tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Vztýčenie čínskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu 4. marca 2022.
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Čína sa nevzdá použitia sily v prípade Taiwanu! Uviedol dnes Peking

Čína v stredu upozornila, že nebude tolerovať „separatistické aktivity“ na Taiwane a v nevyhnutnom prípade nevylúčila vojenský zásah voči nemu. Vyplýva to z bielej knihy čínskeho Úradu pre záležitosti Taiwanu, ktorá bola zverejnená v stredu.

Čína sa „nevzdá použitia sily a vyhradzuje si možnosť prijať všetky potrebné opatrenia“, aby dokázala reagovať na možné provokácie separatistov alebo na vonkajšie vplyvy, píše sa v dokumente. Samosprávny ostrov plánuje získať prostredníctvom ekonomických stimulov a vojenského tlaku.

Mohlo by vás zaujímať

  1. HQ-19, Čína, strela, antibalistická
  2. Americký prezident Joe Biden podpisuje prelomový zákon o dotáciách vo výške 52,7 miliardy USD (51,49 miliardy eur) na podporu výroby a výskum polovodičov v USA, v Bielom dome vo Washingtone 9. augusta 2022.
  3. Nancy Pelosiová (štvrtá sprava) pózuje po prílete na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022.
  4. Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.


„Sme pripravení vytvoriť obrovský priestor pre mierové zjednotenie, ale nenecháme žiadne miesto pre separatistické aktivity v akejkoľvek forme,“ dodal úrad. Peking prisľúbil  ostrovu v prípade znovuzjednotenia prosperitu a „väčšiu bezpečnosť“.

Čína vydala bielu knihu o Taiwane naposledy v roku 2000, pripomína AFP. Od 90. rokov sa tento samosprávny ostrov transformoval z autokracie na demokraciu. Vzťahy s Pekingom sa zhoršili po tom, ako sa v roku 2016 stala taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Jej Demokratická pokroková strana nepovažuje Taiwan za súčasť Číny.

Peking minulý týždeň spustil rozsiahle vojenské cvičenia v Taiwanskom prielive ako reakciu na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Podľa Číny to podkopáva jej suverenitu a územnú celistvosť.

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie v utorok povedal, že Čína sa vojenskými manévrami pripravuje na inváziu, pričom jej skutočným zámerom je „zmeniť súčasný stav“ na Taiwane.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína sa nevzdá použitia sily v prípade Taiwanu! Uviedol dnes Peking

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku