Má Korčok vôbec šancu? Predseda parlamentného zahraničného výboru Marián Kéry sa nestačí čudovať, čo sa v súčasnosti deje medzi politikmi, ktorí sa otvorene hlásia k vyhranenému proamerickému postoju v téme medzinárodných vzťahov. Slová Progresívneho Slovenska o nadpriemernej výške dôchodkov berie ako varovanie, že progresívci by do prípadnej novej vlády mohli prísť s cieľom nájsť cestu k zníženiu dôchodkov. Bežný starší občan to má podľa neho pri takýchto pravicových a progresívnych tlakoch náročné.
Mohlo by vás zaujímať
„Nemilo nás prekvapil ekonomický „expert“ mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Tomáš Hellebrandt vyjadrením o nadpriemernosti slovenských dôchodkov. Medzi riadkami Tomášom Hellebrandtom povedané, dôchodcovia, láskavo buďte radi a nevyskakujte, lebo vám tie dôchodky budeme po našom nástupe do vlády po septembrových predčasných voľbách ešte aj krátiť,“ tvrdí Kéry.
Progresívci museli vysvetľovať slová sociálneho experta
Situácia sa vyhrotila až do takých rozmerov, že Progresívne Slovensko muselo reagovať na slová svojho sociálneho experta. Zo strany v súčasnosti zaznieva, že Hellebrandt svoje slová nemyslel tak, ako ich spoločnosť pochopila.
„Napriek tomu, že sa v Progresívnom Slovensku vykrúcajú, že to tak Helebrandt nemyslel a bol nepochopený, dané antisociálne a proti dôchodcom smerujúce vyjadrenie bolo povedané. Ešte aj v obyčajnej komunikácii sú absolútne neempatickí. Ak teraz vysielajú takéto antisociálne signály, ako by sa správali, ako by konali, ak by sa božechráň ocitli v budúcej vláde?,“ pýta sa Kéry.
Politicky nejasné stanoviská Kollára
Okrem Progresívneho Slovenska šokuje odborníka Smeru na zahraničnú politiku aj to, ako sa k jednotlivým témam stavia predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Ten sa nechal počuť, že bude dokonca zvažovať podporu Ivana Korčoka v prezidentských voľbách. Podľa Kéryho veľa toho, čo dnes Kollár tvrdí, vzhľadom na ostatok jeho politiky nedáva úplne zmysel.
„Napríklad, že Ukrajina vojensky porazí Rusko. A aby sa tak stalo, treba neustále dodávať zbrane na Ukrajinu. Poďme ďalej. Zuzana Čaputová je podľa Borisa Kollára najlepšia prezidentka v našich dejinách. A keďže ďalej kandidovať neplánuje, Boris Kollár vážne zvažuje podporiť prípadnú prezidentskú kandidatúru Ivana Korčoka,“ uviedol príklady Kéry.
„Spojenci“
Podpora Korčoka pritom podľa poslanca znamená podporu tém, voči ktorým sa Kollár navonok z časti dokonca ohradil. Kollár podľa neho podporuje „toho Korčoka, ktorý sa, spolu s Naďom, najviac pričinil o prijatie pre našu republiku nevýhodnej obrannej zmluvy s USA.
Toho Ivana Korčoka, ktorý pomohol uznať za dočasného prezidenta vo Venezuele (viem, je to ďaleko, ale ide o dobrý príklad) nikým nezvoleného Juana Guaidóa, ktorého zosadený prezident Maduro a jeho spojenci obviňovali, že je len bábkou americkej vlády“.
Má Korčok vôbec šancu?
Vo všeobecnosti je zrejmé, že Korčok má zatiaľ podporu len v podobných kruhoch, v akých ju mali Kiska, alebo Čaputová.
Z objektívneho hľadiska však treba dodať, že táto skupina voličov a ich predstaviteľov bola od roku 2020 do dnes značne oslabená a preto je otázne, či liberáli, pravičiari a progresívci budú v roku 2024 dostatočne populárni na to, aby vôbec mali šancu vyhrať prezidentské voľby.
„Ivan Korčok by ako nový prezident Slovenskej republiky ničím nevybočil z koľají, položených Andrejom Kiskom a Zuzanou Čaputovou. Dobre, možno by na rozdiel od nich dvoch, ktorí boli bytostne odkázaní na pomoc a rady svojich poradcov, robil ako politicky skúsenejší rozhodnutia sám.
Ale to je tak asi všetko. Netreba zabúdať, že Ivan Korčok je otočený len na jednu svetovú stranu, politický žoldnier. Ak by sa stal prezidentom, proamerický rámec zahraničnej politiky prezidentského paláca by sa určite nezmenil,“ dodal Kéry.
Zdroj: FB Marián Kéry
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kéry bije na poplach: Korčok by bol pokračovaním Kisku a Čaputovej, progresívci sú antisociálni!