňovaním daňových pravidiel, no podľa rebríčku renomovanej organizácie Tax Justice Network je Luxembursko spomedzi daňových kráľovstiev na šiestom mieste. Krajina svieti aj na zozname „rajov“ databázy Bisnode. „Aj keď počet slovenských firiem v daňových rajoch z roka na rok narastá, sme presvedčení, že daňové raje dosiahli svoj strop,“ tvrdí Petra Štěpánová, analytička Bisnode. V Luxembursku sa počet slovenských spoločností z roku 2018 na 2019 zvýšil zo 412 na 420.

Práve Luxembursko je atraktívne pre firmy z oblasti výskumu či vývoja pretože ponúka pre túto oblasť príťažlivú legislatívu a aj rôzne daňové motivácie či bonusy. Tým pádom sa dá predpokladať, že krajina ulahodila aj koncernu Abbott.

Lux Leaks

Práve krajiny s daňovými úľavami pre rôzne firmy sa stali hlavnou témou viacerých svetových káuz. Či už išlo o slávne Panama Papers alebo Luxemburg Leaks. Práve v druhom menovanom svieti aj dobre známa značka, ktorá si pri biznise podáva ruku aj so slovenskou vládou.

„Táto kauza určite súvisí s európskym, ale aj celosvetovým tlakom na férové zdaňovanie. Teda v krajine, kde sa príjmy vyprodukovali a nie podľa sídla celoeurópskej centrály. Na druhej strane, fakt, že v nej bol zainteresovaný bývalý šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý v minulosti viedol Luxemburskú vládu, ukazuje, že snaha krajín prilákať možno až krajnými spôsobmi veľké giganty k sebe tu stále je,“ opísala obriu kauzu Makarová.

Pofidérne daňové úľavy vo vzťahu obrích koncernov na luxemburskej pôde sa rozhodlo v roku 2014 preklepnúť Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov. To poukázalo na viac ako 300 firiem, ktoré mali využívať luxemburské úľavy na okresanie daní, a tým ušetrilo milióny.

Preskupovanie ziskov cez Luxembursko megafirmám ako Pepsi, Ikea či FedEx pomohlo na daňových odvodoch oklieštiť značné prostriedky. Na toxickom zozname sa tak nachádza aj Abbott Laboratories. Oslovili sme Správu štátnych hmotných rezerv s otázkami ohľadom pozadia firmy, ktorej odklepli miliónový kšeft, no do uzávierky neodpovedali.

Makarová z Nadácie Zastavme korupciu upozorňuje, že zmluvy uzatvorené medzi firmami a Luxemburskom boli právne v poriadku. „Problém, ktorý rieši Európa smeruje prioritne voči Luxembursku, či mohla krajina týmto firmám takéto výhody ponúknuť a či tým neposkytla neprimeranú výhodu,“ podčiarkla Makarová.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Megakšeft štát odklepol firme s vlastníkom v daňovom raji: Jej meno sa spomína v tejto megakauze