tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Richard Raši.
Richard Raši. Foto: eReport

Chcú zrušiť detské pohotovosti! Nemajú lekárov! Raši ostro protestuje

Zámer rušenia detských ambulantných pohotovostí sa robí bez konzultácií, analýz a najmä bez hľadania riešení na ich zachovanie. Uviedol exminister zdravotníctva a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši. Ambulantné pohotovosti by sa podľa neho dali zachrániť aspoň v prechodnom období. „Napríklad, ak by sa výrazne zvýšila motivácia lekárov, ktorí na týchto pohotovostiach slúžia,“ skonštatoval.

Exminister poukázal, že za problémom s detskou ambulantnou pohotovosťou je nedostatok lekárov. Rezort zdravotníctva by ho mal podľa neho riešiť. „Treba sa začať zaoberať týmto stavom. Viac ako dva roky sa však neurobilo vôbec nič,“ podotkol. Riešenie štýlom, „ak to neviem, tak to zavriem“, je podľa neho pre zdravotníctvo škodlivé a pre pacienta nebezpečné.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zdravotníci na jednotke všeobecnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti urgentného príjmu v Trebišove, archívna snímka.
  2. Na ilustračnej snímke zdravotníci privážajú v sanitke pacienta. Foto:
  3. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.
  4. Zľava šéf hnutia OĽANO Igor Matovič a jeho minister Vladimír Lengvarský.
  5. Peniaze, bankovky, eurá


S rušením detskej ambulantnej pohotovosti v Ružomberku by Raši nesúhlasil. „Považujem za úplne nelogické, aby rodičia s malými deťmi, ktoré sú často v horúčkach alebo ťažších stavoch, chodili na pohotovosť do Liptovského Mikuláša,“ dodal.

Na potrebu zmeny organizácie detských ambulantných pohotovostí upozornil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Prehodnotiť sa má podľa neho dĺžka ich trvania, počet a lokalizácia. Skonštatoval, že štát vzhľadom na počet pediatrov a ich vyťaženosť nezvládne prevádzkovať hustú sieť pohotovostí. Poukázal, že okrem nich sa buduje sieť urgentných príjmov a fungujú tiež ústavné pohotovostné služby v nemocniciach.

Zmeny by privítala i hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elena Prokopová. Odôvodnila to vyčerpanosťou pediatrov. K zredukovaniu počtu sa prikláňa tiež Slovenská lekárska komora. Poukázala, že v niektorých regiónoch slúžia pediatri päť i viac služieb, čo je podľa nej neúnosné.

Problém nízkeho počtu pediatrov sa podľa Asociácie nemocníc Slovenska nemôže riešiť prenesením na nemocničných lekárov. Upozornila, že zvýšenie práce personálne poddimenzovaných oddelení prinesie prehĺbenie ich vyčerpania.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chcú zrušiť detské pohotovosti! Nemajú lekárov! Raši ostro protestuje

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku