Masové protestné akcie, príchod deti do škôl a narastajúce číslo infikovaných delta variantom. Matematik Richard Kollár sa svojim analytickým okom pozrel na všetky dostupné premenné a vyšla mu z toho nie práve optimistická vízia toho, čo nás čaká v septembri. Varuje, že to rozhodne nebude príjemný mesiac a naše očakávania by sme tomu mali prispôsobiť.
Matematik hovorí, že sú mesiace, ktoré očakávame a tešíme sa na ne. Také boli podľa neho mesiace jún a júl, keď sme sa mohli tešiť na oveľa viac slobody a nemuseli sme riešiť, kam a s kým ideme. „A potom sú mesiace ako tohtoročný január a február. Alebo tento september. Sú to mesiace, keď viete, že to, čo sa bude diať nebude dobré z mnohých hľadísk. Keď sa radšej s kamarátmi už nestretnete, na koncert už nepôjdete, a dúfate, že to nebude také zlé ako predpokladáte,“ uviedol na sociálnej sieti Kollár.
Informuje, že viacero ľudí ho v posledných dňoch vyzvalo, aby verejnosť zbytočne nestrašil s tým, že sú aj iné choroby o ktorých sa toľko nehovorí ako o covide. „Veru, sú. A preto len málokedy poviem, čo v skutočnosti v septembri očakávam. Tentokrát to však musím povedať. Nebude to naozaj dobré,“ načrtol zlovestnú víziu najbližších dní.
Delta je ako výbušnina
Priblížil, že vychádza z jednoduchých faktorov – vývoj situácie v posledných týždňoch a aktuálne protesty a návrat detí do školských lavíc. „V PCR testovaní sme sa dostali situačne presne už na začiatok júna, graf pozitivity a incidencie urobil krásnu trojuholníkovú slučku. Teraz si prežijeme spätne máj, apríl, atď. Len to bude rýchlejšie, čas spätne ide cca. o polovicu rýchlejšie,“ vystríha matematik, ktorý sa počas pandémie preorientoval na zdravotnícku štatistiku.
Dodáva, že pri antigénových testoch je rast ešte výraznejší. „Idú deti do školy. A s nimi aj ich rodičia do práce. A ešte sa aj ochladilo a v krčme sa sedáva vo vnútri. Samozrejme všetci v rúšku, ako inak, veď je to tak nariadené na papieri. Všetci to dobre poznáme. Táto kombinácia bude pôsobiť ako výbušnina,“ myslí si Kollár.
V najbližších týždňoch ale podľa neho neuvidíme to, koľko infikovaných ľudí na Slovensku je, ale len koľko budeme testovať. „A podľa toho, koľko budeme testovať bude ofarbený aj COVID automat. Nebude to tak, ako si mnohí myslia, že tam, kde je veľa zaočkovaných bude zeleno a tam, kde je ich málo, tam budú bordoví. V skutočnosti budú farby viac zodpovedať frekvencii testovania v okresoch, do veľkej miery bude hrať rolu aj premorenie v minulej vlne a samozrejme aj vakcinácia,“ priblížil.
Naša jediná nádej? Minulé premorenie!
Zdôraznil, že tam kde sa bude dobre testovať farby COVID automatu rýchlo stmavnú. „Totiž, prípadov už je u nás dosť veľa na to, aby sa vírus zatúlal počas najbližšieho týždňa-dvoch do takmer každej školy, a na temer každé pracovisko, a nielen tam. A tak bude šírenie prebiehať všade. Delta je sviňa. Koľko prípadov však uvidíme, to záleží len na tom, koľko testov sa urobí a ako sa budú napríklad reportovať domáce samotesty žiakov,“ píše ďalej matematik.
Každý by si mal podľa neho uvedomiť, že Slovensko dnes vchádza do pomerne veľkého rizika. „Vakcinácia, ktorú máme, nebude určite stačiť, len mierne zredukuje rozsah, na viac sme zaočkovaní príliš málo, najmä v rizikových skupinách. Pomerne veľa vsádzame na to, že sme sa v minulej vlne dosť premorili. To je dnes asi naša jediná nádej, inak nás čaká takmer to isté ako pred rokom,“ zhodnotil Kollár.
V septembri príde na Slovensko aj pápež:
„September 2021 bude zrejme nepríjemný mesiac. A to nielen medicínsky, ale aj spoločensky, a nemyslím tým len prielom v boji proti korupcii. Nie je to mesiac, v ktorom je veľmi na čo sa tešiť,“ uzavrel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Matematik Kollár vidí september v čiernych farbách: Bude nepríjemný, nie je sa na čo tešiť!