eReport.sk
Foto: tasr

Analytik Bošňák chce ísť robiť dobrovoľníka na pápeža: Je to riziko, kolovať bude slivovica!

Pápež František príde na Slovensko už o dva týždne, no záujem je oveľa menší než sa očakávalo. Len Šaštín sa pripravoval na návštevu 300-tisícového davu, no posledné správy hovoria, že sa celkovo vo všetkých miestach prihlásilo len 33-tisíc ľudí. Z toho najviac do Šaštína 16-tisíc. Analytik z projektu Dáta bez pátosu Ivan Bošňák varuje, že aj to je dosť a ideálny počet by bol 3000 veriacich. Dodáva, že ak kompetentní v snahe odvrátiť hanbu na poslednú chvíľu povolia príchod aj neočkovaným, išlo by o hotový Armagedon.

Expert na analytické uchopenie reality Ivan Bošňák dlhodobo upozorňuje na riziká súvisiace s príchodom hlavy katolíckej cirkvi do našich kútov. Dokonca zvažuje, že by si išiel niektoré dáta zozbierať sám priamo do terénu. „Chcem sa stať aj dobrovoľníkom, ja sa tam normálne pôjdem pozrieť ako to urobia. Lebo tým dobrovoľníkom budú aj hovoriť, že koľko je ľudí a tak ďalej,“ načrtol svoj štatisticky neortodoxný plán Bošňák pre eReport.

Menší záujem o priamy kontakt s pápežom je podľa neho z epidemiologického hľadiska kladná správa. „Samozrejme, že je to desaťkrát lepšie ako tých 300-tisíc. Ale podľa mňa tých 300-tisíc nikdy nebol ani len teoretický záujem do Šaštína, proste nie je taká doba teraz,“ uviedol analytik s tým, že aj aktuálne prihlásených 16-tisíc veriacich je tiež problém.

Bude kolovať slivovica

Upozorňuje, že obavy vzbudzuje najmä program v Šaštíne, ktorý je nahustený a potrvá prakticky celý deň. „Od ôsmej je tam program, pápež príde tuším o jednej, o pol tretej odchádza. Ale oni tam potom majú spevy, chorály, litánie, modlenie sa ruženca. To je problém, to je celodenný program, to nie je ako zápas na futbale. Navyše aj na tie Majstrovstvá Európy nešli ľudia, ktorí majú ťažkosti s dýchaním, ale tuto pôjdu zrovna takí. Oni tam budú cestovať, z východu aj celý deň a potom naspäť na východ celý deň. To sú tie riziká, ktoré hygienici nemajú radi,“ priblížil.

Ivan Bošňák – Foto: foto: archív

Nepáči sa mu, že školy v prírode či lyžiarske výcviky pre deti hygienici zrušili, no masové podujatie nechali. „Rozdiel medzi týždňovým lyžiarskym a celodenným alebo dvojdňovým výletom nie je vôbec žiadny z hľadiska šírenia infekcie. Dokonca deťom keď poviete, že počúvajte dajte si rúška v autobuse, tak si ho dajú. A hentí si čo dajú? Tí si dajú rezeň, šalát, tam bude kolovať slivovica z jedného pohárika. Ja som na takých akciách bol a vy tiež. To je celé zle. Keby tam bolo 3000 ľudí, tak by to bolo celkom ok,“ nechal nás nazrieť do svojich myšlienkových pochodov analytik.

Pápeža si pozrú aj za plotom

Zdôrazňuje, že neobstojí ani argument, že všetci prítomní na omši budú zaočkovaní. „Na Normanských ostrovoch (závislé územie Britskej koruny pri pobreží Francúzska pozn. red.) majú zaočkovaných nad 60 rokov od mája všetkých. V delte mali niektoré týždne takú incidenciu, že 900 ľudí nad 60 rokov to malo v jednom momente. Dnes máme na Slovensku infikovaných nad 60 rokov 20 ľudí. V prípade, že žijú na jednom ostrove, oni tam společensky žijú, všetci sa stretávajú, sú mobilní tak sa vedia nakaziť normálne, že všetci. A je úplne jedno či očkovaní alebo neočkovaní,“ vychrlil zo seba Bošňák.

Dodáva, že veľké nebezpečie číha v Šaštíne hlavne na najstaršie ročníky. „Sa nakazia rôzne vekové skupiny, ale u tých starkých nad 80 rokov je to riziko 100x väčšie ako u mladého. Aj zaočkovaného aj nezaočkovaného,“ vystríha a uvádza aj ďalšie riziko s tým spojené. „U nás je problém, že na toho pápeža pôjdu aj nezaočkovaní. Oni si ho pozrú za plotom. To je totiž fatálna správa, že tam pôjde málo ľudí, tak naberú odvahu tí nezaočkovaní. Len potom naskočia do toho istého autobusu,“ myslí si analytik podľa ktorého aj zaočkovaní návštevníci pápeža budú delta variant ďalej šíriť medzi nezaočkovanými po príchode domov.

„Ja nehovorím, že všetci zomrú, ale ak vám niekto hovorí, že nezomrú, tak potom deti môžu chodiť do školy, všetci môžeme ísť na futbal, hokej či festivaly,“ nasrdil sa Bošňák.

Ak prídu nezaočkovaní, bude Armagedon

Neostal však iba pri kritike a organizátorom ponúkol zopár tipov, ako by sa dal delta variant udržať na uzde aj pri takom obrovskom podujatí. „Keď je menej ľudí tak sa dajú spraviť bloky, napríklad, že každý blok by mal 500 ľudí. Asi sa to dá tak blokovať, aby sa ľudia úplne nemiešali. Potom sa dajú spraviť rozostupy, 30-tisíc ľudí viete dať do toho areálu, tak aby sa netlačili. Ten fyzický odstup je dôležité udržať. To sú veci, ktoré môžu pomôcť,“ vyhlásil.

Viac o návšteve pápeža:

  1. Pápež František
  2. Speváčka zboru Chorus Salvatoris.

Všetko bude závisieť aká bude o dva týždne epidemiologická situácia. „Keď budeme na nízkych číslach, tak bude všetko v pohode, ak budeme na vysokých číslach, tak máme problém.“

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ vylučuje, že by zvažovalo sprístupniť podujatie aj pre neočkovaných. No hlasov, ktoré po tom volajú je stále viac. „Teraz bude veľký tlak na to, aby tam išli aj nezaočkovaní lebo je málo ľudí, zas aby hanba nebola. Len aby to neskončili tak, že tam spravia sektory pre očkovaných a nezaočkovaných. To by už bol Armagedon,“ uzavrel analytik.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytik Bošňák chce ísť robiť dobrovoľníka na pápeža: Je to riziko, kolovať bude slivovica!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti