tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a minister financií Igor Matovič Foto: tasr

Matovič zarába na ďalší konflikt vo vláde. Prekáža mu Lengvarský a jeho nápad, opäť raz

Črtá sa nám ďalší politický konflikt? Tentokrát ale hrozí, že k sporu dôjde nielen v rámci koalície, ale samotného hnutia OĽaNO. Zdá sa, že minister financií Igor Matovič má opäť problém so svojim kolegom nominantom OĽaNO Vladimírom Lengvarským, ktorý šéfuje rezortu zdravotníctva. Nejde pritom o prvý prípad.

Ministerstvo zdravotníctva len minulý týždeň predstavilo novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú dali do medzirezortného pripomienkového konania. Je to priestor, kedy sa k plánovaným zmenám z dielne Lengvarského môžu vyjadriť ostatné rezorty, inštitúcie a odborníci. Ide o bežný spôsob diskusie o legislatíve, zväčšia prebieha na internej úrovni bez verejného komentovania zo strany jednotlivých rezortov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Richard Raši.
  2. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
  3. Zdravotníci na jednotke všeobecnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti urgentného príjmu v Trebišove, archívna snímka.
  4. Na ilustračnej snímke zdravotníci privážajú v sanitke pacienta. Foto:
  5. Šéf OĽANO Igor Matovič
  6. Peniaze, bankovky, eurá

Lengvarského vlastný kolega z vlády mu ale vyslal odkaz verejne. „MF SR zákon považuje za problematický. MF SR sa k legislatíve bližšie vyjadrí v pripomienkovom konaní,“ uviedli z tlačového odboru ministerstva financií. Je však otázne, prečo bolo nutné kritizovať zákon prostredníctvom tlačovej správy, navyše ak neobsahovala žiadne konkrétne pripomienky. Naznačili iba, že sa im nepozdáva plán Lengvarského určiť minimálnu hranicu pri platbe za poistencov štátu.

Mne áno, tebe nie

V novele rezort zdravotníctvo navrhuje, aby štát za svojich poistencov uhradil minimálne 1,9 percenta z hrubého domáceho produktu spred dvoch rokov. Do tejto skupiny patria zo zákona nezaopatrené deti, nezamestnaní, matky na materskej, či rodičovskej dovolenke a dôchodcovia. Keďže väčšina z nich nemá reálny príjem, štát je povinný postarať sa. Poistné tak uhrádza za nich. Podľa aktuálnych štatistík je takýchto ľudí na Slovensku zhruba tri milióny. Vlani za nich štát zaplatil 1,37 percenta z HDP. Minister zdravotníctva teda chce, aby za nich štát platil od budúceho roka viac.

Náš financmajster, ktorý rád hovorí o tom, ako musí štát pomáhať ľuďom, s tým očividne má problém. Pritom len on sám chce pre ľudí minúť na svojom prorodinnom balíčku viac ako miliardu.

Podkopáva ho dlhodovo

Nie je však žiadnym tajomstvom, že Matovič Lengvarského dlhodobo nemá v láske. Ešte ako premiér sa svojmu vlastnému ministrovi niekoľko krát vyhrážal odvolaním. Problémy mu robil napríklad s jeho návrhom na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc z plánu obnovy. Zodpovedným ho robil aj zo zlej situácie v nemocniciach v čase pandémie. Rozprával o ňom, ako o neschopnom a zrelom na odvolanie. Kritike sa nevyhol ani po svojom odchode z premiérskeho kresla. No a ako vidíme, Lengvarského čaká s ministrom financií ďalší boj.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič zarába na ďalší konflikt vo vláde. Prekáža mu Lengvarský a jeho nápad, opäť raz

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku