eReport.sk
Burčiak je nápoj, ktorý mnohí Slováci milujú. Hoci je zdravý, pri jeho konzumácii by si mali dávať pozor. Zdroj: FB / Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m.

Máte radi burčiak? Ak áno, tak na TOTO by ste si pri ňom mali dať pozor!


Vinári, ale aj milovníci vína, sa tešia. Oberačky sú už v plnom prúde a to znamená, že už sa môžeme tešiť nielen na nové mladé vínka, ale najmä na – burčiak. Jeho milovníci by však mali dať pozor na to, koľko ho vypijú, pretože inak… Inak by mohli prísť isté problémy.

Burčiak má veľa vitamínov

Pre tých, ktorí nevedia poslúži informácia, že burčiak je kvasiaci hroznový mušt, ktorý ako medziprodukt vzniká pri výrobe vína s obsahom alkoholu do 6 percent. Vyrába sa z odkaleného muštu, ktorý sa získava sedimentáciou, čím sa odstráni prach, tuhé častice, ale aj zvyšky postrekov, hlina a nežiaduce vône. Jeho farba a vôňa konzumentovi prezradí, či sa jedná o kvalitný burčiak. Dobrý burčiak má nažltlú farbu iba s jemným kalom, sladkou vôňou a sladkokyslou chuťou. Kvalitný burčiak má napriek svojmu vysokému obsahu cukru aj množstvo zdraviu prospešných látok. Napriek tomu ale nie je vhodný pre diabetikov. Toľko základné informácie poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m. v statuse na sociálnej sieti.

Väčšie množstvo burčiaku môže vďaka obsahu kvasiniek spôsobiť búrku v našich črevách. Denná dávka by nemala byť viac ako 3 decilitre.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hlavné mesto

Zdravotníci však varujú, že ak si niekto myslí, že čím viac burčiaku vypijete, tým budete zdravší, tak sa mýlite. „Väčšie množstvo burčiaku môže vďaka obsahu kvasiniek spôsobiť búrku v našich črevách. Denná dávka by nemala byť viac ako 3 decilitre,“ vysvetľuje bratislavský RÚVZ, podľa ktorého burčiak obsahuje vitamíny, minerály, stopové prvky a ďalšie prospešné látky, z ktorých niektoré pochádzajú z hrozna a iné z kvasiniek. Burčiak má veľa vitamínov, najmä vitamíny skupiny B, stopové prvky, minerály a ovocné cukry, obsahuje železo a zinok, má tiež priaznivé účinky na trávenie a dobre pôsobí na nervovú sústavu. Navyše, vďaka tiamínu zlepšuje pleť, zlepšuje činnosť srdca a kyselina pantotenová má pozitívny vplyv na zažívacie ústrojenstvo a sliznicu.

Related Posts

Ako spoznáte kvalitný burčiak?

„V prípade červeného burčiaku treba spomenúť antioxidant resveratrol, ktorého priaznivé účinky na srdcovo-cievny systém boli vedecky dokázané“, tvrdí Zuzana Klinčáková z Poradne zdravia v RÚVZ Bratislava, ktorá ešte dodáva, že okrem toho ako antioxidant bráni starnutiu na bunkovej úrovni, a tým pomáha predchádzať civilizačným ochoreniam. Ako teda spoznať, či ide o kvalitný burčiak? Mal by mať mliečnu až svetložltú farbu. Ak je tekutina mierne zakalená je to v poriadku, pretože to robia len kvasinky, ktoré obsahuje burčiak. Správny burčiak je hustý. Ak by sa vám zdal, že je riedky, tak taký môže byť riedený vodou. Tmavý burčiak zase môže znamenať, že nebol vyrobený z hrozna, ale napríklad z jabĺk. Stať sa ale môže aj to, že sa hrozno zle spracovalo. Správny burčiak by mal mať usadeninu na dne pohára. Ak niečo v pohári predsa len nájdete, sú to pravdepodobne iba pozostatky kvasiniek, alebo to môžu byť kúsky jabĺk. Takže – Na zdravie!

Zdroj: FB / Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máte radi burčiak? Ak áno, tak na TOTO by ste si pri ňom mali dať pozor!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre