eReport.sk
Zľava Roman Mikulec a Maroš Žilinka.
Zľava Roman Mikulec a Maroš Žilinka. Foto: tasr

Má NAKA politickú objednávku zničiť opozíciu? Generálna prokuratúra prišla so šokujúcim uznesením!

Generálna prokuratúra SR uverejnila šokujúce uznesenie, z ktorého je zrejmé, že časť vyšetrovateľov NAKA možno plní úlohy spojené s pokynmi z politických kruhov. V prepisoch rozhovorov vyšetrovateľov NAKA sa dokonca hovorí o potrebe zničiť opozíciu, na čo upozornil advokát Pavol Gašpar. Zničiť chceli podľa prepisov aj inšpekčný tím, ktorý ich vyšetroval za manipuláciu trestných konaní. Samotná generálna prokuratúra vyjadrila v súvislosti s ich konaním obavy o zachovanie princípov právneho štátu. S informáciou prišiel portál hnonline.sk.

V súvislosti s celým prípadom existujú asi najzávažnejšie podozrenia najmä v súvislosti s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO). Ten mohol mať totižto prístup k informáciám, na ktoré nemal zákonný nárok. Nejde pri tom o prvé závažné podozrenie voči Mikulcovi. Kauza okolo údajného prijatia úplatku vo výške 100 tisíc eur taktiež stále nebola zo strany ministra podľa mnohých dôveryhodne a dostatočne vysvetlená, skôr zametená pod koberec.

Chceli stíhať vyšetrovateľov inšpekcie pre vymyslené dôvody?

Približne 120-stranové uznesenie Generálnej prokuratúry SR prináša viaceré šokujúce zistenia. V prvom rade ide o kauzu, ktorej podstatou má byť trestné stíhanie členov inšpekčného tímu vyšetrujúceho možné manipulácie výpovedí dôležitých svedkov. Vyšetrovatelia NAKA mali však vyšetrovateľov inšpekcie trestne stíhať na základe vymyslených dôvodov a s cieľom zabrániť svojmu vlastnému možnému zadržaniu.

Fabulácia trestnej činnosti proti Santusovej tímu

Na Úrade inšpekčnej služby začal podozrenia voči vyšetrovateľom NAKA vyšetrovať tím s názvom Oblúk, pod vedením vyšetrovateľky Diany Santusovej. Nebude zjavne zhodou náhod, že práve proti nej a jej kolegom začali elitní vyšetrovatelia NAKA viesť vyšetrovanie za trestnú činnosť. Táto trestná činnosť však mala byť vyfabulovaná.

Snahu vyšetrovateľov NAKA za každú cenu urobiť zo Santusovej tímu zločineckú skupinu zachytili informačno-technické prostriedky – odposluchy, ktoré boli schválené príslušným súdom. Za zmienku stojí taktiež otázka, akú úlohu zohráva v celom tomto prípade policajný prezident Štefan Hamran, ktorý vyšetrovateľov NAKA, voči ktorým sú vznesené závažné podozrenia, nazval „našimi chlapcami“.

Pomáhal aj Lipšicov úrad?

Časť týchto odposluchov vo svojom uznesení cituje aj generálna prokuratúra. Z odposluchov pri tom vyplýva, že vyšetrovateľom NAKA mohli v nezákonnej činnosti pomáhať aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry, na ktorej čele stojí Daniel Lipšic. Hovorí sa taktiež aj o napomáhaní zo strany ministra vnútra Mikulca, alebo vtedajšieho policajného prezidenta Petra Kovaříka. Prispelo toto krytie k tomu, že vyšetrovatelia NAKA považovali sami seba za „chránenú zver“?

Vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla mal konkrétne o bývalom policajnom prezidentovi Kovaříkovi v júli na základe odposluchov povedať: „To počkaj, to počkaj, to zas musím povedať, že my môžeme byť radi, že, že je tu. Pretože on teraz, čo robí ohľadne toho, že nás majú realizovať, čo ten chlap robí, ty k….t… My sme tu chránená zver teraz, my môžeme byť radi…“

Mikulec mal o všetkom vedieť

Generálna prokuratúra tvrdí, že trestná činnosť v NAKA sa mala diať s Mikulcovým vedomím. „Obvinení pritom konali … s vedomím ministra vnútra a vtedajšieho prezidenta Policajného zboru,“ píše sa v rozhodnutí Generálnej prokuratúry SR, ktorá sa odvoláva na prepis jedného z odposluchov.

Konverzácia vyšetrovateľov však prináša aj ďalšie zaujímavé pasáže: „Toto bude ródeo, akože to nám povedal aj minister, že ja viem, že to bude, že ja viem, že to bude masaker, ale že, že musíme ich zastaviť. Robte, čo treba. Len to, že by sa malo prípadne voľačo robiť, o tom sme, to sme my prebrali s prezidentom a ministrom,“ bavili sa medzi sebou vyšetrovatelia NAKA.

Mikulec mal dokonca niektoré veci riešiť aj priamo a osobne na Lipšicovom Úrade špeciálnej prokuratúry, ktorá celú kauzu tímu okolo Santusovej dozorovala. Niektorí špeciálni prokurátori ako Peter Kysel a Ondrej Repa mali dokonca chodiť aj za ministrom, čo otvára otázky ohľadom nezávislosti špeciálnej prokuratúry od politikov.

„Kysel má prísť k ministrovi“

„Kysel má prísť k ministrovi. To je na dneska dohodnuté, že dostane do rúk cédečko a teda okrem iného aj výpovede Borisa Beňu a týchto vecí… “ cituje Generálna prokurátora SR odposluch z 19. júla 2021, ktorý má preukazovať absolútne neprijateľný a nezákonný postup obvinených, keď prostredníctvom prokurátora Lipšicovho úradu informovali o stave celého konania ministra vnútra.

Bude vás zaujímať:

  1. Robert Fico na snímke z videa.
  2. Inštitút väzby je na Slovensku stále problematický
  3. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  4. Zľava prezidentka Zuzana Čaputová a poslanec Tomáš Taraba.
  5. Robert Fico (Smer-SD) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie 18. februára 2022 v Bratislave.
  6. Na kombosnímke zľava Roman Mikulec (OĽANO) a Peter Pčolinský (Sme rodina).

Mikulec mal mať dokonca aj informácie o vykonaných procesných úkonoch, dôkazoch a o obsahu rôznych náležitostí súvisiacich s vyšetrovaním. Generálna prokuratúra v tejto súvislosti pripomína, že právne normy presne určujú, ktorému orgánu vyšetrovateľ doručuje uznesenie o začatí trestného stíhania a predkladá vyšetrovací spis na previerku stavu konania.

Právo nazerať do vyšetrovacieho spisu pri tom minister vnútra nemal. „Minister vnútra pritom rozhodne do okruhu subjektov, ktorým Trestný poriadok uvedené právo priznáva, nepatrí,“ konštatuje Generálna prokuratúra SR.

Chceli Santusovej prepichnúť pneumatiky

Rozhovor vyšetrovateľov NAKA z 21.júla 2021 ukazuje ďalšie praktiky voči Santusovej. Chceli jej napríklad prepichnúť pneumatiky, či poslať ju do väzby. „Len ju treba, ako keby, ju normálne spraviť. A do väzby jeb…,“ vykladal jeden z vyšetrovateľov.

„Ak príslušníci Národnej kriminálnej agentúry, ktorí sa takto vyjadrovali a plánovali nezákonné postupy voči iným osobám, majú byť skutočne elitou Policajného zboru, tak vyjadrujem obavu o spravodlivé presadzovanie práva a uplatňovanie zákonnosti ‚elitnými‘ policajtmi v rámci trestných konaní a vo svojej podstate aj obavu o zachovanie princípov právneho štátu v tejto krajine,“ napísala v uznesení prokurátorka Generálnej prokuratúry Katarína Habčáková.

Vysoká pozícia pre Čurillu za odmenu?

Ako je známe, jeden z obvinených vyšetrovateľov Ján Čurilla sa najnovšie dostal do vedenia kriminálnej agentúry. Žiadne vyvodenie zodpovednosti zatiaľ nevidíme ani voči Mikulcovi.

Napriek podozreniam, že príslušníci kriminálnej agentúry mohli páchať trestnú činnosť s jeho vedomím a tiež, že sa podľa všetkého nad rámec zákona oboznamoval s informáciami zo živých spisov, nie je zatiaľ oficiálne obvinený zo žiadneho skutku. Potvrdil to Juraj Chylo, hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  2. Zľava prezidentka Zuzana Čaputová a poslanec Tomáš Taraba.
  3. Robert Fico (Smer-SD) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie 18. februára 2022 v Bratislave.
  4. Robert Fico na snímke z videa.
  5. Na kombosnímke zľava Roman Mikulec (OĽANO) a Peter Pčolinský (Sme rodina).
  6. Inštitút väzby je na Slovensku stále problematický


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Má NAKA politickú objednávku zničiť opozíciu? Generálna prokuratúra prišla so šokujúcim uznesením!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre