eReport.sk
Ján Mikas, foto: tasr

VIDEO Boja sa blamáže? Mikas dáva organizátorom pápežskej návštevy slobodu!

Slovensku hrozí medzinárodná blamáž! Aspoň tak sa dnes v súvislosti s pápeža Františka na Slovensku vyjadrili politici zo strany Hlas-SD. Vyzvali na prehodnotenie podmienok. A nielen ľuďom okolo Petra Pellegriniho sa nepáči, že so Svätým Otcom sa môžu stretnúť iba osoby zaočkované proti covidu. Aj Kresťanská únia, frakcia v rámci OĽANO hovorí o tom, že je čas zmeniť pravidlá. A čo na to šéf vládneho kabinetu Eduard Heger? Odkazuje na hlavného hygienika Jána Mikasa a jeho úrad.

Organizátori návštevy pápeža Františka na Slovensku sa môžu slobodne rozhodnúť, ktorý z troch režimov si pri tejto príležitosti zvolia. Vyplýva to z reakcie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, v piatok o tom informovala jeho hovorkyňa Daša Račková.

Poukázala na to, že ÚVZ SR, ktorému šéfuje hlavný hygienik Ján Mikas, už v súčasnosti stanovuje vo svojich vyhláškach všeobecné podmienky, ktoré sú platné pre všetky hromadné podujatia. Nemá teda možnosť rozhodovať za konkrétnych organizátorov, akým spôsobom si splnia svoje povinnosti vyplývajúce z vyhlášky.

Heger predpokladá rovnaké pravidlá

„Momentálne si môžu slobodne vybrať z troch režimov (základ, OTP a zaočkovaní), ktorých nastavenia a podmienky zohľadňujú situáciu v okrese a tiež možné riziko pre návštevníkov,“ uviedla.

To, či sa na stretnutí s pápežom Františkom budú môcť zúčastniť aj ľudia po prekonaní ochorenia COVID-19, respektíve otestovaní, má podľa predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) smerovať na ÚVZ SR, respektíve na konzílium odborníkov. Predpokladá, že na všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké pravidlá.

Hlas: Hazardujú s dôstojnou reprezentáciou Slovenska

Mimoparlamentná strana Hlas-SD si myslí, že ľuďom by malo byť umožnené stretnúť sa s pápežom Františkom v režime OTP (očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia COVID-19) tak, ako je to možné v prípade ostatných podujatí. Vyzvala preto ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) a vládu na prehodnotenie podmienok septembrového stretnutia s pápežom, na ktoré môžu ísť len zaočkované osoby.

„Týždeň a pol nás delí od návštevy pápeža na Slovensku. Je to šanca na dôstojnú reprezentáciu Slovenska, ale ako býva zvykom táto vláda s ňou hazarduje. Rozdeľuje veriacich a len zaočkovaní majú to privilégium. Preto, aby sme zabránili medzinárodnej blamáži vyzval HLAS – sociálna demokracia vládu na zmenu pravidiel,“ uviedli politici z Hlasu na sociálnej sieti.

Zdroj: fb/hlassocialnademokracia

Na zmenu pravidiel pre účastníkov podujatí s hlavou katolíckej cirkvi vyzýva aj poslanec parlamentu Richard Vašečka pôsobiaci v neparlamentnej Kresťanskej únii.

Na Mikasa sa obracia aj Anna Záborská

Vašečka poukazuje na to, že na olympijskej kvalifikácii v ľadovom hokeji bolo v interiéri naraz približne 7500 divákov v režime OTP a obišlo sa to bez vážnejších epidemických dôsledkov. Spolu s poslankyňou Annou Záborskou sa preto obracajú na vládu a ÚVZ SR, aby zvážili súčasné nastavenie takzvaného COVID automatu a umožnili aj otestovaným a tým, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, zúčastniť sa na bohoslužbách za účasti pápeža.

Zdroj: fb/www.zaborska.sk

Na programe počas septembrovej návštevy pápeža Františka a stretnutí s ním sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara potvrdil, že ide o podmienku zo strany štátu.

Pápež počas septembrovej (12. – 15. 9.) návštevy Slovenska zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína.

Aj toto by vás mohlo zaujámať:

  1. Pápež František
  2. Eduard Heger (OĽaNO)

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Boja sa blamáže? Mikas dáva organizátorom pápežskej návštevy slobodu!

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php