eReport.sk
Nemal by byť apolitický?
Sudkyňa ŠTS Záleská, špeciálny prokurátor Lipšic a bývalý prezident PZ Hamran v diskusii na "antikorupčnom festivale," o živých trestných kauzách a opozícii. Zdroj: Fb: Zastavme korupciu

Zastavme korupciu a Via Iuris žiadajú právne zmeny a apolitickosť prokuratúry. Že tým špeciálnym je dlhoročný politik, to neprekáža?


Každý vidí právny štát asi inak. Mimovládne organizácie vyzývajú politické strany, aby sa vo volebných programoch zaviazali na reformu prokuratúry, zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku, vyššiu účasť verejnosti pri tvorbe zákonov, ako aj na väčšiu ochranu novinárov. Na štvrtkovom brífingu predstavili zástupcovia Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris deväť návrhov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Otázky na protestujúcich
  2. Tiger prestal poslúchať
  3. Postupujeme v súlade so zákonmi
  4. Čo to Stančík predvádza?

Smer a republika klamú

Výzvu na prijatie opatrení, ktoré by zlepšili právny štát, poslali organizácie všetkým stranám. Ktoré kandidujú vo voľbách. 

Nezaslali sme ich stranám Smer-SD a Republika. Pretože strany odmietajú spoluprácu medzi mimovládnymi organizáciami a šíria o nás klamstvá,“ podotkla riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.

VIA IURIS

Má podľa Finstatu troch-štyroch zamestnancov. A je občianskym združením.  „V rámci kampane Štrngám za zmenu, ktorú sme vytvorili s ďalšími tromi mimovládnymi organizáciami, sme analyzovali prostredie polície a prokuratúry. Výsledkom čoho je návrh opatrení potrebných na to, aby polícia a prokuratúra neboli pod politickým vplyvom,“ uvádzajú napríklad na svojej oficiálnej stránke.

Autorku tohto textu by preto zaujímalo, čo hovorí táto mimovládna organizácia, na fakt, že špeciálnym prokurátorom sa u nás stal dlhoročný politik? Počas výkonu trestu? Ktorý mal cez jeho politickú stranu NOVA veľmi priateľské vzťahy s Igorom Matovičom.

Ktorý, čuduj sa svete bol premiérom vtedy, keď sa z politika Lipšica na základe zmeny zákona a podivuhodného zisku bezpečnostnej previerky, stal špeciálny prokurátor. Alebo to nie je o Smere a Republike, takže to je v poriadku?

Zastavme korupciu

Zahanbiť sa nedala ani nadácia, ktorú zakladal pán Trnka z Esetu. (Aj keď naposledy mi z nadácie napísali, že jediné, čo oni majú s Esetom je antivírusový program, to, že nadáciu založil pán Trnka je fakt.)

Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková ozrejmila, že nenavrhujú zrušenie paragrafu 363. „Ale žiadame jeho revíziu a to tak, aby bol použitý v prípade závažných porušení zákona,“ doplnila. Mali by sa tiež podľa nej skrátiť lehoty na podanie podnetu generálnej prokuratúry a tiež na samotné rozhodnutie.

Každý vidí právny štát asi inak

Ide o presne tú istú neziskovku, ktorá zo záhadného dôvodu, mala mať zápisnicu z istého pojednávania, skôr, ako procesná strana konania. Možno by sme teda v otázke transparentnosti mohli zlepšiť aj toto. Aj v otázke právneho štátu.

Lebo v tom právnom štáte, by mala najprv nasledovať procesná strana. A potom nejaká mimovládna organizácia.

Autorka textu proti mimovládnym organizáciám nič nemá. Len by bolo možno s ohľadom na ich cieľ- boj za právny štát, možno prínosné, keby si všímali aj to, že existuje 21! rozhodnutí ÚS SR o nezákonných väzbách.

Že ESĽP vo veci Adamčo vs. Slovensko už po druhýkrát vydal rozhodnutie, o tom, že naše súdy a OČTK poskytujú kajúcnikom nenáležité výhody.

Taktiež ESĽP v týchto dňoch vydal dve rozhodnutia, ktorými sa bude musieť zaoberať vláda. Týkajúca sa väzieb.

A možno by bolo v súlade s právnym štátom aj to, keby sa na festivaloch a sociálnych sieťach rešpektovala prezumpcia neviny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zastavme korupciu a Via Iuris žiadajú právne zmeny a apolitickosť prokuratúry. Že tým špeciálnym je dlhoročný politik, to neprekáža?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre